Denník N

Fico chce s Kiskom dobré vzťahy, informácie o Bašternákovi ho vyrušujú (+video)

Premiér a prezident. Foto – TASR
Premiér a prezident. Foto – TASR

Premiér trvá na výrokoch, ktoré kritizoval prezident Andrej Kiska. Minister zahraničných vecí nechce, aby sa jeho kandidatúra za šéfa OSN stala „spúšťačom vnútropolitických polemík“.

Deň po tom, čo prezident v Trende vyhlásil, že Robert Kaliňák by mal odstúpiť z funkcie ministra vnútra a že sa v OSN hanbil za výroky Roberta Fica, reagoval včera premiér zopakovaním kritiky Ukrajiny a Británie a slov o „ucelenej moslimskej komunite“. Poskytol na úrade vlády vyhlásenie bez možnosti klásť otázky.

Povedal, že má záujem o dobré vzťahy s prezidentom. „Slovensko potrebuje komunikáciu a konflikt, do ktorého sa ma pokúšajú zatiahnuť, absolútne odmietam,“ vyhlásil. Tentokrát nevinil prezidentových poradcov ako minulý týždeň.

Premiér zopakoval výrok, ktorý hovoril aj počas predvolebnej kampane. „Som principiálne proti vzniku ucelenej moslimskej komunity a som principiálne proti kvótam.“

Kiska v rozhovore pre Trend tvrdil, že prezident jednej z moslimských krajín, ktorá je členom Bezpečnostnej rady OSN, sa ho v New Yorku v OSN spýtal, či nenávidíme moslimov. „Bola to hanba. Musel som vysvetľovať, že názory niektorých politikov nereprezentujú zahraničnopolitický postoj našej krajiny.“

Video: Fico: Podozrenia o Bašternákovi ma vyrušujú
autorka: Martina Koník

Pri Británii a Ukrajine už opatrnejšie

Fico povedal, že trvá aj na výrokoch pri ďalších dvoch témach, za ktoré ho Kiska kritizoval – rusko-ukrajinský konflikt a kritika Veľkej Británie. Fico povedal, že „Rusko aj Ukrajina majú zodpovednosť za plnenie Minského protokolu“, čo je výrok v súlade s postojom Európskej únie. Minský protokol je zmluva, ktorá určuje, ako majú oba štáty postupovať pri urovnávaní sporu na východe Ukrajiny.

Prezident však poukázal na septembrový výrok predsedu vlády pre Reuters, že Ukrajina plní minské dohody dokonca menej ako Rusko.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Kauza Gorila

Robert Kaliňák

Teraz najčítanejšie