Denník N

Vedec o DiCapriovom dokumente o klimatickej zmene: Je to kvalitný film, aj po odbornej stránke

Leonardo DiCaprio diskutoval vo filme o klimatickej zmene aj s americkým prezidentom Barackom Obamom. Foto – Je s nami koniec?/IMDb
Leonardo DiCaprio diskutoval vo filme o klimatickej zmene aj s americkým prezidentom Barackom Obamom. Foto – Je s nami koniec?/IMDb

DiCaprio urobil skvelú robotu. Postavil sa na stranu vedy a prístupnou formou nám priblížil výzvy, ktorým ako ľudstvo čelíme. Oslovili sme klimatológa, biológa a ekológa, čo si o DiCapriovom dokumente myslia.

Herec a aktivista Leonardo DiCaprio natočil dokumentárny film Je s nami koniec? (Before the Flood) o dôsledkoch klimatickej zmeny na životné prostredie.

DiCaprio je zručným popularizátorom vedy, pretože sa vyjadruje ľudovým slovníkom, ktorému každý rozumie.

Vo filme vystupujú desiatky osobností, od vedcov, aktivistov až po politikov či pápeža Františka. Každý z nás si medzi nimi nájde svojho obľúbeného hrdinu, s ktorým sa môže identifikovať.

Posolstvo filmu, že klimatická zmena predstavuje vážnu hrozbu, ktorá vyžaduje globálne riešenia, ak sa jej máme vyhnúť, vďaka tomu zasiahne maximálne široké publikum.

Pôsobivé príbehy a obrazy

Namiesto s nudnými grafmi a štatistikami pracuje film s pôsobivými príbehmi a obrazmi: vydáme sa na zadymenú Sumatru, kde ľudia pália dažďový prales, aby na jeho mieste sadili palmu, z ktorej sa vyrába palmový olej či na slnkom zaliate Grónsko, kde sa obrovskou rýchlosťou topí ľad.

Putujeme aj do Miami na Floride, kde budujú nákladný systém púmp, aby dokázali odčerpávať vodu a bojovať s povodňami, ktoré ich sužujú, do kanadského „Mordoru“, rozumej ropných polí, ktoré za sebou zanechali úplne spustošenú krajinu, alebo na dno oceánov k mŕtvym koralom.

Zhoda vedcov

DiCaprio stojí na správnej strane. Keď v roku 2010 robili celosvetový prieskum medzi klimatológmi, zistili, že medzi nimi existuje takmer absolútna zhoda (97 percent) v názore, že klimatické zmeny sú výsledkom ľudských aktivít.

Kto zhodu vedcov popiera, automaticky sa vylučuje z centra racionálnej debaty a svojvoľne sa odsúva na okraj k nezmyselným konšpiračným teóriám. „Ide o účelové zavádzanie verejnosti a o zverejňovanie nepravdivých informácií, ktoré nevedia doložiť vedeckými argumentmi,“ povedal pre Denník N o popieraní vplyvu ľudských aktivít na klimatickú zmenu popredný slovenský klimatológ Milan Lapin. Je vedúcim Oddelenia meteorológie a klimatológie na UK v Bratislave.

Kolegu doplnil ekológ Tomáš Derka, šéf Katedry ekológie na UK v Bratislave: „Odporcovia často argumentujú, že klimatické zmeny vždy boli aj budú. To je pravda. Klíma na Zemi je dynamická a mení sa. Niekedy v kratších, inokedy v dlhších intervaloch. Vo štvrtohorách bolo zhruba 40 až 50 klimatických výkyvov ľadových a medziľadových dôb. V tomto období kolísala morská hladina plus-mínus 180 metrov.

Rozdiel v súčasnosti spočíva v tom, že sa klimatická zmena spojila s obrovským rastom ľudskej populácie, ktorá likviduje pôvodné biotopy. Závratnou rýchlosťou miznú tropické dažďové lesy. K tomu sa pridáva znečisťovanie oceánov a nadmerný rybolov v nich. Nevieme, čo presne sa v budúcnosti ohľadom klimatickej zmeny stane. Scenárov je niekoľko a sú viac či menej katastrofické.“

dicaprio-2
DiCaprio sa ponoril za koralmi. Foto – Je s nami koniec?/IMDb

Republikánske lži

V Spojených štátoch sa popierači regrutujú hlavne medzi republikánmi. DiCaprio v dokumente cituje republikánskeho senátora Jamesa Inhofea, ktorý na pôde amerického kongresu povedal: „Niektorí ľudia sú takí arogantní, že si vo svojej nadutosti myslia, že môžu meniť klímu. Človek nemôže meniť klímu.“

Na klimatickú zmenu spôsobenú človekom neveria ani poprední republikáni Ted Cruz, Marco Rubio alebo Donald Trump. Televízia Fox News, mediálna predĺžená ruka republikánov, im rada poskytuje priestor, aby svoje nebezpečné lži ventilovali na verejnosti.

Zaradenie pápeža na zoznam osobností, ktoré sa vo filme hlásia ku zodpovednosti za klimatickú zmenu, možno DiCapriovi iba odobriť. Z obsiahleho psychologického výskumu vieme, že ak chcete, aby ľudia zmenili svoj postoj, musíte im ukázať autoritu, ku ktorej sa hlásia a má opačný názor ako oni.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Životné prostredie

Teraz najčítanejšie