Denník N

Neobvinený Bašternák? Podľa Gašpara sa tomu dá rozumieť (+video)

Foto Tasr
Foto Tasr

Prezident Andrej Kiska hovoril s policajným prezidentom neoficiálne o kauze Ladislava Bašternáka.

Dá alebo nedá sa pochopiť, prečo polícia doteraz neobvinila Ladislava Bašternáka zo žiadneho trestného činu? Kým jeden prezident tomu nerozumie, druhý prezident hovorí, že sa tomu rozumieť dá.

To, že tomu nerozumie, vyhlásil minulý týždeň pre Trend prezident Andrej Kiska: „Som smutný z toho, že sa pri riešení kauzy doteraz nič zásadné neudialo. Od začiatku prípadu všetci vieme, že rečiam o dvanástich miliónoch, ktoré niekto priniesol v hotovosti, sa nedá veriť. Preto sa nedá rozumieť tomu, prečo zatiaľ nie je nikto stíhaný.“

V utorok ráno prijal Kiska policajného prezidenta Tibora Gašpara. Oficiálne sa stretli pre kauzu Gorila, Kiska sa však pýtal Gašpara aj na Bašternáka.

Video: Policajný prezident: Dá sa rozumieť, že v kauze Bašternák nie je nikto obvinený (autorka: Martina Koník)

„Podľa mňa sa tomu dá rozumieť,“ povedal o neobvinení Bašternáka po stretnutí policajný prezident Gašpar. „Prípad DPH, o ktorom budeme informovať pravdepodobne zajtra (v stredu), sa vyšetruje štyri roky, možno aj viac, v operatívnej rovine. Tieto prípady sú závislé od toho, akým spôsobom sa vybavujú právne pomoci, daňové kontroly, každý prípad je individuálny a nerobil by som závery, či je to skoro, alebo neskoro,“ hovorí policajný prezident.

Kedy teda príde obvinenie?

Znamená to, že verejnosť má čakať obvinenia v kauze Bašternák najskôr o štyri roky? „Keď budú dôkazy na rozhodnutie, tak to určite vyšetrovateľ urobí. Je tam stále aj dozor prokurátora, ktorý môže upozorňovať na nečinnosť. Nemám informácie, že by sa tieto kauzy nevyšetrovali alebo v nich boli prieťahy,“ tvrdí policajný prezident.

Médiá o kauze informovali v marci. Denník N a Trend vtedy zistili, že štát vyplatil Ladislavovi Bašternákovi blízkemu Smeru pravdepodobne dvojmiliónový neoprávnený nadmerný odpočet DPH. Bašternák si ho uplatnil na základe obchodu s bytmi, ktorý má znaky toho, že bol fiktívny: za sedem bytov zaplatil Bašternák údajne 12 miliónov eur v hotovosti, hoci ich hodnota bola tak 1,5 milióna eur.

Pre dvanásť miliónov v hotovosti už polícia preveruje Bašternákov pôvod majetku.

Pri prokurátorovi vraj nie je možné začať stíhanie

Poslanec SaS Jozef Rajtár si následne všimol podozrivé schémy prevodov bytov ako v kauze Bašternák, aj inde. Podal trestné oznámenie aj v prípade bytu, ktorý teraz vlastní prokurátor Bystrík Palovič, ktorého brat má advokátsku kanceláriu v Bašternákovom komplexe Bonaparte. Byt za dva a pol roka vymenil 9 majiteľov. Rajtár v pondelok informoval, že vyšetrovateľ jeho trestné oznámenie odmietol s tým, že mu odporučil, aby sa obrátil na daňový úrad.

„Nie je možné, ani logicky prijateľné, na základe skutočností uvedených v trestnom oznámení začať trestné stíhanie pre konkrétny skutok, ktorý má mať znaky trestného činu, a až následne dokazovať a hľadať dôkazy, že sa skutok stal, pretože v takom prípade by zo strany orgánov činných v trestnom konaní išlo o svojvoľné vymedzenie skutku, ktoré by bolo neprípustné a v rozpore so zákazom ľubovôle pri rozhodovaní štátnych orgánov,“ napísal tiež vyšetrovateľ.

Ako si vysvetliť túto vetu? A prečo sa na daňový úrad neobrátil samotný vyšetrovateľ?

„Nepoznám to rozhodnutie, takže nebudem ho bližšie komentovať. Platí však, že ak je to uznesenie o odmietnutí trestného oznámenia, to má opravný prostriedok, ktorý určite pán oznamovateľ využije,“ povedal na to policajný prezident. „Je tu prokuratúra, ktorá môže toto rozhodnutie zrušiť. Nebude to prvý- ani poslednýkrát. Neviem posúdiť, či toto rozhodnutie je dôvodné a zákonné,“ dodal ešte.

Stíhanie nezačali ani pri Kaliňákovom obchode

V súvislosti s Bašternákom polícia vyšetruje aj ministra vnútra Roberta Kaliňáka (Smer). Posudzuje, či to, ako lacno kúpil podiel vo firme od Bašternáka, nebol v skutočnosti úplatok. Vo veci však ešte ani nebolo začaté trestné stíhanie.

„Začaté nebolo, ale vyšetrovanie pokračuje,“ povedal Gašpar. Podľa neho ešte neboli dôvody na začatie stíhania vo veci. „Trestný poriadok predpokladá, že keď začínate vo veci, musíte popísať miesto, čas a predpokladaný spôsob spáchania trestného činu, lebo ak uznesenie nie je dostatočne zadefinované, môže byť zrušené, čo sa často aj stáva,“ povedal Gašpar.

Kaliňák pre kauzu odmieta odstúpiť z funkcie.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na pripomienky@dennikn.sk.

Robert Kaliňák

Slovensko

Teraz najčítanejšie