Denník N

Joie de vivre: Rok po teroristických útokoch chcú Parížu vrátiť jeho čaro

Francúzi chcú vrátiť život do ulíc Paríža, koncert Stinga v Bataclane má byť jednou z mnohých spomienkových akcií na teroristické útoky 13. novembra 2015. FOTO - TASR/AP
Francúzi chcú vrátiť život do ulíc Paríža, koncert Stinga v Bataclane má byť jednou z mnohých spomienkových akcií na teroristické útoky 13. novembra 2015. FOTO – TASR/AP

V Bataclane bude koncertovať Sting a vráti sa aj kapela Eagles of Death Metal, ktorá tam hrala, keď tam zabíjali teroristi. V nedeľu sa Francúzi zapoja do pietnej akcie jedno okno, jedna sviečka.

V celom Francúzsku bez ohľadu na región v minulosti platilo známe „Joie de vivre“, a teda užívaj si život. Zmenilo sa to však minuloročnými teroristickými útokmi v Paríži najskôr 7. januára v satirickom týždenníku Charlie Hebdo, potom 13. novembra v koncertnej sále Bataclan, pred štadiónom Stade de France a troma parížskymi kaviarňami.

Išlo o najväčší teroristický útok vo Francúzsku po druhej svetovej vojne, počas ktorého zomrelo 130 ľudí.

Francúzsko je odvtedy vo výnimočnom stave a vojaci so samopalmi hliadkujú v mnohých mestách, hlavne však v Paríži pri najväčších turistických atrakciách od Eiffelovej veže, múzea Louvre až po katedrálu Notre Dame. Obavy o bezpečnosť sa odrazili v poklese návštevnosti Francúzska.

V Paríži počet zahraničných turistov v porovnaní s minulým rokom klesol o osem percent. Podobná situácia sa očakáva aj na juhu krajiny, kde 14. júla útočník v meste Nice úmyselne vrazil do davu oslavujúcich pád Bastilly a zabil 84 ľudí.

Francúzi sa z útokov stále nespamätali, no hlavne v Paríži sa pre blížiace sa výročie organizujú mnohé kultúrne aj občianskej akcie. Tie majú na jednej strane pripomínať to, čo sa pred rokom stalo, na druhej strane vrátiť mestu na Seine jeho pôvab a lesk.

Rok po

Jednou takou akciou bude sobotný koncert britského speváka Stinga 12. novembra. Ten otvorí koncertnú sálu Bataclan , kde minulý rok počas koncertu kapely Eagles of Death Metal zabili traja teroristi 90 ľudí.

„Pri znovuotvorení Bataclanu máme dve dôležité úlohy, ktoré musíme splniť. Najskôr si pripomenieme a uctíme tých, ktorí prišli o život pri útokoch minulý rok, a potom oslávime život a hudbu, ktorú predstavuje aj toto historické miesto,“ povedal Sting podľa stanice BMFTV.

Pred znovuotvorením Bataclanu v 11. parížskom obvode nainštalovali na budovu nový systém otvárania dverí. Takisto na ulici namontovali kamery a viacero kamier umiestnili aj vo vnútri Bataclanu. V čase Stingovho koncertu budú v blízkosti hliadkovať policajti a v celom meste bude ešte viac posilnená bezpečnosť.

Na druhý deň, teda v deň výročia útokov, odhalia na budove plaketu s 90 hviezdami a iniciálmi tých, ktorí v nej prišli o život. Spomienkovej akcie sa zúčastnia aj členovia kapely Eagles of Death Metal.

Podobné plakety budú umiestnené aj na ďalších miestach minuloročných útokov. „Na každom mieste prebehne jednoduchý obrad, keď sa odhalí plaketa a položia sa vence kvetov. Po nich bude nasledovať minúta ticha,“ uviedla podľa France Info parížska radnica.

Celý deň budú v Paríži prebiehať spomienkové koncerty, tiché zhromaždenia aj diskusie. Na sociálnych sieťach vznikla iniciatíva s hashtagom #1fenêtre1bougie (jedno okno, jedna sviečka), ktorá vyzýva Parížanov, aby si večer 13. novembra v oknách zapálili sviečky na pamiatku obetí.

Spomienky cez umenie

V Paríži na blížiace sa výročie útokov upozorňovalo aj niekoľko umeleckých inštalácii. Dve veľké galérie – Grand Palais a Petit Palais, hostili koncom októbra Medzinárodný veľtrh súčasného umenia (Fiac – Foire internationale d’art contemporain). Jeho riaditeľka Jennifer Flayová nechala medzi obe budovy nainštalovať dve otvorené terasy.

„Po Bataclane a Nice bola inštalácia pop-up kaviarní na ulici gestom a zámerom,“ povedala pre Guardian. Kaviarne na otvorenom priestranstve si zvolila aj ako reakciu na novembrové útoky, keď teroristi strieľali na návštevníkov troch reštaurácii v 10. a 11. parížskom obvode.

Túto myšlienku ešte zdôraznili slová napísané na ceste medzi oboma budovami – „Umenia nás pomôže vytiahnuť zo zotrvačnosti,“ ktoré namaľoval francúzsky umelec Jacques Villeglé.

Ide o známy výrok belgického spisovateľa Henriho Michauxa. Jeho slová možno označiť za slogan 43. ročníka veľtrhu a tiež jasnú výzvu pre Francúzov. „Som idealistka – život sa môže aspoň trochu zmeniť vďaka umeniu,“ uviedla Fayová.

Ďalšou spomienkou na minuloročné udalosti sú inštalácie na Place Vendôme. Na námestí v luxusnej štvrti minulý rok umiestnil svoj kontroverzný strom britský spevák Paul McCartney, túto jeseň tam nainštalovali päť bielych olivovníkov z hliníka. Stromy, ktoré symbolizujú mier, vytvoril švajčiarsky umelec Ugo Rondinone a nazval ich „stromami duchov“.

Neskôr na námestí organizátori umiestnili aj päť metrové vzpriamené postavy z kameňa. „Je to o volaní po mieri a pokoji,“ vysvetlila myšlienku oboch inštalácii Flayová, ktorá tak zdôraznila, čo bolo jedným z poslaní veľtrhu.

Biele olivovníky na parížskom Place Vendôme. Foto - francetvinfo.fr
Biele olivovníky na parížskom Place Vendôme. Foto – francetvinfo.fr

Ak má pre vás práca našich novinárov pred prezidentskými voľbami väčšiu hodnotu, ako je cena predplatného, môžete ich podporiť aj darom. Vopred ďakujeme 🫶

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Útok v Paríži

Svet

Teraz najčítanejšie