Denník N

Trumputin má dva jadrové kufríky (udalosti týždňa)

Shooty: Trump, 9. novembra 2016.
Shooty: Trump, 9. novembra 2016.

Radičová, Štrasser, Korda a Molnár vyberajú udalosť, prešľap i podcenený moment uplynulého týždňa.

Iveta Radičová, bývalá premiérka

Udalosť týždňa

Realita sveta sa mení a mení sa aj voličské správanie. V čase neistého hospodárskeho vývoja dochádza k pokušeniu skoncovať s nepohodlím. Voliči, ktorí stratili svoje miesto v starom systéme industriálnej spoločnosti, bez toho, aby našli miesto v novom usporiadaní, sú frustrovaní, nespokojní, nahnevaní a tvoria vytlačené vrstvy zo spoločenského progresu. Pre nich je porušená rovnováha občianskych práv a pozitívnych vplyvov hospodárskeho rastu v podobe rastu životných šancí a slobody. Pre vytlačené skupiny neznamená sloboda viac a lepšie životné príležitostí, ale viac závislosti, neistoty, nedôvery a presvedčenia o neférovosti fungovania spoločnosti. Pri transformácii takéto skupiny vzniknú vždy, ale ich stav by mal byť dočasný, respektíve ich veľkosť by nemala byť v spoločnosti prevažujúca. Ak je, víťazí trumpizmus, nielen v USA, ale aj v Európe.

Prešľap týždňa

Sú politici, ktorí veria, že môžu zmeniť silu protestu na svoje vlastné výhody. A robia to akýmikoľvek prostriedkami vrátane klamstiev, vulgárnosti, nenávistného slovníka. Šíria tieto negatívne emócie. Ak však necháme voľný priechod potláčaniu rozumu a pravdy, musíme skončiť s najbrutálnejšou a najnásilnejšou deštrukciou všetkého, čo je ľudské. A musím pripomenúť Železný zákon oligarchie (R.Michels): Tí, čo hľadajú moc, nevyhnutne za ňu musia zaplatiť demokraciou.

Podcenená udalosť

Narastá napätie aj na Slovensku. Občania pociťujú značný deficit v sociálnej súdržnosti, ktorá je predpokladom spokojnosti, teda vnímania spoločných základov, na ktorých spoločnosť stojí, ktoré ju držia pohromade. Podľa 84 percent občanov nefunguje u nás rovnosť príležitostí pre všetkých, podľa 83 percent v spoločnosti prevažuje nedôvera a 70 percent si myslí, že nás nespája spoločne zdieľaná predstava o budúcnosti. Dve tretiny populácie sú presvedčené, že dosiahnuť úspech u nás sa dá len cez protekcionizmus, poznanie správnych ľudí na správnych miestach, známych či vplyvných rodičov. Oslabená je dôvera voči možnosti ovplyvniť svoju budúcnosť individuálnym úsilím, výkonmi a voľbami. Tieto postoje nezmenia plagáty o „držaní slova“.

 

Ján Štrasser, spisovateľ

Udalosť týždňa

Trump. Najhoršia správa spoza Atlantiku od pádu „dvojičiek“. A to len preto, že americkí demokrati si do bodky osvojili politický feeling Roberta Fica, ktorý v roku 2013 pred druhým kolom volieb v Banskobystrickej župe vyhlásil, že „pána Kotlebu porazí aj vrece zemiakov“. Hamlet pred 415 rokmi povedal: „Vymknuta z kloubů doba šílí…“ Dnes by povedal: „Trumputin má dva jadrové kufríky…“

Podcenená udalosť

Najúžasnejšia správa od chvíle, čo človek vstúpil na Mesiac! Finančná polícia zistila, že majetok podnikateľa Bašternáka je o nejakých 675-tisíc eur vyšší ako „preukázateľné príjmy“.  Je na to jediné vysvetlenie: lakomosť. Niekto tu šetril ovsom pre biele kone.

Prešľap týždňa

Od vzniku Sovietskeho zväzu nejeden škodca demokracie vo svete skončil ako azylant v Moskve. (A nejeden z nejedných potom „za odmenu“ s guľkou v tyle alebo v gulagu.) Aj preto na film Snowden nepôjdem.

Citát týždňa

Bývalá učiteľka sexu Zuzana Belohorcová, t. č. obyvateľka USA k výsledkom prezidentských volieb: „Príde nová krv.“

 

Eugen Korda, novinár, .týždeň

Udalosť týždňa

Ak by niekto za udalosť týždňa vybral niečo iné ako prekvapujúci výsledok prezidentských volieb v USA, tak by asi nemal všetko v hlave usporiadané. A ja nemám. Pre mňa je udalosťou týždňa (možno dvoch) adopcia jedného malého chlapčeka rodinou Karola Sudora. Tohto muža poznám ešte z čias, keď pracoval ako hovorca v jednej z automobiliek pôsobiacej na Slovensku a chystal sa opustiť dobre platené miesto a vydať sa na neisté žurnalistické chodníčky. Za pár rokov sa vypracoval na výborného novinára a jeho rozhovory so známymi i neznámymi ľuďmi sú vždy čitateľským zážitkom. Teraz sa z neho stal milujúci tatko a o zážitkoch, ktoré má so svojím adoptovaným synčekom, nádherne píše na svojom FB profile. Vždy, keď na túto tému niečo napíše, tak si to s veľkým gustom prečítam. Je to veľký zážitok vidieť, ako mu ten malý chlapčisko mení život a ako sa napĺňajú jeho otcovské sny. Veľa šťastia, Sudorovci!

Prešľap týždňa

Slovenská informačná služba nie je ani služba, ani informačná. Po tom, ako sa verejnosť dozvedela, kde všade majú utajené objekty, je už skoro isté, že peniaze, ktoré do nej každý rok nalejeme, sú vyhodené „do luftu“. A vzhľadom na to, že z územia tejto „slovenskej džamahírie“ bol prostredníctvom DPH financovaný Islamský štát bez toho, aby si to ostražití agenti všimli, je dostatočným dôvodom uvažovať o jej zrušení. Ale k tomu celkom určite nedôjde.

Podcenená udalosť

SNS, ale celkom nepochybne aj Smer, túžia po tom, aby sa v Ústave pamäti národa konečne urobil poriadok, a z jej čela chcú odvolať pána Krajniaka. Diskreditačná kampaň sa v tichosti už rozbehla a zdá sa, že vzhľadom na to, že ju z pozadia kočíruje ctihodný poslanec Hrnko, bude dovedená do úspešného konca. Potom už nič nebude brániť tomu, aby sa na čele tejto inštitúcie objavil nejaký „proslovenskejšie“ zmýšľajúci človek.

 

Norbert Molnár, Új Szó

Udalosť týždňa

Zvolenie Donalda Trumpa za prezidenta USA pre mňa znamená bulvarizáciu politiky, ale aj spoločnosti. Ľudia možno vedia pomenovať svoje problémy, ale ani náhodou nevedia nájsť na ne riešenie. Riešenia Trumpa sú podobné, ako keď niekomu, koho bolí zub, zlomíme nohu, aby necítil bolesti zubov. Najdesivejšie na tom je, čo tieto udalosti môžu spustiť napríklad v Európe, ktorá je už i tak náchylná prijať pseudoriešenia – príkladom môžu byť nielen vyšehradské krajiny. Prichádza bulvár a riešenia bez riešení.

Prešľap týždňa

Bolo vzácne vidieť, ako sa niektorí členovia slovenskej vlády vyjadrovali k zvoleniu Trumpa. Árpád Érsek ani nevedel, kto vyhral, a Peter Plavčan sa vyjadril, že jeho názor povie minister zahraničných vecí. Ale ďaleko od nich nie je ani český premiér Bohuslav Sobotka, ktorý sa vyjadril, že USA bude mať prezidenta, ktorý aspoň vie, kde je Česká republika. Podľa tejto logiky môžem dodať len toľko, že USA bude mať konečne prezidenta, ktorý si nepletie Slovensko a Slovinsko.

Podcenená udalosť

Viktor Orbán utrpel druhú prehru v prípade referenda. Po tom, čo referendum o utečencoch bolo neplatné, protiutečenecká novelizácia ústavy neprešla ani cez parlament. Ale jednu vec urobil dobre: hlasovanie v parlamente načasoval na 8. novembra, a tak sa mu nikto nevenoval, lebo všetka pozornosť sa sústredila už na Spojené štáty.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na pripomienky@dennikn.sk.

Komentáre

Teraz najčítanejšie