Denník N

Ako sa z magnátovho syna stal prezident USA. Profil Donalda Trumpa

Donald Trump pri svojom kasíne Taj Mahal v Atlantic City v roku 1990. Foto - TASR/AP
Donald Trump pri svojom kasíne Taj Mahal v Atlantic City v roku 1990. Foto – TASR/AP

Bol vulgárny, v kampani často klamal a urážal druhých, napriek tomu ho Američania zvolili za svojho 45. prezidenta. Očaril ich príbeh jeho úspechu, ktorý je sporný asi ako jeho skutočný majetok.

Jeden z popredných amerických psychológov sa v magazíne Atlantic priznal, že si uchováva videokazety s vystúpeniami Donalda Trumpa, ktoré potom ukazuje na seminároch o správaní sa manipulatívnych jedincov.

Ak by nemal Trumpa, musel by si na demonštráciu narcisizmu najať profesionálnych hercov.

O Trumpovom narcizme sa popísali stohy papiera, z ktorých vyplýva, že je jeho hnacou silou, hrubým sklom, cez ktoré sa pozerá na svet a ľudí okolo seba.

„Ľudia so silnými narcistickými potrebami chcú milovať samých seba, chcú, aby iní milovali ich, alebo ich aspoň obdivovali, vnímali ich ako skvelých, mocných a krásnych. Hlavným cieľom ich života je, aby všetci videli, akí veľkí sú,” píše v psychologickom profile nového amerického prezidenta Atlantic.

Ako to robí

Ako je možné, že človek, ktorého krédom je: ja, moje, pre mňa, vedel osloviť takú masu ľudí? Ako dosiahol, že mu uverili, že chápe ich problémy a vie ich vyriešiť?

Je to preto, že napriek jeho hulvátstvu, zle skrývanej pýche na úspechy, pekné domy, krásne ženy a rýchle autá sú ľudia Trumpom fascinovaní, a chceli by sa dotknúť jeho úspechu.

Ak sa k tomu pripoja rečnícke kvality a autorstvo (aspoň na obálke je to tak napísané) motivačnej literatúry s radami typu: musíte byť pri rokovaniach tvrdí, nikomu neverte, hovorte ľuďom, čo chcú počuť, tak sa pre mnohých ľudí môže stať vzorom.

Potom mu odpustia aj lži, útoky, urážky, politickú nekorektnosť, ale aj nedostatok slušnosti či empatie. A hoci majú pochybnosti, či totálny outsider s výbušnou povahou a nedostatkom skúseností má na to, aby viedol najmocnejšiu krajinu slobodného sveta, zvolia ho.

Mala ho umravniť armáda

Donald Trump vyrástol v rodine, kde sa neuznávalo slovo nedá sa. Jeho otec Fred bol jedným z najvýznamnejších a zároveň najobávanejších podnikateľov s realitami v New Yorku. Bol tvrdý, rozdával rany, veril len svojim vlastným očiam a inštinktom, a tak vychovával svoje deti. Na druhej strane stála mama, ktorá bola ženou v domácnosti s presne vymedzenými kompetenciami a očakávaniami.

Malý Donald sa im vymkol spod kontroly pomerne skoro, robil v škole problémy a to aj pre prílišnú súťaživosť, neschopnosť držať jazyk za zubami a podriadiť sa autoritám. Skrotiť ho mala vojenská akadémia, kam nastúpil ako 13-ročný.

Označil ju za tvrdé miesto, inštruktori boli podľa neho nemilosrdní. Keď však bolo ísť treba bojovať do Vietnamu, vojenskej službe sa vyhol. Radšej sa pripravoval na kariéru v otcovom biznise. Hoci sa často prezentuje ako príklad amerického sna a ľuďom dáva nádej, že keď budú pracovať tvrdo ako on, budú mať zlaté kohútiky v každej kúpeľni, faktom je, že nezačínal od nuly, ale z pohodlnej základne rodinnej firmy.

On len rozšíril otcovu firmu, urobil z nej impérium a k jej pôvodným aktivitám pridal to, čo ho bavilo: golf, súťaže krásy, kasína, reality šou. To všetko mu umožnilo dostať sa aj do obrazu tým ľuďom, ktorých biznis s nehnuteľnosťami nebavil, alebo nikdy nemali dosť peňazí na to, aby v ňom mohli pôsobiť. Súťaže krásy a šou, v ktorej si robil nevyberané žarty a vyslovoval „kruté pravdy“ ľuďom, čo chceli byť jeho učňami, ale zasiahli širšie publikum.

Trump hovorí, že hodnota jeho majetku je 10 miliárd dolárov, čo však spochybňujú takmer všetci. Magazín Forbes uvádza 3,7 miliardy, objavili sa aj údaje ledva prevyšujúce miliardu.

Skutočný stav jeho financií a firiem pozná minimum ľudí, aj preto, že Trump odmieta zverejniť svoje daňové priznania, či ďalšie dôležité údaje. Vie sa, že viackrát vyhlásil bankrot, ale udržal sa, lebo, ako sám hovorí, vie „pracovať“ so zákonom o bankrote. Zdá sa, že rovnako to vie aj s daňovými zákonmi a rovnako pofidérne zrejme pracuje aj jeho nadácia, ktorú momentálne vyšetrujú.

Človek politický

Rovnako ako so ženami a často so ženami, ktoré si to neprosili, koketoval dlho aj s politikou. Patrilo to k jeho imidžu aj statusu člena newyorskej smotánky. Trump je pragmatik, svoju priazeň aj šeky rozdával na obe strany politického spektra, a zároveň už minimálne od začiatku tohto storočia skúmal, či by mal šance v politike.

Šikovne sa vmanévroval do konzervatívnej televíznej stanice Fox News, kde kritizoval imigračnú politiku, off shore spoločnosti, neskôr moslimov, nespokojných Afroameričanov a ich životný štýl a opakovane a napriek tomu, že ho prichytili pri lži, tvrdil, že Barack Obama sa nenarodil v Spojených štátoch amerických, čím sa vyrovnal mnohým konšpirátorom.

Jeho nominácia na prezidenta prekvapila aj samotnú Republikánsku stranu, nielen médiá či elity. Kampaň, ktorú viedol, bola agresívna, špinavá a nechutná, ale účinná.

Tak ako všetky ostatné kampane jeho života ho presvedčila, že sa oplatí byť tvrdý a ak je to treba aj zaklamať, zastrašovať, vyhrážať sa. Nemusel sa do toho nútiť, od malička bol vychovávaný, že život je džungľa a prežijú len takí ako on.

Napriek tomu sa pasuje do roly toho, čo hovorí za slabých, vyhodených z fabrík, frustrovaných zo stavu svojho bankového účtu, z nemoderných škôl svojich detí, zlyhávajúceho sociálneho systému a miliárd vyhodených na vojenské akcie v krajinách, ktoré sú ďaleko za ich horizontom.

Či bude mať trpezlivosť, vôľu, či kapacitu im naozaj aj pomôcť, je otázne. Toto totiž nebude o ňom ani pre neho, a to sú momenty, ktoré skôr nezvláda, ako zvláda.

Donald Trump (70)
1947
Narodil sa v New Yorku v rodine podnikateľa Freda Christa Trumpa, vďaka jeho firme Trump Organization rozbehol svoje podnikanie.
1964 a 1968
Vyštudoval Vojenskú akadémiu v New Yorku a neskôr Pensylvánsku univerzitu.
1972
Stal sa vlastníkom Trump Organization, ktorá podniká hlavne v nehnuteľnostiach. Oženil sa s českou modelkou Ivanou Zelníčkovou.
1977
Narodil sa im syn Donald.
1981
Ivana Trumpová mu porodila dcéru Ivanku.
1983
Otvoril mrakodrap Trump Tower na Manhattane.
1984
Narodil sa im syn Eric.
1987
Vydali knihu o jeho úspechu Trump: The Art of the Deal.
1992
Rozviedol sa s Ivanou. Skrachovali mu tri kasína.
1993
Oženil sa s moderátorkou Marrie Maples. Narodila sa im dcéra Tiffany.
1999
Zažíva druhý rozvod.
1999
Spája sa s Reformnou stranou.
2001
Identifikuje sa s demokratmi.
2005
Berie si Melanie Knauss. O rok sa im narodil syn Barron.
2009
Identifikuje sa s Republikánskou stranou.
2011
Spája sa s Nezávislou stranou.
2012
Vracia sa k Republikánskej strane.
2016
Oznamuje kandidatúru.

Donald Trump

Svet

Teraz najčítanejšie