Denník N

Newsfilter víkendu: Z Bratislavy sa možno stane malý Peking

Robert Fico na návšteve Číny v roku 2007, teda počas svojej prvej vlády. Foto – TASR
Robert Fico na návšteve Číny v roku 2007, teda počas svojej prvej vlády. Foto – TASR

Ficovo žehlenie vzťahov s Čínskou ľudovou republikou, Matovičovo obvinenie Danka zo spiknutia a hliadky na košickom Luníku VIII.

Newsfilter (komentované správy dňa, tipy na čítanie, citát a FB post dňa) pripravuje Radovan Choleva, ktorý radil viacerým slovenským politikom.

Čína zrušila stretnutie s Ficom, ten z toho nepriamo obvinil Kisku

Čína zrušila bilaterálne rokovanie s premiérom Ficom, ktoré sa malo konať v Rige. Informoval o tom úrad vlády, príčinu zrušenia však neuviedol. V hlavnom meste Lotyšska sa konal samit krajín strednej a východnej Európy a Číny. Predstavitelia Číny nedávno kritizovali stretnutie dalajlámu a prezidenta Andreja Kisku.

Slovensko by malo rozvíjať vzájomné vzťahy s Čínou, vyhlásil Robert Fico. Do vzťahov medzi SR a Čínou sa v poslednom období podľa neho investovalo množstvo energie, nepriamo však naznačil, že stretnutie prezidenta a dalajlámu vzájomne vzťahy poškodilo.„Mrzí ma, že namiesto toho, aby sme dnes dávali energiu do ďalších projektov, musíme naprávať škody, ktoré boli napáchané,“ uviedol Fico.

Bratislava má veľmi dobré možnosti na vybudovanie nákladného letiska, o čo v minulosti prejavili veľký záujem aj čínski investori. Vyhlásil to premiér Robert Fico. Zároveň zopakoval, že nepočíta s privatizáciou bratislavského letiska.

Slovensko a Čína podpísali memorandum, ktoré má zlepšiť vzájomné obchodné vzťahy. Memorandum je podľa ministerstva financií výsledkom dvojročnej práce, podpísali ho na samite 16 európskych krajín a Číny v Rige. Premiér Robert Fico hovorí, že zachraňuje napáchané škody vo vzťahoch s Čínou a pozýva k nám čínskeho premiéra, ten pozvanie prijal.

Máloktoré gesto v diplomacii má silnejší podtón, než zrušenie bilaterálneho stretnutia na poslednú chvíľu. Ficova odpoveď na túto blamáž, pozvanie čínskeho premiéra na Slovensko, vzbudzuje obavy, či to nedopadne ako ostatná návšteva Číňanov v Česku. (Vlajočky a bilbordy „Vítejte v České republice“ boli vyvesené po celej ceste čínskej delegácie, na každom stĺpe verejného osvetlenia.) Dúfajme, že Fico až tak pohostinný nebude a nepremení Bratislavu na malý Peking.

Zaujímavé bude sledovať aj to, čo sa stane s (ne)privatizáciou bratislavského letiska. Fico sa slovu privatizácia vyhýba ako Kaliňák vyšetrovaniu, preto už na druhý deň po informácii, že ministerstvo dopravy zvažuje vstup strategického investora (čiže privatizáciu), dementoval. Fico hovorí iba o vybudovaní nákladného letiska, no aj bez bližších informácií je jasné, že Číňania budú chcieť vstúpiť do bratislavského letiska aj „strategickejšie“ – tak, ako to radi robia po celom svete. Fica a jeho nový tím čaká ďalšia, najmä komunikačná výzva.

O téme konfliktu medzi Kiskom a Ficom sa na tomto mieste písalo v dvoch predchádzajúcich vydaniach, takže už iba malá poznámka na záver: Ficovo nepriame a veľmi diplomatické označenie Kisku ako vinníka zrušeného stretnutia s opakujúcim sa dôvetkom, že on nechce konflikt medzi najvyššími ústavnými činiteľmi (redaktor Markízy túto vetu napočítal 6-krát na jednej tlačovke), svedčí pri jeho politickej histórii o tom, že na tento konflikt nemá čas, chuť, ani silu.

Matovič obvinil Danka zo spiknutia o platoch poslancov, Fico to odmietol

V Národnej rade SR je spiknutie za zvýšenie platov poslancov od budúceho roka o 26 percent. Tvrdil to líder OĽaNO-NOVA Igor Matovič, podľa ktorého takúto tichú dohodu zorganizoval medzi koaličnými i opozičnými poslancami predseda parlamentu Andrej Danko. „Neštúrajte do zákona o platoch poslancov a keď to vy nebudete otvárať, my nepredložíme klasické zmrazovanie platov poslancov, ktoré sa každý rok predkladá,“ opísal spôsob dohody Matovič.

Matovič tvrdí, že takúto dohodu môže zastaviť jedine predseda vlády Robert Fico cez skrátené legislatívne konanie. „Preto ho vyzývam, aby na najbližšom zasadnutí vlády bolo schválené skrátené legislatívne konanie a predložený návrh na zmrazenie platov poslancov,“ uviedol.

Platy poslancov Národnej rady SR sa od januára 2017 zvyšovať nebudú, reagovala koaličná strana Most-Híd s tým, že na základe dohody v koalícii nebude predmetnú záležitosť riešiť vláda, ale priamo poslanci troch koaličných strán.

„Pre mňa je to principiálna vec a chcem povedať, že my sme zaviedli zmrazovanie platov v roku 2008 a musíme tak urobiť aj v roku 2017,“ uviedol premiér Robert Fico na stretnutí predsedníckeho tria na Malte.

Matovič má jeden vzácny dar – občas sa dokáže trafiť do čierneho. Svojou tlačovkou o platoch poslancov rozhýbal všetky tri koaličné strany, a to do pár hodín. Obvinenie zo „spiknutia“ síce smeroval na Danka (ako inak), ale okamžite naň reagovali v Moste, na úrade vlády a k celej záležitosti sa neodkladne vyjadril aj osobne premiér Fico, priamo zo stretnutia na Malte. Zvyšovanie platov poslancov je skrátka natoľko citlivá téma, že si nikto zo skúsených politikov (Fico a Bugár) nemôže dovoliť nechať ju žiť viac ako niekoľko hodín. Pomyselná vina tak skutočne padla na Danka, ktorý sa ako jediný k tejto záležitosti odmietol vyjadriť.

Vecne je to pritom úplný nezmysel. Počas Radičovej vlády sa platy poslancov naviazali na ekonomický rast krajiny, čo má vnútornú logiku a nie je dôvod, aby platy nerástli práve poslancom a ministrom. Môžeme si o nich myslieť čokoľvek, ale tí prví schvaľujú zákony a tí druhí majú tie najvyššie exekutívne právomoci a s tým spojenú zodpovednosť. Ani nepíšem o každodennom drobnohľade, pod ktorým sa nachádzajú. V krajine, kde majú poslanci a ministri platy na úrovni stredného manažmentu v ktorejkoľvek väčšej firme – a každý rok sa im zmrazuje ich rast – sa potom nemôžeme čudovať, prečo nejdú do politiky tí najúspešnejší.

Na Luníku hliadkujú kotlebovci aj hliadka politika Smeru

Na košickom sídlisku Luník VIII hliadkujú kotlebovci aj hliadka politika Smeru. Vicestarosta časti Košice-západ Andrej Sitkár zdôrazňuje, že to nerobí ako politik, ale súkromná osoba. „Reagovali sme na to, čo sa u nás deje. Za päť týždňov došlo k deviatim prípadom, keď u nás boli okradnutí ľudia.“

Kotlebovci už na svojich stránkach vyjadrili sklamanie, že ich politik Smeru nechce do svojich hliadok zapojiť. „Splnomocnenec vlády pre rómske komunity Ábel Ravasz a vicestarosta Andrej Sitkár považujú podobné aktivity za nežiaduce a škodlivé. Ak však zoberieme do úvahy, čie záujmy reprezentujú, ich odsudzujúca reakcia nás nemôže prekvapiť,“ konštatovala Kotlebova ĽSNS.

Štátna polícia nepriamo hovorí, že Sitkárove hliadky víta. „Ak je cieľom skutočný záujem na ochrane života, zdravia či majetku občanov a v danej lokalite si to naozaj bezpečnostná situácia vyžaduje, potom sú takéto aktivity chvályhodné,“ uviedla krajská hovorkyňa policajného zboru Jana Mésarová.

Na „konkurenčných“ kotlebovcov sa už polícia pozerá inak. „Pokiaľ takéto aktivity majú len politický, či propagandistický zámer, ktorý bude spočívať len v tom, že sa tu občas niekto ukáže s ‚nálepkou na chrbte‘, potom je na mieste otázka, či takýto človek len nezneužíva občana na vlastný prospech,“ poznamenáva policajná hovorkyňa v zjavnej narážke na kotlebovcov, ktorí zvyknú chodiť s logom ĽSNS.

Ešte ani neuschol atrament na zákone, ktorý má Kotlebove hliadky definitívne vyhnať z vlakov, a už metastázujú ďalej. Napriek kritike, ktorú zožal Kotleba za svoj nový rodinný dom, pardon, stranícku centrálu, mali by sme byť všetci za túto jeho investíciu vďační – radšej nech si kotlebovci kupujú za verejné peniaze nové domy a autá, ako by za ne mali platiť ďalšie hliadky po celom Slovensku. Ostatný príklad z Košíc totiž ukazuje, že kotlebovci to budú s hliadkami šponovať ďalej. Človek nemusí byť génius, aby tušil, že najbližšie budú na rade rómske osady, resp. ich okolie.

Ak by chcel minister vnútra Kaliňák nejakú tému, ktorá by aspoň čiastočne prekryla jeho obchodovanie s Ladislavom „platím na drevo 12 mega“ Bašternákom, tak otvorený súboj medzi ním a Kotlebom so všetkým, čo k tomu patrí, by bol prospešný nielen pre neho, ale aj pre celé Slovensko. Napríklad by mohol osobne dozrieť na to, že zelení mužíčkovia už nepobehujú bezprízorne po vlakoch alebo uviesť posilnené policajné hliadky v okolí rómskych osád. Takéto PR akcie by sme mu všetci odpustili.

Jednou vetou

  • Finančnej skupine Penta sa nepáči vyjadrenie šéfa tímu Gorila Marka Gajdoša, že väčšina informácií zo spisu Gorila sa potvrdila: „Cieľom vyšetrovania trestnej činnosti je zistiť, či došlo, alebo nedošlo k páchaniu trestných činov, a takéto zistenia doložiť konkrétnymi dôkazmi.“
  • Pokiaľ bude Fico premiérom, nebude súhlasiť s privatizáciou bratislavského letiska, reagoval tak na ministerstvo dopravy, ktoré uviedlo, že sa nebráni príchodu strategického partnera.
  • SNS je proti návrhu Smeru na jednokolovú voľbu županov, podpredseda strany Anton Hrnko jej pretláčanie označil za porušenie koaličnej zmluvy. Strana chce ísť do župných volieb samostatne a zmena by jej mohla uškodiť.
  • Miroslav Beblavý nevylučuje, že niekedy založí politickú stranu.
  • Šéfom štátneho fondu rozvoja bývania sa stal Juraj Kurňavka (Sieť), ktorému úrady zrušili reštauráciu pre opakované vydávanie upravených blokov, napísala v blogu podpredsedníčka parlamentu Lucia Ďuriš Nicholsonová z SaS.
  • IT-čkári zo Slovensko.digital poslali prezidentovi Kiskovi aj premiérovi Ficovi listy, aby intervenovali pre projekt internetu do škôl u ministra školstva Petra Plavčana (za SNS).
  • Výbor na kontrolu činnosti SIS bude rokovať o nehnuteľnostiach tajnej služby, ktorých adresy sú voľne dostupné v archívoch a na internete.
  • Národná diaľničná spoločnosť bude mať tento rok už štvrtého šéfa, tretieho za tejto vlády, ministerstvo dopravy čoskoro oznámi konkurz na nového generálneho riaditeľa Národnej diaľničnej spoločnosti.
  • Export Slovenska by mal v rokoch 2017 – 2020 v porovnaní s rokom 2015 vzrásť o 48 miliárd eur, pričom až 91,46 percenta nominálneho prírastku by podľa ministerstva zahraničných vecí malo vzniknúť vo vzťahu ku krajinám EÚ.
  • Otec, ktorý vlani v lete zabudol dieťa v aute a to zomrelo, dostal trest dva roky s odkladom na skúšobnú dobu dva roky, otec sa odvolal.
  • Najbohatším Slovákom ostáva podľa Forbes český minister financií Andrej Babiš (2,59 miliardy eur), medzi eurových miliardárov sa zaradil aj spoluzakladateľ developerskej skupiny HB Reavis Ivan Chrenko (1,02 miliardy).
  • Developerský poplatok plánujú od januára z krajských miest zaviesť Bratislava a Žilina, v Bratislave uvažujú o jeho maximálnej výške 35 eur za štvorcový meter zastavanej plochy, v Žiline má byť vo výške 10 až 20 eur.

FB status víkendu

Zaujímavé texty

Peter Tkačenko: Kiska je čoraz drzejší

Rozhovor s Erikom Tomášom: Sme politickí marketéri, politiku musíme najmä dobre predávať

Článok Adama Valčeka: Sklady, byty aj satelity SIS sú na internete, nik to nerieši

František Šebej: Sny a nočné mory zahraničnej politiky

Hláška víkendu:

„Vinu určite necítim. Výsledok roku 2015 je taký, aký mal byť. Bol zostavený a spracovaný s príslušnou odbornou starostlivosťou tak, ako sa vyvíjali príjmy, výnosy a náklady na výkony zdravotnej poisťovne.“

Miroslav Vaďura, bývalý riaditeľ štátnej Všeobecnej zdravotnej poisťovne (po otázke, či necíti vinu za stratu VšZP 283 miliónov eur za rok 2015)

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Slovensko

Teraz najčítanejšie