Denník N

Newsfilter dňa: Ak vyhrá Trump, niektorí slovenskí politici začnú trepať nezmysly systémovo

Donald Trump. Foto – AP
Donald Trump. Foto – AP

Prezidentské voľby v USA a ich vplyv na Slovensko, Matovičov útok na Dankovu večeru a Šipoš vo Všeobecnej zdravotnej poisťovni.

Newsfilter (komentované správy dňa, tipy na čítanie, citát a FB príspevok dňa) pripravuje Radovan Choleva, ktorý radil viacerým slovenským politikom.

Slovákom je sympatickejšia Clintonová, Kollárovi so Sulíkom Trump

Ak by mali v najbližších dňoch o americkom prezidentovi rozhodnúť voliči zo Slovenska, výsledok by bol zrejme oveľa jednoznačnejší, ako dnes ukazujú prieskumy priamo v Spojených štátoch. Republikánsky nominant Donald Trump je totiž Slovákom extrémne nesympatický, ukázal prieskum Globsec Policy Institute. Trumpa na Slovensku skôr, alebo úplne priaznivo vníma len 19 percent opýtaných. Naopak, 69 percent Slovákov sa na výstredného podnikateľa s politickými ambíciami pozerá skôr, alebo výhradne negatívne. Hillary Clintonová síce polarizuje, ale medzi obyvateľmi Slovenska prevažujú tí, ktorí ju vnímajú kladne, v pomere 50 ku 41 percentám.

Výskumníci sa pýtali aj na to, voliči ktorých slovenských politických strán majú bližšie ku ktorému prezidentskému kandidátovi. Nadpriemerne pozitívne hodnotili Trumpa voliči hnutia Sme rodina Borisa Kollára, ale aj tu treba pripomenúť, že veľkej väčšine priaznivcov strany sa aj tak nepáči. V ankete Denníka N niektorí lídri Sme rodina hovorili, že by Trumpa na mieste amerických voličov asi volili. „Mne je sympatický Trump, vychádza z podnikateľského prostredia, celý život bol v biznise a ja si myslím, že aj krajinu treba riadiť manažérsky, nielen politicky,“ povedal Boris Kollár. „Biznismen sa veľakrát vie dohodnúť aj s nepriateľom, lebo sa pozerá na biznis, a nielen na politiku.“

Richard Sulík zverejnil v Hospodárskych novinách komentár, v ktorom stoja za zmienku tieto dve pasáže: „Hlavný dôvod je, že žijeme v pomýlenom svete prehnanej politickej korektnosti. Bojuje sa za práva všelijakých menšín, za práva migrantov, za zákazy čo len náznaku diskriminácie, proti najmenším prejavom extrémizmu, xenofóbie, rasizmu… s výsledkom, že biely, pracujúci, heterosexuálny a dane platiaci americký muž je v Amerike najväčším chudákom. A práve títo a ich rodiny zvolia Trumpa.“

„Pre Európu by Trumpovo víťazstvo malo jednu veľkú výhodu – a to, že by sa výrazne skôr skončila vojna v Sýrii, čo je momentálne najväčší zahraničnopolitický problém Európy. Vojna v Sýrii sa skončí totiž len vtedy, ak sa na tom dohodne Amerika s Ruskom a tieto dve veľmoci pritlačia na Turecko, aby spolupracovalo. Trump už opakovane vyhlásil, že Putin je pre neho prijateľný partner. Zrejme bude tolerovať skutočnosť, že agresívne Rusko si ponechá v Sýrii svoju až jednu vojenskú zahraničnú základňu, zatiaľ čo mierumilovná Amerika ich má po svete len 50.“

Kollárove a nepriamo aj Sulíkove vyjadrenia, že by v amerických voľbách podporili Trumpa, ukazujú, že sa obaja radi vezú na všetkom, čo len trochu pripomína politickú rebéliu. Paradoxne, dnes je už byť proti „establishmentu”“(žiaľ, na tento výraz neexistuje slovenský ekvivalent) hlavný prúd a štandardní, alebo povedzme normálni politici sú na ústupe. Kollár si na tom vybudoval politickú kariéru a Sulík ho v poslednom čase začína dobiehať.

To, že sa k americkým voľbám vyjadruje Kollár, nie je nič prekvapivé a vlastne ani zaujímavé. Ale od Sulíka, ktorý sa nebráni výrazu líder opozície, a teda by mal vystupovať ako potenciálny predseda vlády, by sa zišiel trochu rozvážnejší prístup. Možno svojím textom chcel iba vyprovokovať „slniečkarov“ (to sa mu podarilo) a možno mu to tak vyšlo v každoročnom internetovom prieskume (tento rok aj s otázkami typu „Je podľa vás Marián Kotleba extrémista?“), no v oboch prípadoch by mal k témam zahraničnej politiky pristupovať s oveľa chladnejšou hlavou.

Trump je bojovník proti globalizácii, a teda medzinárodným obchodným zmluvám, ktorých dôsledkom má byť to, že „biely, pracujúci, heterosexuálny a dane platiaci americký muž“ prišiel o prácu. Zdá sa, že týmto myslením dokázal inšpirovať politikov po celom svete a mnohí by chceli byť ako on. Ak sa mu napokon podarí zvíťaziť, posilní tým tento spôsob politickej komunikácie aj na Slovensku a tí, ktorí už dnes až tak veľmi nepremýšľajú, čo povedia, začnú trepať nezmysly systémovo.

Matovič opäť zaútočil na Dankovu večeru

Na večeri organizovanej predsedom NR SR Andrejom Dankom pre predsedov parlamentov krajín EÚ bolo podľa lídra OĽaNO Igora Matoviča 144 ľudí a nie 270 alebo 300, ako tvrdil Danko. Matovičovi sa podarilo získať fotografiu, ktorá zachytáva celý priestor, kde sa večera podávala. Z fotografie vyplýva, že v miestnosti bolo 19 stolov.

„Prestreté bolo pre 144 ľudí,“ povedal s tým, že z oficiálneho zoznamu hostí, ktorí boli na večeru pozvaní, vyplýva, že bolo pozvaných 29 delegácií s počtom 140 hostí. „Danko teda vedome a úmyselne klamal. Snažil sa urobiť štatistiku lepšou, najskôr zverejnil cenu bez DPH a teraz počet hostí. Kde sú teda ostatní hostia usadení,“ pýtal sa Matovič.

OĽaNO si dalo spraviť u cateringovej spoločnosti prepočet, koľko by stálo medializované menu. S obsluhou a DPH to vyšlo na 50,25 eura. Dankova večera však podľa Matoviča stála pri 144 hosťoch 505 eur. „Pýtame sa v mene všetkých ľudí, kde tých 505 eur išlo, do ktorého vrecka, na ktorý účet člena SNS. Vyzývame Danka, nech zverejní hostí a umelcov, ktorí vystúpili, a aby zverejnili zoznam drahších večerí, ktoré mal zorganizovať premiér Robert Fico,“ vyhlásil Matovič.

Podľa riaditeľky Odboru komunikácie s médiami a verejnosťou Kancelárie Národnej rady SR Zuzany Čižmárikovej Matovič hľadá účelovo konflikt tam, kde konflikt nie je, a klame. „Dôkazom je aj jeho piatkové vyhlásenie o riadení zvyšovania platov poslancov, čo nie je pravda. Kancelária NR SR, ako aj predseda NR SR sa na jeho klamstvách podieľať nebude,“ povedala Čižmáriková pre agentúru SITA.

Prekáračka Toma a Jerryho pokračuje. Matovič využíva posledné týždne svojho pôsobenia v parlamente na frontálny útok proti Dankovi, ten zase zvolil taktiku nevšímať si ho a nijako na neho nereagovať. Bolo by to celé smiešne, keby nešlo o predsedu parlamentu a predsedu druhej najsilnejšej opozičnej strany, a keby nešlo o verejné peniaze.

Treba však uznať, že Matovič opäť brnká na citlivú strunku, pretože rovnako ako Ficovi, tak aj Dankovi voliči sú mimoriadne citliví práve na takéto „papalášstva“. Matovič na tlačovke kládol sugestívne otázky, čo si o 500-eurovej večeri majú myslieť matky postihnutých detí s 200 eurami… No, „slovná metafora“ je jedna vec, ale po porovnaní opozičných poslancov so Židmi v koncentračných táboroch je to ďalší Matovičov zbytočný verbálny úlet. Podľa tejto logiky by bolo asi najlepšie, keby sme zahraničné návštevy hostili vo vývarovni u Tomiho s menučkom za 3,90 a zaplatili to gastráčmi. Odpustime si túto lacnú demagógiu a začnime radšej hovoriť o zvýšení dávok pre matky s postihnutými deťmi.

Na druhej strane by mal Danko veľmi rýchlo začať vysvetľovať, prečo vychádza jedna večera na viac ako 500 eur na osobu a kto boli tie „desiatky umelcov“ – a nie Matovičovi. V opačnom prípade ho bulvár roztrhá na kusy, pretože platí staré pravidlo, že rozkradnuté stámilióny si ľudia nevedia ani predstaviť, ale 505 eur za večeru áno.

V Dozornej rade VšZP má byť Šipoš z Transparency international

Štátna Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) by mala mať nové obsadenie dozornej rady. Jedným z členov má byť podľa týždenníka Trend šéf Transparency International Slovensko Gabriel Šípoš.

Nomináciu G. Šípoša prezradil minister zdravotníctva Tomáš Drucker na konferencii týždenníka TREND Zdravotnícky manažment. „Všeobecná zdravotná poisťovňa bude mať novú dozornú radu. Čakalo sa na zmenu zákona, ktorý znemožňoval istú nomináciu ľudí. Teraz bude mať v dozornej rade VšZP zastúpenie aj neziskový sektor. Oficiálne som už dostal nomináciu pána Šípoša,“ povedal.

Svoju nomináciu pre TREND potvrdil aj samotný šéf mimovládky. Na jeho mene sa podľa týždenníka zhodli neziskové organizácie Transparency International Slovensko a Inštitút pre ekonomické a sociálne reformy.

Šípoš pre Trend uviedol, že ponuku prijme, ak minister verejne podporí aktivity, ktoré by rád vo VšZP presadil. Teda transparentnosť pri prideľovaní zmlúv poskytovateľom zdravotnej starostlivosti, kvalitné zverejňovanie týchto zmlúv, ako aj zápisníc z rokovania dozornej rady či zavedenie pravidelného a verejného hodnotenia výkonnosti manažmentu.

Ak sa celý život venujete transparentnosti a navrhujete systémové riešenia, ako čo najviac znížiť korupciu, tak byť členom Dozornej rady Všeobecnej zdravotnej poisťovne je ako byť malý chlapec v najväčšom hračkárstve na svete. Pretože kde sa človek vo VšZP pozrie, tam je možné nájsť priestor na šetrenie. Už takmer legendárny je „systém“, ako sú prideľované jednotlivé limity na zákroky, alebo ako najnovšie odhalil poslanec Beblavý, nákup špeciálneho zdravotníckeho materiálu.

Šipošovi treba zatlieskať aj k jeho podmienke, že svoju ponuku prijme, iba ak minister Drucker podporí jeho aktivity. Ak sa tak stane, bude mať veľkú príležitosť ukázať, čo všetko sa naučil v treťom sektore. Len na jedno riziko ho treba upozorniť – nech už bude čítať všetky materiály akokoľvek dôkladne (pretože diabol sa naozaj skrýva často v detailoch), mal by si dať pozor, aby aj on neodhlasoval niečo, čo ho dostane na titulku nejakého článku alebo blogu. V každom prípade mu treba držať palce.

Jednou vetou

  • Vo viacerých slovenských mestách prebehla veľká policajná razia, pri ktorej zadržali viacerých podozrivých, súvisieť má s možnými podvodmi s DPH pri obchodovaní s oceľou.
  • Mesto Banská Bystrica vykoná stavebný dozor v dome, ktorý si Kotlebova strana údajne kúpila ako stranícke sídlo.
  • Medzi desať najziskovejších firiem za minulý rok sa dostala aj neznáma poradenská spoločnosť F.H.Consulting, vlani zarobila 155 miliónov eur a v ziskovosti predbehla aj bratislavský Volkswagen, VÚB Banku a Tatra banku.
  • Brhelova IT firma DWC získava nové a nové štátne zákazky, no popri tom ani po roku nezvládla naprogramovať elektronické služby pre patentový úrad, štátu hrozí, že príde až o tri milióny eur z eurofondov.
  • Investor Transprojekt sa pre bratislavskú Hlavnú stanicu vyhráža žalobami, budúci projekt chce blokovať. 
  • Petíciu za zmenu koncepcie parkovania v Košiciach s viac ako 17.000 podpismi odovzdal petičný výbor na magistráte, občania požadujú zlacnenie prvej rezidentskej parkovacej karty z 35 na 5 eur a zriadenie mestského podniku, ktorý by spravoval parkovanie v nových rezidentských zónach.

FB status dňa

Zaujímavé texty

Monika Tódová: Až raz budete čítať moje rozhovory s Kaliňákom

Jozef Mihál: Krátky príbeh o veľkých dividendách

Ivan Haluza: Milana Fiľa dobiehajú staré privatizačné resty

Samo Marec: Týždeň, keď Martin Jakubec vstúpil do politiky

Hláška dňa:

„Nie je možné, ani logicky prijateľné, na základe skutočností uvedených v trestnom oznámení začať trestné stíhanie pre konkrétny skutok, ktorý má mať znaky trestného činu a až následne dokazovať a hľadať dôkazy, že sa skutok stal, pretože v takom prípade by sa zo strany orgánov činných v trestnom konaní jednalo o svojvoľné vymedzenie skutku, ktoré by bolo neprípustné a v rozpore so zákazom ľubovôle pri rozhodovaní štátnych orgánov.“

Martin Hueko, vyšetrovateľ (zdôvodnenie poslancovi Jozefovi Rajtárovi, prečo  odmietol jeho trestné oznámenie pre podozrenie z daňovej trestnej činností kvôli podozrivým prevodom vlastníctva v byte, ktorý spoluvlastní bratislavský prokurátor Bystrík Palovič prepojený na Bonaparte)

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Slovensko

Teraz najčítanejšie