Denník N

Nemá ani 30 a organizuje výlety pre seniorov: Ak nebudú mať s kým ísť, pôjdu so šmejdmi

Tomáš Martinek s výletníkmi. Foto – archív T. M.
Tomáš Martinek s výletníkmi. Foto – archív T. M.

Partia mladých zoberie dôchodcov na autobusový výlet a penzisti sa radujú, že si v partii pozrú mesto alebo trh a nikto ich pritom nenúti nasilu niečo nakupovať. Odvtedy, čo začal robiť spolok Hurá na výlet takéto akcie, majú to šmejdi v okolí Pardubíc a na Vysočine oveľa ťažšie, hovorí šéf organizácie Tomáš Martinek.

S výletmi pre seniorov ste začali pred rokom. Prečo ste sa na to dali?

Náš spolok chcel robiť výlety pre ľudí, ktorí na ne potrebujú chodiť. Veľa ľudí sa o to nestará, tak sme si povedali, že to treba urobiť. Lebo ak sa o to nik nestará, ľudia jazdia s kadekým. A žiadna alternatíva k predvádzacím akciám tu nebola, tak sme sa rozhodli vytvoriť bezpečnú alternatívu.

Na stránke prezentujete, že jazdíte bez takzvaných šmejdov. Aj toto bol dôvod, prečo ste s tým začali?

U nás to funguje podobne ako u vás – formy sa zmenili, ale predvádzacie akcie fungujú stále. Keď niekde začneme fungovať, tak sa  často tento spoločensky patologický jav utlmí. Seniori začnú jazdiť s nami a vidia, že nemusia nikde nič nakupovať. Ale celkovo chceme zlepšovať život seniorom a hendikepovaným, aby nesedeli stále doma a išli sa niekam pozrieť.

Prečo sa o seniorov nestarajú viac ich rodiny alebo štát?

Záujem o takéto akcie rastie. Aj zo strany ministerstva práce alebo rady vlády – obracajú sa na nás ľudia, ktorí by nám  chceli pomôcť. Nie je to o tom, že by nechceli, ale možno nevedeli, ako to robiť. Možno stačí, aby sme im v tomto pomohli. Sú to predsa len úradníci a nie profesionáli v cestovnom ruchu. Vypraviť autobus tak, aby to za to stálo, možno pre nich nie je zábava. Teraz sú radi, že sa s nami môžu dohovoriť, a aj pomôžu.

Ako vyzerá vaša spolupráca?

Teraz nás podporujú kraje – Pardubický a Vysočina. Ideme sa rozširovať do ďalších. Prvý rok výlety financujeme sami cez firmy, potom už žiadame kraje o podporu. V budúcom roku chceme pôsobiť celorepublikovo. A potom by nám peniaze možno mohlo poskytnúť aj ministerstvo práce.

Tomáš Martinek s Kamilkou. Foto - archív T.M.
Tomáš Martinek s Kamilkou. Foto – archív T. M.

 Na Slovensko sa ešte neplánujete rozšíriť?

Možno aj na Slovensko časom pôjdeme, ale možno vznikne nejaká Hoja na vylet.sk, ktorú nemusíme robiť my. Budeme radi, ak aj iní ľudia či organizácie budú robiť výlety. Nepozeráme sa na to ako na konkurenciu. Snáď to niekomu napadne aj u vás. My môžeme pomôcť. Za posledné tri mesiace nám napísalo asi 200 ľudí, či u nich neurobíme výlety, a niekoľko ich bolo zo Slovenska, napríklad z Nitry. Zatiaľ potrebujeme nejaký čas a dúfame, že aj na Slovensku budú výlety.

Jeden výlet stojí seniorov 100 českých korún. Organizácia výletu je však drahšia.

Náklady na jedného človeka sú v priemere 30 eur a jeden človek platí 3,7 eura.

Odkiaľ beriete zvyšné peniaze?

Peniaze máme od firiem, krajov, ale aj osobných darcov. Vyhlásili sme teraz aj celorepublikovú verejnú zbierku a ľudia peniaze posielajú.

Tomáš Martinek (28)

je predseda spolku Hurá na výlet, ktorý v Česku organizuje pre seniorov a hendikepovaných výlety. V spolku zatiaľ pracuje bez toho, aby z neho mal výplatu, zamestnaný je vo firme Czechoslovak Group. Študoval cestovný ruch na Vysokej škole polytechnickej v Jihlave. Žije v Železných horách v Chrudimsku.

Ako sa o vás seniori dozvedajú?

Snažíme sa prezentovať všade – niečo je vylepené v seniorských organizáciách, spolkoch a domovoch, niečo vydávajú kraje v rámci brožúr a senior pasov, hovoríme veľa v autobusoch a často si to medzi sebou povedia – to funguje najviac. Hovoríme aj v rozhlase, aby penzisti povedali vnúčatám, aby si spolu pozreli internetovú stránku. Na Facebooku píšeme mladým, že ak majú niekoho doma, nech ho pozvú a kedy máme voľné termíny.

Funguje to tak, že aj vnúčatá vybavujú pre starých rodičov výlet, alebo sa častejšie ozývajú sami seniori?

Väčšinou vnúčatá výlet odporučia, ale zavolá už babička alebo dedo a dohovoria si to. Rezervovať si to môžu cez telefón a peniaze platia až v autobuse.

Tomaš Martinek rozdáva informácie. Foto - T.M.
Tomáš Martinek rozdáva informácie. Foto – T. M.

Zaujímajú sa mladí o svojich seniorov?

Čím ďalej viac. Získali sme si už nejakú dôveru, vedia, že sa postaráme o úroveň služieb. Jazdí s nami zdravotník, osobní asistenti, aby bolo postarané aj o ľudí, ktorí sú na tom zle. Jazdia s nami aj 90-roční ľudia a zvládnu to. Chodí nás osem alebo desať mladých ľudí.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie