Denník N

Vedci skúmali, ako presvedčiť Trumpovho (a Clintonovej) voliča

Foto - tasr/ap
Foto – tasr/ap

Budú konzervatívci presadzovať manželstvá homosexuálov a liberáli si viac ctiť tradíciu? Vedci skúmajú, ako meniť postoje ľudí z opačného tábora.

Aj pred štyrmi rokmi komentoval moderátor Sean Hannity z Fox News voľby amerického prezidenta.

Barackovi Obamovi, kandidátovi demokratov, vtedy vytýkal, že je to snob, ktorý je odtrhnutý od života bežných Američanov. Posťažoval si, že Obama si pred kamerami pochutnal na párku v rožku s lahodnou dijonskou horčicou a nie obyčajnou, akou sa kŕmia bežní ľudia.

Prekážalo mu aj to, keď Obama vo svojich prejavoch používal čítacie zariadenie a nehovoril z hlavy.

Keď konzervatívny moderátor v ostatných mesiacoch obhajoval voľbu Trumpa za amerického prezidenta, už mu neprekážalo, keď Trump čítal prejavy z čítacieho zariadenia, ani to, že poskytuje rozhovory sediac v pozlátenom kresle na hornom poschodí budovy s menom, ktoré je do nej vyryté zlatými písmenami. To nie je snobstvo?

Potreba niekam patriť

Čo to znamená? Že Hannity tak ako milióny Američanov sa vo voľbách rozhodoval hlavne podľa straníckej príslušnosti kandidáta. Ľudia jej dali prednosť a podľa toho si obľúbeného kandidáta upravili do podoby neexistujúceho ideálu. Prešľapy a chyby odignorovali a prípadné cnosti zveličili.

Prečo takto uvažujeme? Lebo sme sociálne tvory: naši predkovia žili po milióny rokov v drobných skupinách maximálne do 150 členov, od vzájomnej spolupráce boli bytostne závislí. Takú myseľ sme do určitej miery zdedili aj my. Aj my potrebujeme niekam patriť, takže automaticky preberáme názory skupiny, s ktorou sa identifikujeme.

Vzniká tak otázka, ako prelomiť silu skupinovej identity. Ako presvedčiť republikánov, že manželstvá homosexuálov, čo je agenda demokratov, sú dobrá vec? A ako vysvetliť liberálom, že na úcte k autoritám či tradícii záleží?

Morálne princípy

Nedávny psychologický výskum ukazuje, že morálnych kategórií, cez ktoré ľudia posudzujú svet, je celé spektrum. Patrí k nim ujma, spravodlivosť, sloboda, lojalita, rešpekt k autorite a posvätnosť či čistota (teória morálnych základov).

Pre liberálov je dôležitá skôr ujma a spravodlivosť, konzervatívcom viac záleží na lojalite a rešpekte k autorite. Liberáli napríklad hovoria, že keď sa homosexuáli nemôžu brať, je to nespravodlivé a škodí im to (ujma). Konzervatívci zase argumentujú, že manželstvá homosexuálov porušujú rešpekt k dlhovekej tradícii.

Vedci v minulosti ukázali, že stačí krátky 10-minútový rozhovor medzi ľuďmi s rovnakými názormi, aby sa ich postoje ešte viac zradikalizovali. Hľadajú preto spôsoby, ako medzi ľuďmi nachádzať prienik. Zistili, že naše argumenty sú oveľa presvedčivejšie v prípade, ak používame morálne princípy druhej skupiny.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Človek

Donald Trump

Morálka

Veda

Teraz najčítanejšie