Denník N

Trump urobil z kampane ostrý šport, čo je škoda, pretože demokracia nemá byť pobavenie pre diváka

Boli časy, keď jeden neslušný výrok mohol politikovi pochovať kariéru. V týchto voľbách platil opak. Čím viac kandidát Trump kričal urážky, tým viac pozornosti – a často aj potlesku – zbieral.

Trump pravidelne vyhlasoval, samozrejme, bez akýchkoľvek dôkazov, že prezidentské voľby budú zmanipulované. Trval na tom, že „prehrať môžem, iba ak voľby budú neférové.” Plus vtipkoval, že ich uzná, iba ak zvíťazí. Z kampane sa stal v roku 2016 ostrý šport, čo je škoda, pretože demokracia nemá byť pobavenie pre diváka.

Boli to zvláštne voľby, a to o mnohých nelichotivých aspektoch americkej demokracie už roky vieme a celkom otvorene debatujeme.

V roku 2016 navyše vyplávali na povrch démoni, ktorým baterky ustavične dobíjali ich zvláštne komunity na sociálnych sieťach, aj plachí politici, ktorí ticho tolerovali protidemokratické chúťky kandidáta Republikánskej strany.

Aké sú podstatné slabiny volebného systému?

Americký systém má mnohé muchy. Po prvé v mnohých okresoch a dokonca aj štátoch sa občanovi voliť neoplatí, pretože geografická oblasť, v ktorej žije, nie je kompetitívna. To znamená, že je dopredu jasné, ktorá strana v danej lokalite zvíťazí. (Ide o štáty ako New York na strane demokratov, alebo Texas, ktorý spoľahlivo volí republikánov.) Prezidentské kreslo nemusí vyhrať ten kandidát, ktorý získa viac hlasov.

Po druhé proces nie je konzistentný – v niektorých štátoch musí občan byť buď registrovaným demokratom, alebo republikánom, aby mohol

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Donald Trump

Teraz najčítanejšie