Denník N

Newsfilter dňa: Fico ukázal v spore s Kiskom veľkú dávku sebakontroly

Premiér sa už vrátil naplno do práce. Foto – TASR
Premiér sa už vrátil naplno do práce. Foto – TASR

Spor Fico vs. Kiska, podanie SaS na premiérov byt v Bonaparte a blížiaca sa privatizácia bratislavského letiska.

Newsfilter (komentované správy dňa, tipy na čítanie, citát a FB príspevok dňa) pripravuje Radovan Choleva, ktorý radil viacerým slovenským politikom.

Fico odmieta konflikt s prezidentom Kiskom

Predseda vlády Robert Fico (Smer-SD) ubezpečil každého občana, že má záujem na dobrých vzťahoch s prezidentom, lebo Slovensko potrebuje spoluprácu a komunikáciu najvyšších ústavných činiteľov. Vyhlásil to na mimoriadnom brífingu aj na margo rozhovoru, ktorý prezident Andrej Kiska poskytol týždenníku Trend.

„Konflikt, do ktorého sa ma pokúšajú zatiahnuť, absolútne odmietam,“ deklaroval premiér. Zároveň zopakoval svoje tri zásadné postoje, na ktorých nič nezmení. „Som principiálne proti vzniku ucelenej moslimskej komunity na Slovensku a som principiálne proti kvótam. V prípade konfliktu medzi Ukrajinou a Ruskom majú obe strany zodpovednosť, ktorá vyplýva z minských dohôd, a odmietam sa na tento proces pozerať jednofarebne,“ deklaroval.

Premiér tiež odkázal špeciálnemu prokurátorovi Dušanovi Kováčikovi, že je pripravený vypovedať v kauze Gorila. „Som kedykoľvek pripravený vypovedať, lebo mne veľmi záleží na vyšetrení Gorily, lebo Gorila, to je privatizácia, provízie a kupovanie poslancov za druhej vlády Mikuláša Dzurindu. Ak môžem prispieť, som kedykoľvek pripravený spolupracovať s orgánmi činnými v trestnom konaní, som aj za zverejnenie spisu,“ vyhlásil Fico.

Končiaci šéf tímu Gorila Marek Gajdoš vo štvrtok prezidentovi Andrejovi Kiskovi vysvetľoval, prečo sa po sedemnástich rokoch v polícii rozhodol odísť do civilu. Kiska si policajta pozval do Prezidentského paláca po tom, čo mu minister vnútra Robert Kaliňák (Smer) nedovolil prísť na parlamentný výbor pre obranu a bezpečnosť, kde chceli Gajdoša vypočuť opoziční poslanci. „Neľutujem nič, ale som rád, že končím. Mám toho určite dosť,“ povedal vyšetrovateľ kauzy Gorila po stretnutí s prezidentom. Ich rozhovor podľa neho prebehol len všeobecne, aby neporušil zásadu mlčanlivosti, ktorou Kaliňák zdôvodňuje, prečo Gajdoš nemohol ísť na výbor do Národnej rady.

Kiskove vyjadrenia zjavne nezniesli odklad a Fico si musel zvolať mimoriadnu tlačovku. Tentokrát však bola jeho reakcia ďaleko od toho, ako ho poznáme – nesoptil, neurážal a veľmi pokojne komentoval Kiskove slová, čo svedčí o tom, že do otvoreného súboja ísť nechce, pretože na to momentálne nemá ani chuť, ani silu a nebolo by to ani racionálne. V tomto prípade by totiž nešlo o hru s nulovým súčtom – Fico by na tom mohol stratiť oveľa viac (najmä v prospech Danka). Jeho „záujmu o spoluprácu“ sa teda niet čo čudovať, pretože v kombinácii s ambicióznym koaličným partnerom a s opozíciou s krvavými očami by to bola bitka už na treťom fronte, navyše s množstvom káuz za 9 rokov vo vláde. Treba teda oceniť Ficovu veľkú dávku sebakontroly, pretože to dokážu iba skúsení politici. (To však neznamená, že sa nebudú viesť útoky na prezidenta cez iných ľudí, či už zo Smeru, alebo aj mimo neho.)

Ako sme na tomto mieste písali už včera, najviac sa ho dotkli vyjadrenia k jeho zahraničnopolitickému smerovaniu, takže sme boli svedkami jasného vymedzenia sa voči Kiskovi – Fico sa aspoň nepriamo pokúsil dať mu nálepku človeka, ktorý je za ochranu utečencov, islam, proamerický postoj v ukrajinsko-ruskom konflikte, benevolentné rokovanie s Britmi a celkovo pritakávača EÚ. Úplne však zabudol reagovať na Kiskove slová o deficite spravodlivosti a právneho štátu, čo sa mu ani nedá veľmi vytknúť, keďže Kaliňák je ešte stále platným členom jeho vlády.

Jeho vyjadrenie, že rád pôjde vypovedať ku kauze Gorila, je síce fajn, ale dôležité je, čo proti tomu mal celý čas špeciálny prokurátor Kováčik. Je jasné, že kauza Gorila už speje k svojmu rozuzleniu a momentálne sa hrá o to, komu zostane v ruke tento horúci zemiak ako poslednému. Kiska túto hru nemôže prehrať, a možno aj preto sa zatiaľ osobne nevyjadril, pričom si počká na budúcotýždňové stretnutie s policajným prezidentom Gašparom (veľmi dobrý ťah). Ak po tomto stretnutí čo i len naznačí, že Ficova vláda blokovala vyšetrovanie tejto kauzy, v kombinácii s faktom, že poslední politicky žijúci pamätníci Gorily sú dvaja predsedovia koaličných strán (Fico a Bugár), horúci zemiak zostane v rukách Ficovi. Hoci išlo, všakáno, o „kauzu druhej Dzurindovej vlády“. 

SaS podáva podnet na bývanie premiéra

SaS podala na výbor pre nezlučiteľnosť funkcií podnet na premiéra Fica pre jeho bývanie v komplexe Bonaparte. Opozícia chce, aby dokázal, že užívaním luxusnej nehnuteľnosti nedochádza k prijímaniu daru ani získavaniu inej výhody verejného funkcionára.

Rajtár označil podnet za poslednú oficiálnu možnosť aspoň čiastočného prešetrenia Bašternáka. „Výbor môže skúmať všetky okolnosti takéhoto prenájmu bytu v rezidencii Bonaparte a príslušní ľudia a orgány sú povinní preukázať súčinnosť a zabezpečiť všetky doklady, ktoré si výbor vyžiada,“ upozornil Rajtár.

„Bežná cena za meter štvorcový v komplexe Bonaparte je 16,5 eura. Robert Fico si ho prenajíma podľa vlastných slov za sedem euro za meter štvorcový, čiže výrazne pod cenu, a preto ideme preskúmať, či to nie je dar a úplatok za to, že Ladislav Bašternák má beztrestnosť,“ dodal Rajtár.

Zároveň vyzval premiéra, aby poskytol maximálnu súčinnosť a aby vylúčil alebo potvrdil podozrenie, že výhoda v podobe nízkej ceny nájomného je alebo nie je úplatok za podnikateľovu beztrestnosť. Galko premiéra Fica opätovne vyzval, aby sa z bytu Ladislava Bašternáka okamžite vysťahoval.

Tento na prvý pohľad súboj Dávida s Goliášom vôbec nemusí byť na konci dňa márny. Opozícia nemá veľa nástrojov, ako tlačiť na predsedu vlády, no táto malá skulinka môže napokon rozvaliť celú priehradu. Celá kauza začína čoraz viac pripomínať kauzu emisie z prvej Ficovej vlády – a tiež už má prvé výsledky: Fico nedávno oznámil, že sa plánuje z Bonaparta odsťahovať a teraz už pripúšťa, že s jeho pánom domácim Bašternákom nie je všetko s kostolným poriadkom.

Ak si parlamentný výbor vyžiada od neho zmluvu o prenájme, výpisy z prevodov a napríklad registráciu Bašternáka na finančnej správe ako prenajímateľa Ficovho bytu, tieto zdanlivé prkotiny ho môžu prinútiť sa odsťahovať (predsa len je to jednoduchšie ako napríklad falšovať nejaké dokumenty). Alebo môže výboru tieto dokumenty odmietnuť vydať, ale to už potom bude každému všetko jasné.

Jedno z Murphyho pravidiel hovorí, že politici začnú konať rozumne až vtedy, keď vyčerpajú všetky ostatné možnosti. Fico sa mal z Bonaparta už dávno vysťahovať, pretože ak tak urobí až po tomto tlaku, bude to pre neho mimoriadne ponižujúce. Politicky na tom zarobí najmä strana SaS a špeciálne Rajtár, ktorého si premiér Fico už prvýkrát zobral aj priamo do úst (doteraz to bol „poslanec, ktorý neviem ako sa volá“). Výsledkom kauzy Bašternák tak pre Fica môže byť vyrobenie nového opozičného lídra.

Bratislavské letisko sa možno bude privatizovať

Národný letecký prepravca môže získať nového pána. Naznačuje to ministerstvo dopravy pod vedením Árpáda Érseka (Most-Híd). „O bratislavské letisko je záujem zo strany viacerých nadnárodných spoločností. Bez toho, aby letisko malo takéhoto strategického partnera, nevidíme možnosť realizácie myšlienky národného leteckého prepravcu,“ informovalo ministerstvo dopravy. „V tomto prípade ešte nepadlo žiadne rozhodnutie o budúcnosti letiska, a preto nie je možné poskytnúť žiadne podrobnosti,“ doplnilo ministerstvo.

Projekt národného leteckého prepravcu je vízia, ktorú priniesla do koalície vládna SNS. Jej detaily zatiaľ nie sú známe. Definitívne nie je ešte ani rozhodnutie o letisku. Debata tak nadväzuje na nedávne vyjadrenia šéfa bratislavského letiska Ivana Trhlíka. Ten v rozhovore pre Denník N hovoril o potrebe príchodu strategického partnera pre bratislavské letisko. „Vstup strategického partnera by zahŕňal niekoho, kto by letisko viedol čisto na komerčnej báze,“ uviedol Trhlík. Dodal, že v tejto súvislosti už prebehli rokovania s čínskou skupinou Hainan Group.

Klasickou formou sa letisko pokúsila privatizovať ešte vláda Mikuláša Dzurindu. Vtedy malo do letiska vstúpiť konzorcium TwoOne, jeho členom bola Penta. Vláda pod vedením Smeru privatizáciu zrušila.

To, že hľadanie strategického partnera pre naše letisko sa určite nebude nazývať „privatizácia“, je jasné už teraz. A to, že to v skutočnosti privatizácia bude, je tiež jasné už teraz, pretože iná forma vstupu nejakého partnera by bola krajne nelogická. Na škodu veci je len fakt, že sa touto debatou vraciame vyše 10 rokov dozadu, pretože bratislavské letisko už mohlo dávno vyzerať inak. Či je rozumné a strategické predávať ho zrovna Číňanom, je na inú debatu.

Isté je len to, že opozícia bude detailne dohliadať na každý detail tohto biznisu. Fico pre to bude musieť mať pochopenie, keďže pred desiatimi rokmi sedel v opozičných laviciach on. A keďže občas má história zmysel pre humor, možno budeme svedkami argumentácie Ivana Mikloša spred 10 rokov z úst dnešného Roberta Fica.

Jednou vetou

  • Opozícia plánuje zvolať na 17. novembra demonštráciu, rokovali o tom SaS, OĽaNO, KDH a poslanci Miroslav Beblavý a Zsolt Simon.
  • Predseda SNS Andrej Danko si v Jerevane uctil obete arménskej genocídy, zhoršenia vzťahov s Tureckom sa nebojí.
  • Všeobecná zdravotná poisťovňa otvorila opäť zlatú baňu slovenského zdravotníctva, pretože po mesiaci od zníženia cien špeciálneho zdravotníckeho materiálu ich vrátila na pôvodnú sumu, alebo ich aj zvýšila, tvrdí to poslanec Miroslav Beblavý, podľa ktorého celý cenník špeciálneho zdravotníckeho materiálu obsahuje 3354 položiek a VšZP zvýšila od 1. novembra cenu pri 1585 položkách.
  • Slovensko zatiaľ nevydá čečenského azylanta Hamzata Shiksaitova do Ruska, kde je podozrivý z terorizmu, Najvyšší súd zrušil rozhodnutie o vydaní, ktoré vyniesol Krajský súd v Košiciach.
  • Zväz obchodu chce, aby zákon určil, že obchody nebudú počas sviatkov otvorené, argumentuje tým, že väčšina štátov EÚ už prijala a aj uplatňuje zákonné obmedzenia počas dní pracovného pokoja.
  • Nedávno založené Moderné odbory Volkswagen už majú viac ako 7300 členov a Odborový zväz KOVO prišiel doteraz celkovo o vyše 8100 odborárov. 
  • Prvé tri vrtuľníky Mi-17, ktoré budú opravovať v Trenčíne, sú už na Slovensku, potvrdilo to ministerstvo obrany.
  • Debata o tom, koľko pruhov bude mať D1 od Bratislavy na Senec, sa stále neskončila, bratislavský župan Pavol Frešo sa na stretnutí s ministrom dopravy Árpádom Érsekom dohodli, že sa ešte zvolá rokovanie so starostami dotknutých obcí.

FB status dňa

https://www.facebook.com/adam.znasik/posts/10210772227963577

Zaujímavé texty

Konštantín Čikovský: Budúci Pavol Paška sa volá Viktor Stromček

Martin Hanus: Ako doba praje hochštaplerom

Jaroslav Daniška: Achilles na úrade vlády

Matúš Ritomský: Šovinisti proti mimovládkam

Ján Kováč: Ako J&T otočilo expresne miliardy eur

Hláška dňa:

„Neľutujem nič, ale som rád, že končím. Mám toho určite dosť.“

Marek Gajdoš, končiaci šéf vyšetrovateľského tímu kauzy Gorila

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Slovensko

Teraz najčítanejšie