Denník N

Koho by radi videli v Bielom dome Markovič, Žbirka, Chromík, Kemka či Bezák?

Slovenských osobností sme sa pýtali, aký výsledok amerických prezidentských volieb by ich potešil a prečo.

Miroslav Žbirka, hudobník

Odpoviem vám protiotázkou: Prečo by prezidentkou nemohla byť žena?

Oľga Gyárfášová, sociologička z Inštitútu pre verejné otázky

Jednoduchá otázka – čo najpresvedčivejšie víťazstvo Hillary Clintonovej. Dokonca ju nepovažujem za „menšie zlo“, ako to tvrdia niektorí jej voliči v anketách. Donald Trump vo mne vyvoláva značné obavy a to, že sa vôbec dostal až do finále súboja o Biely dom, je varovným signálom pre liberálnu demokraciu ako takú. Nielen preto, že je mizogýn, hulvát a rasista, ale najmä pre jeho nevyspytateľnosť, koketovanie s nebezpečnými spojenectvami (Putin) a pohŕdanie demokratickými hodnotami a inštitúciami.

Peter Visolajský, lekár, šéf Lekárskeho odborového združenia

Nezávidím americkým voličom, pretože sám neviem, ako by som sa na ich mieste rozhodol. Obávam sa, že nech by vyhral ktokoľvek z dvoch favoritov, bude to v neprospech demokracie v USA a tým aj v celom vyspelom svete. Žijeme dobu, kde sa demokracia zasekla na oligarchii a k slovu sa dostáva extrémizmus cez protestných voličov.

Milan Markovič, humorista

Na svete už je priveľa konfrontácií a konfliktov. Takže ako sme si už zvykli, aj tentoraz som za menšie zlo. S hulvátmi máme skúseností až-až.

Otto Šimko, účastník SNP

Pre mňa by bolo výhodnejšie víťazstvo Hillary Clintonovej, aj keď ju nepovažujem za ideálneho kandidáta. S Trumpom sa však nedá porovnávať. Slovákom by malo ísť najmä o zahraničnú politiku Spojených štátov, ich vnútorné otázky pre nás nie sú také kľúčové. Clintonová v zahraničnej politike USA dokáže zachovať kontinuitu súčasného smerovania, Trump je nevypočítateľný. Nie je vylúčené, že by všetky svoje doterajšie sľuby zahodil a pokračoval v súčasnej politike Spojených štátov, no pre jeho nevyspytateľnosť sa to zaručiť nedá. Hillary je istejšia voľba.

Balla, spisovateľ

Je to presne ako v slovenských voľbách – nech vyhrá ktokoľvek, potešilo by ma, keby vyhral niekto celkom iný. Ale ten už pomaly chimérický „celkom iný“ ani nekandiduje, lebo vie, že v domotaných a propagandou nového majnstrímu zmasírovaných časoch už nemá šancu.

Mária Smreková, riaditeľka 1. súkromného gymnázia v Bratislave

Aj keď mám veľa výhrad voči Hillary Clintonovej, rozhodne by ma potešilo, keby vyhrala. S neriadenou (alebo riadenou?) strelou Trumpom si neviem predstaviť ďalší vývoj medzinárodnej politickej situácie.

Daniel Bytčánek, riaditeľ Agentúry pre riadenie dlhu a likvidity

Ani jedného z kandidátov nepovažujem za optimálneho. Nepoteší ma teda víťazstvo ani jedného z nich. Krajina potrebuje zmenu, nielen ekonomickú. Ani jeden z týchto kandidátov nevyvedie podľa môjho názoru krajinu z ekonomických problémov.

Juraj Kemka, herec

Pripomína mi to našu slovenskú tradíciu: voliť menšie zlo. Trumpa vnímam ako mimoriadne nebezpečného človeka pre celý svet, ktorý prebúdza v ľuďoch nenávisť a zlosť. Verím, že mu to nevyjde.

Anton Chromík, predseda Aliancie za rodinu

Bohužiaľ, v týchto voľbách majú Američania na výber len medzi tým, čo ich bude menej bolieť. Clintonová má čo vysvetľovať. Novinár Bob Woodward, ktorý odhalil aféru Watergate, označil 12-miliónový dar od marockého kráľa Clintonovej nadácii za korumpujúci a za škandál. Clintonovej podpora potratov až do pôrodu, presadzovanie manželstiev rovnakého pohlavia, podpora vojen na Blízkom východe, zodpovednosť za rast napätia s Ruskom ju robia ešte viac neprijateľnou, ako je problematický Trump.

Whisky, hudobník

Keby vyhralo dobro a zdravý rozum, ale taká možnosť, bohužiaľ, nie je v hre…

Andrej Kiska mladší, investor do startupov

Žiaden výsledok by ma nepotešil. Menším zlom je pre mňa víťazstvo Clintonovej. Skôr by ma potešilo, keby obe hlavné strany po voľbách prepracovali svoj program a posunuli ho naspäť k stredu politického spektra. Eventuálne by ma potešilo, keby v USA konečne vznikla silná tretia strana a využila vákuum v strede medzi americkými liberálmi a konzervatívcami, ktoré sa počas týchto volieb výrazne zväčšilo.

Jozef Lupták, hudobník

Z môjho pohľadu ani jeden výsledok nebude ideálny – avšak myslím si, že tým horším bude zvolenie Donalda Trumpa, ktorého chápem ako hrozbu. Hillary Clintonová tiež nebude najlepšia voľba, avšak zrejme lepšia ako Trump. Prial by som tak USA, ako aj zvyšku sveta lepšieho kandidáta ako týchto dvoch.

Ján Lunter, šéf firmy Alfa Bio

Preferujem Hillary Clintonovú, lebo Donald Trump sa mi javí ako populista, agresívny človek a nie je pre mňa garantom demokracie, najmä v Európe, čo od svetovej jednotky očakávam. Clintonovú preferujem preto, lebo nič lepšie americký volebný systém neponúkol.

Dana Kleinert, módna návrhárka

Potešilo by ma, keby Trump prehral, a zároveň keby prehral s veľkým náskokom. Tým by mu občania USA ukázali, že vnímajú, aké je choré to, čo rozpráva, a že si neprajú hrotenie spoločnosti a šírenie nenávisti a xenofóbie. Či to tak bude, uvidíme, držme si palce.

Martin Bajaník, grafický dizajnér

Veľmi by ma potešilo, keby v amerických voľbách vyhrala nejaká zmysluplná idea budúcnosti, ale hľadať niečo podobné pri existujúcich kandidátoch chce buď veľký optimizmus, alebo veľkú lupu. Osobne mi je bližší pohľad, ktorý nezneužíva frustráciu bežných ľudí na personálne mediálne porno a surfovanie na spodných prúdoch spoločnosti. Verím, že Spojené štáty majú vybudované demokratické mechanizmy, ktoré jedného či druhého kandidáta trocha skrotia.

Juraj Vitko, šéf cestovnej kancelárie Tip Travel

Keby vyhrala Clintonová. Pretože má oveľa väčšie skúsenosti s medzinárodnou politikou a s politikou vôbec.

Braňo Bezák, copywriter reklamnej agentúry, hudobník

Potešilo by ma, keby Trump prehral. Ak by vyhral, mohlo by to znamenať povzbudenie pre iných, rovnako demokraciu ohrozujúcich lídrov, ktorí pôjdu do volieb napríklad v Európe.

Ivana Molnárová, šéfka Profesia.sk

Moja voľba je Hillary Clintonová. Okrem toho, že ženám fandím v biznise i politike, som presvedčená, že do súčasnej svetovej situácie prinesie skúsenosti, prehľad, pokoj a rozvahu – všetko vlastnosti, ktoré Donald Trump v živote veľmi nestretol. Podobne ako Nigel Farage (šéf UKIP-u) surovo oklamal svojich stúpencov pri brexite, Trump urobí to isté v USA. Po voľbách neprídu žiadne riešenia, ale len násilie a ani to „sorry“, na ktoré sa Farage zmohol. O to väčšia bude preto zodpovednosť Clintonovej, ak vyhrá. Okrem plnenia očakávaní svojich voličov preberie na seba ešte inú obrovskú úlohu – ako vrátiť sebavedomie aj tým, pre ktorých Amerika prestala byť „great“.

Martin Hanus, zástupca šéfredaktora denníka Postoj

Nepoteší ma žiaden výsledok, ale viac by ma vydesilo víťazstvo Donalda Trumpa. Clintonová je stelesnením prehnitého dynastického establišmentu, je však vypočítateľná v tom, že bude nadväzovať na to lepšie aj horšie v tradícii americkej politiky. Donald Trump nenadväzuje na nič, je to narcistický avanturista, ktorého síce volia konzervatívci, no jeho politická vášeň je úplne antikonzervatívna – prevrhnúť stôl so všetkým a kašľať na dôsledky. Nechcem si predstavovať, čo by zvolenie takéhoto človeka znamenalo pre Ameriku a pre svet – a dúfam, že si to po 8. novembri ani nebude potrebné predstavovať.

Juraj Lukáč, ochranár zo združenia VLK

Som rád, že nie som americký občan a nemusím v týchto voľbách voliť. Myslím si, a platí to aj pre Slovensko, že každá krajina má takého prezidenta, akého si zaslúži. Prajem im, aby mali takého kandidáta, akého si zaslúžia, tak ako my máme takých prezidentov, akých sme si zvolili a akí sme my sami.

Peter Kremský, výkonný riaditeľ Podnikateľskej aliancie Slovenska, bývalý hovorca Aliancie za rodinu

Potešilo by ma, ak by zvíťazil kandidát, ktorý by v USA podporoval rozvoj slobody, poctivosti, usilovnosti a z toho prameniacej prosperity, čím sa táto krajina v dejinách preslávila. Obaja súčasní kandidáti však prinášajú niečo, čo je s týmito hodnotami v nesúlade, takže mám z výsledku skôr obavy, akokoľvek sa voľby skončia. Obávam sa, že sa USA tak či tak stanú krajinou polarizovanou diametrálne odlišnými pohľadmi na rôzne témy a vzájomnými osobnými útokmi kandidátov. Dúfajme, že sa po voľbách podarí zabudnúť na urážky a obe veľké strany sa chopia zodpovednosti za krajinu. Dúfajme, že zlostné výkriky z kampane nezničia typický americký optimizmus, priateľskosť a ochotu dať komukoľvek šancu presadiť sa. Uvidíme.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na pripomienky@dennikn.sk.

Donald Trump

Slovensko, Svet

Teraz najčítanejšie