Denník N

Ukrajina je Západným Berlínom dneška

ILUSTRÁCIA - SHOOTY
ILUSTRÁCIA – SHOOTY

To, čo sa deje na Donbase, nie je otázkou územia, ale otázkou, či sa môže postsovietsky priestor vyslobodiť zo začarovaného kruhu.

Pred rokom viedli udalosti na kyjevskom majdane k rozpadu skorumpovaného proruského režimu prezidenta Viktora Janukovyča a k víťazstvu ukrajinských proeurópskych síl. Dnes je Ukrajina uprostred vojny s Ruskom a jeho miestnymi spojencami.

Územie, ktoré ukrajinská vláda nemá vo svojej moci, je väčšie ako územie Holandska a tamojšia ekonomika sa ocitla v stave voľného pádu, kým ruská padá pod váhou západných sankcií.

Okolie Ruska sa prepadáva do chaosu a zdá sa, že Západ je zmätený a rozdelený v otázke, čo s tým robiť.

Táto vojna nie je otázkou územných ziskov a nie je to ani vojna Putina s Porošenkom. To, čo sa na Ukrajine, ktorá je s výnimkou Ruska najväčšou európskou krajinou, deje, súvisí s otázkou, či sa bude môcť postsovietsky priestor vyslobodiť zo začarovaného kruhu neefektivity, korupcie, násilia a neschopných vlád a či bude môcť namiesto toho vybudovať moderné, otvorené a demokratické spoločnosti.

Drastickej reforme sa nedá vyhnúť

Reforma Ukrajiny nie je jednoduchým problémom. Predovšetkým sa musia zmeniť staré zvyky. Takmer štvrťstoročie od rozpadu Sovietskeho zväzu bolo najobľúbenejším zamestnaním mnohých príslušníkov tamojšej elity drancovanie národného bohatstva (často v tesnej spolupráci s Rusmi), čo viedlo k dvom ľudovým revolúciám.

Ale mladšia generácia Ukrajincov je úžasná a nebojácna. Priniesla do spoločnosti živú debatu a otvorený politický systém. V súčasnej politickej triede panuje viac-menej zhoda na tom, že doterajšie spôsoby už nemôžu pokračovať. Drastickej reforme, ktorá bude zahŕňať boj proti korupcii, väčšiu dereguláciu, lákanie zahraničných investícií a oslobodenie krajiny zo smrteľného objatia oligarchov a kleptokratov, sa nedá vyhnúť.

Odvážny krok

Tento mesiac mi prezident Petro Porošenko ponúkol kreslo v medzinárodnom poradnom tíme, ktorý by mal povzbudiť prominentných reformátorov z celého sveta, aby pomohli Ukrajine úspešne uskutočniť túto kľúčovú zmenu. Títo ľudia, ktorí majú za sebou úspešné reformy, budú tiež priamo zaangažovaní do činnosti vlády, čo je neobyčajne odvážny krok, ktorý môže Ukrajine pomôcť prelomiť cyklus posledných dvoch desaťročí a nájsť cestu iným smerom.

Policajná reforma, ktorá bola po demonštráciách na kyjevskom majdane jasnou prioritou, bola zverená Jekaterine Zguladzeovej, ktorá inovovala policajný systém v Gruzínsku. Iní Gruzínec bude viesť reformu prokuratúry. Natalia Jaresková, bývalá americká diplomatka ukrajinského pôvodu, sa stala ministerkou financií a v reformnom tíme v Kyjeve obsadili kľúčové pozície aj ďalší ľudia zo zahraničia.

Tri podmienky úspechu

Životne dôležité kroky, ktoré prispejú k obrane Ukrajiny, si ale vyžadujú tri podmienky.

Prvou a najdôležitejšou je, že sa Ukrajina musí stať úspešným modelom ekonomického rastu a demokratickej reformy, ktorá bude atraktívna pre všetkých Ukrajincov, podobne ako sa Západný Berlín stal majákom pre Východoberlínčanov a ďalších ľudí, žijúcich na východ od neho. Rusko má silné väzby na Ukrajinu a jej obyvateľov, a tak môže úspešná Ukrajina pomôcť zmeniť susednú krajinu k lepšiemu tým, že poskytne jej obyvateľom relevantný alternatívny model.

Druhou podmienkou je, že ekonomické náklady ruského prezidenta Vladimira Putina musia narásť prostredníctvom ďalších ekonomických sankcií, čo nakoniec môže pomôcť oslabiť jeho pozíciu v Rusku tak, ako sa to stalo v prípade srbského prezidenta Slobodana Miloševiča v deväťdesiatych rokoch minulého storočia.

Treťou podmienkou je, že musia narásť aj jeho vojenské náklady, k čomu by mohla prispieť dodávka obranných zbraní Ukrajine. Zvlášť sa to týka protitankových systémov, ktoré môžu zabrániť ďalšiemu postupu ruských tankov a obrnených vozidiel. Ukrajina nemusí byť členom NATO, ale možno ju povzbudiť bilaterálnymi či trilaterálnymi alianciami, ktoré môžu spolupracovať s NATO a so Spojenými štátmi, čo by zvýšilo bezpečnosť v regióne. Cieľ úniového Východného partnerstva musí tiež zahŕňať plnoprávne členstvo Ukrajiny v Európskej únii. A možnosťou musí zostať aj plnoprávne členstvo v NATO.

Obe krajiny, Ukrajina i Rusko, musia zo Západu počuť porozumenie, ale musia cítiť aj nároky. Ukrajinskí lídri musia pokračovať v tvrdých reformách a nimi musí byť podmienená aj ďalšia západná pomoc. A Rusko bude musieť zaplatiť cenu za to, ak nezastaví svoju agresiu.

Reformy sa ešte len rozbiehajú, ale Ukrajina nemôže zlyhať. Ich úspech je najlepšou šancou, ako uchrániť mier v Európe. Obrana ukrajinskej suverenity umožní krajine stať sa európskym štátom, za ktorý jej obyvatelia vyšli dvakrát do ulíc a teraz zaň prelievajú krv vo východných regiónoch.

Frontová línia

Jedna vec je istá. Poriadok, ktorý v Európe panoval od skončenia studenej vojny, bol nenávratne porušený. Dnes treba nájsť nové riešenia, ktoré zabránia ďalšiemu chaosu.

Západ by však mal akceptovať, že Putin nežiali len za kúskami bývalého sovietskeho impéria. Jasne považuje svoju hybridnú vojnu za splátku ruskej prehry v studenej vojne. Ukrajina je Putinovým frontom v zápase so Západom. Je to jeho Západný Berlín, ktorého zabratie bolo pre Stalina principiálnou otázkou a ktorého úspešná obrana konečne zvrátila rozširovanie komunizmu v Európe. Demontáž Ukrajiny je spôsobom, akým sa Putin snaží narušiť hodnoty transatlantického spojenectva a budúcnosť Európy nečelí menšiemu riziku, než čelila pred desiatkami rokov v Nemecku.

Západ však jednoducho musí prijať, že Ukrajina je dnešný Západný Berlín, teda frontová línia obrany západných hodnôt pred ruským revanšizmom.

 

© Washington Post

Autor je bývalý gruzínsky prezident

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na pripomienky@dennikn.sk.

Komentáre

Teraz najčítanejšie