Denník N

Michal Truban: Možno žiadna strana nevznikne, na Kisku sa nespoliehame

Michal Truban. Foto N - Vladimír Šimíček
Michal Truban. Foto N – Vladimír Šimíček

Michal Truban (33) nedávno vydal knihu Support a prihlásil sa k združeniu Progresívne Slovensko. Hovorí o tom, ako ho Richard Sulík volal do politiky, či sa vidí v parlamente aj ako sa ďalej kradne v IT.

Michal Truban hovorí:

  • čo si myslí o Richardovi Sulíkovi a SaS
  • aká je úloha prezidenta Andreja Kisku v politike
  • o svojom vzťahu k hakerom
  • o ľuďoch, ktorí tunelujú štátne IT zákazky
  • o Trumpovi a Ironmanovi

Kým je dnes Michal Truban? Podnikateľom, aktivistom, spisovateľom alebo už budúcim politikom?

Momentálne z každého trochu. Je to ako v triatlone, aj tam sa dá pýtať, či je človek bežec, plavec alebo cyklista, ale v skutočnosti musí byť tak trochu všetkým. Pochopil som, že nie som typ človeka, ktorý by sa vedel zahĺbiť len do jednej veci, napríklad iba do behu. Vždy som mal rád viac vecí naraz. Tak to mám teraz aj v živote. Z každej oblasti riešim trochu.

A tá politika tam už hrá nejakú rolu? Alebo by ste to ešte nenazývali politikou?

Neviem. Už keď sme prišli s iniciatívou Slovensko.digital, vraveli nám, že robíme politiku. Aktivizmus, ktorému sa venujem, majú niektorí ľudia tendenciu takto označovať. Osobne nemám nič proti tomuto termínu. Skôr sa mi nepáči, že sa u nás z politiky stalo také zahanbujúce slovo, že sa ho všetci stránia. Odpoviem takto – do môjho života sa dostáva viac a viac politiky, ale stále je to iba na začiatku.

Spolu s Ivanom Štefunkom patríte k prvým známym tváram, ktoré sa prihlásili k združeniu Progresívne Slovensko. Ako ste sa k tomu dostali?

S Ivanom sa poznám dlhé roky. Naše prvé stretnutie sa odohralo na StartupCampe, ktorý bol o startupoch, no my sme skončili na pive hádkou o politike. Mal som vtedy veľmi liberálne, až libertariánske názory, on rozmýšľal viac ľavicovo. V debatách o politike a o tom, ako funguje svet, sme pokračovali ďalších päť-šesť rokov, až doteraz. K Progresívnemu Slovensku som sa teda dostal cez neho.

Michal Truban (33)

Podnikateľ a IT osobnosť roku 2015. V roku 2002 založil hostingovú spoločnosť Websupport, ktorá sa stala časom jedničkou na slovenskom trhu. Z vedenia firmy sa nedávno stiahol. Bol spoluzakladateľom iniciatívy Slovensko.digital, ktorá kontroluje, ako štát míňa peniaze za IT služby, patrí k prvým tváram občianskeho združenia Progresívne Slovensko. V novembri mu vyšla kniha Support. Striedavo žije na Slovensku a v Spojených štátoch.

A teraz to máte ako, bavíte sa alebo sa naďalej o politike hádate?

Zdá sa mi, že sme sa k sebe názorovo veľmi priblížili, a vo väčšine vecí sa dnes zhodneme. Ja som opustil svoje striktné a trochu extrémne názory o tom, že štát má byť čo najmenší a každý sa má starať sám o seba. Aj vďaka Slovensko.digital som postupne pochopil, že nie všetky problémy si trh vyrieši sám. S Ivanom máme spoločný cieľ, cítime, že sa krajina musí posunúť dopredu. Nebavíme sa už o tom, či sa to má dosiahnuť sprava, alebo zľava, ale otvorene hľadáme tú najlepšiu cestu.

Ustúpil aj Štefunko z nejakých svojich názorov z minulosti? Keď sa začalo písať o Progresívnom Slovensku, médiá vďaka jeho postave hovorili o novej ľavicovej strane. Ľudia okolo združenia sa však nálepke „ľavicová“ bránia. Ako to teda je, posunul sa aj on viac k stredu?

Ja si môžem myslieť, že hej, v mladosti je každý trochu radikálnejší, ale nechcem hovoriť za niekoho iného. Z môjho pohľadu sa striktné delenie na ľavicu a pravicu v mnohom prekonalo. Vidieť to na svete startupov. Dnes je v tejto oblasti trendom, aby súkromný a verejný sektor spolupracovali. Ukazuje sa, že projekty, ktoré sú založené na takomto partnerstve, dokážu byť úspešné.

Čo Progresívne Slovensko v tejto chvíli robí?

Cieľom združenia je pripraviť víziu Slovenska. Ako by táto krajina mala v dohľadnom čase, ale aj dlhodobo vyzerať. Tá sa musí robiť cez ľudí, ktorých v tejto chvíli oslovujeme. Je veľmi zložité a ťažké zapojiť do tohto procesu správne osobnosti, najmä ak to chcete spraviť dobre. Rozbeh je teda pomalší, ale ja optimisticky dodávam, že základy budú o to pevnejšie. V tejto chvíli prebiehajú stretnutia a myslím si, že čoskoro budeme vedieť povedať viac.

Michal Truban. Foto N - Vladimír Šimíček
Michal Truban. Foto N – Vladimír Šimíček

Kľúčová otázka, s ktorou sa budete stretávať najčastejšie, je, či sa Progresívne Slovensko zmení na politickú stranu. Stane sa to, a keď, tak kedy?

Kedy, to nikto nevie. Reálne sa to bude môcť stať len vtedy, keď sa vypracuje vízia pre túto krajinu a bude tam dostatok ľudí, ktorí by ju mohli uskutočniť. Je veľký rozdiel medzi tým, že sa dá niečo na papier, a že sa to reálne splní. Ak si v jednom momente povieme, že najlepšou cestou, ako pomôcť Slovensku, je preklopiť občianske združenie do politickej strany, tak to spravíme. No vôbec to nie je tak, že sa to určite stane. Nikto z nás sa netrasie na politickú kariéru a úplne v pohode sa môže stať, že žiadna strana nevznikne.

Ako veľmi to závisí od toho, či sa vám podarí nájsť človeka, ktorý by bol lídrom a tvárou takejto strany?

Nemyslím si, že to od toho závisí. Na Progresívnom Slovensku sa mi páči, že to nie je aktivita jedného človeka, ktorý to celé financuje a dá tomu aj svoju osobnú víziu. Je to aktivita ľudí s pomerne malými alebo manažovateľnými egami, kde nikto nechce byť tým, na kom to stojí a padá. Ak sa bavíme o politike, toto vnímam ako jeden z veľkých problémov súčasných politických strán. Väčšina z nich je o jednom lídrovi, ktorý v sebe spájal človeka, čo pozbieral peniaze, aj človeka, ktorý tej strane vtlačil svoju víziu. Ak sa chcel niekto ďalší do takejto aktivity zapojiť, musel buď poslúchať, alebo tam inak nemal miesto. Progresívne Slovensko chce byť platformou pre väčší počet ľudí.

Viete si sám seba v budúcnosti predstaviť ako poslanca parlamentu?

To neviem, takto zatiaľ nerozmýšľam. Veľakrát ma už volali do politiky, a nikdy som si to zatiaľ predstaviť nevedel.

Kto vás volal?

Tak, boli to skôr pravicové strany…

Aj SaS?

Aj odtiaľ som mal ponuku.

Čiže Richard Sulík vám pred voľbami ponúkol miesto na kandidátke?

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Progresívne Slovensko

Rozhovory

Teraz najčítanejšie