Denník N

Pamiatku bratislavskej sporiteľne v centre prerobí nový majiteľ na internátne bývanie

Budova Mestskej sporiteľne dnes a pred druhou svetovou vojnou. V strede je vzácny ónyx z interiéru. Foto - N a imhd.sk
Budova Mestskej sporiteľne dnes a pred druhou svetovou vojnou. V strede je vzácny ónyx z interiéru. Foto – N a imhd.sk

Vzácnu historickú pamiatku v centre hlavného mesta plánuje jej nový majiteľ otvoriť mladým a študentom. Rekonštrukcia sa pamiatkových prvkov nedotkne.

Historickú pamiatku Mestskej sporiteľne prerobia na centrum pre mladých, bývanie bude podobné internátom, no luxusnejšie.

Z tretieho podlažia chce nový majiteľ budovy co-workingové centrum, na štvrtom až siedmom poschodí budú apartmánové byty s výhodným nájmom pre 57 vysokoškolákov a absolventov.

Byty budú malé

Izby s rozlohou asi 20 metrov štvorcových budú mať vlastnú kúpeľňu a malú kuchyňu, v niektorých prípadoch budú hygienické priestory spoločné pre dve izby. Na dvoch poschodiach budú spoločenské priestory, študovňa a práčovňa. Na prvom poschodí zasa reštaurácie.

Firma S.R.M. Building zo skupiny Reality Schöndorf väčšie práce na pamiatke neplánuje, zvonku opravia iba fasádu. Polyfunkčný objekt kúpili od Slovenskej sporiteľne, ktorá zostane v nájme na 2. poschodí.

Vstupná hala do banky. Foto - N
Vstupná hala do banky. Foto – N

Progresívna, odvážna a zrelá

Mestská sporiteľňa je zaradená aj do registra DOCOMOMO, medzinárodnej organizácie na výskum, ochranu a dokumentáciu moderných pamiatok.

Dom naprojektoval v roku 1929 architekt Juraj Tvarožek, dokončili ju o tri roky neskôr.

Patrí medzi prvé stavby na Slovensku, na ktorých sa tak výrazne uplatnili znaky funkcionalizmu,” píše o stavbe organizácia na svojej stránke.

Mestská sporiteľňa s progresívnym železobetónovým skeletom a zavesenou fasádou so sklenenou výplňou bola považovaná za mimoriadne odvážny a zrelý čin, ktorý sa líši od okolitých tradičných stavieb. Podobné zavesené fasády používali napríklad v Amerike na mrakodrapoch.

Foto - N
Foto – N

Zlatý ónyx zostane

Ešte zaujímavejší je však interiér banky, do ktorého sa vchádza cez otočné dvere, vstupná hala a schodisko je obložená vzácnym levickým zlatým ónyxom. Priesvitný vzorovaný mramor jedinečný svojou žlto-oranžovou farbou vypĺňa zároveň aj okná zo strany Štúrovej ulice.

Suterén a dve nadzemné podlažia zastavujú celý úzky pozemok. Na prízemí vchádza do stredu budovy pasáž. Na prvom poschodí je pôsobivá vkladová hala a kancelárie, vyššie boli kancelárie a byty,” opisujú architekti a ochrancovia pamiatok z DOCOMOMO.

Foto - N
Foto – N

Rekonštrukciu plánuje aj banka

Slovenská sporiteľňa si zaplatila historicko-pamiatkový výskum, aby zistili, čo je na budove cenné a pri prácach nebolo poškodené. Banka chce halu obnoviť so zachovaním ónyxu, pultov a ďalších architektonických článkov.

“Časť priestoru plánujeme využiť ako kultúrno-edukačný priestor, ktorý bude aktívne napomáhať zvyšovaniu finančnej gramotnosti detí, študentov a seniorov. V spolupráci s Nadáciou Slovenskej sporiteľne tam plánujeme organizovať rôzne  besedy, školenia a výukové programy,” vraví hovorkyňa banky Marta Cesnaková.

Zo zvyšných cenností zostanú zachované radiátory, schodiská, zábradlia, pošta a drevené dvere.

Práce podľa Patrika Gerža z firmy S.R.M. Building budú trvať asi šesť mesiacov a majú začať už budúci rok. Stavebný úrad na opravu zatiaľ stavebné povolenie nedal, pamiatkári s prácami súhlasili.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Slovensko

Teraz najčítanejšie