Denník N

Newsfilter víkendu: SaS sa pripravuje na príchod novej konkurencie

Foto – TASR
Foto – TASR

Programová konferencia SaS, Dankova reakcia na Kisku a nový svedok v prípade kupovania rómskych hlasov.

Newsfilter (komentované správy dňa, tipy na čítanie, citát a FB post dňa) pripravuje Radovan Choleva, ktorý radil viacerým slovenským politikom.

SaS je podľa Sulíka schopná prevziať zodpovednosť za krajinu

Strana SaS, ktorá má 170 členov, je politický subjekt schopný nielen prezentovať najlepší program, ale aj po najbližších voľbách prevziať zodpovednosť za chod krajiny. Vyhlásil to líder SaS Richard Sulík v prejave počas programovej konferencie liberálov.

SaS si pozvala na konferenciu aj hostí, ktorí stranu kritizovali. Novinár Štefan Hríb povedal, že by mala mať viac empatie. Ján Orlovský z Nadácie otvorenej spoločnosti SaS poradil, aby sa nebála ísť na šíre more, aby sa nerozbila o skaly. Na programovú konferenciu SaS prišiel ako zástupca podnikateľov aj spoluzakladateľ Esetu Anton Zajac. Odľahčene povedal, že prijal pozvanie s tým, že novinári teraz začnú písať, že do strany vstupuje, a nie ju zakladá. 

Medzi hosťami sa na programovej konferencii objavili aj ekonóm Juraj Karpiš, občiansky aktivista a politický analytik Pavol Demeš, výkonný riaditeľ Health Policy Institute Tomáš Szalay či odborník na bezpečnosť Jaroslav Naď.

Šéf SaS povedal tiež, že už začiatkom roka predstaví tím na prípravu komplexnej reformy zdravotníctva. V prvej fáze ho povedie on a časom by sa mal vykryštalizovať vhodný líder. Reformu chce SaS uviesť do praxe, ak bude súčasťou budúcej vlády.

Tradíciu snemov, na ktoré prišlo množstvo odborníkov a osobností z mimovládneho sektora, si pamätajú len tí, ktorí zažili SDKÚ-DS v najlepších časoch. SaS je momentálne suverénne najsilnejšia opozičná strana, takže niet dôvodu, prečo by nemala oprášiť tieto staré osvedčené spôsoby. (Otázne len zostáva, či by mal na konferencii politickej strany vystúpiť aj šéfredaktor týždenníka, alebo či je vhodné, aby šéf mimovládky dlhodobo kritizujúcej Sulíka za jeho postoj k utečencom používal na adresu SaS superlatívy ako „najkrajší“, „najlepší“ či „najšikovnejší“.) Treba však stranu pochváliť za dôraz na tému zdravotníctva, pretože až keď budú mať v strane dôkladne pokrytú aj túto oblasť, môžu o sebe vyhlasovať, že sú plnoformátovou stranou pripravenou na vládnutie.

Niečo však tomu, aby sa zo zelenej stala nová modrá, ešte stále chýba. Či je to Sulíkom, ktorého si ešte stále ťažko predstaviť ako predsedu vlády, alebo len nedostatkom empatie, ako zaznievalo na konferencii – to je otázka, na ktorú by si mali dať v SaS čo najrýchlejšie odpoveď. Človek totiž nemusí mať diplom z politológie (hoci autor jeden má), aby vedel, že dnešné vysoké percentá SaS nebudú večné, pretože v strede a na pravej strane politického spektra sa začínajú diať manévre, aké tu už dlho neboli (Rybníčkova Toska, Štefunkovo Progresívne Slovensko, Beblavého Slovensko 2.0). SaS sa už kráti čas, aby sa na príchod novej konkurencie pripravila čo najlepšie, pretože takýto voľný priestor od stredu napravo už nebude mať dlho.

Danko vidí za vrátením rokovacieho poriadku trest

Rozhodnutie prezidenta SR Andreja Kisku vetovať koaličnú novelu Rokovacieho poriadku NR SR vníma predseda parlamentu Andrej Danko (SNS) vo vzťahu k parlamentu ako trest. Vyhlásil to v diskusnej relácii TA3 V politike s tým, že ide o trest za opakované výzvy, aby Kiska vymenoval ústavných sudcov zo zvolených kandidátov.

Danko tvrdí, že keď si odôvodnenie Kiskovho veta prečítal, videl v ňom politiku. „Ak pán prezident začal robiť politiku a možno sa časom dostaneme k tomu, o čom si vrabce čvirikajú, že bude lídrom politickej strany, tak tento mechanizmus už bol spustený, myslí si. Predseda parlamentu zároveň potvrdil, že v otázke ústavných sudcov nemieni prezidentovi ustúpiť a na budúci týždeň Kisku opäť vyzve, aby si spomedzi zvolených kandidátov vybral.

Danko zopakoval, že vynovený rokovací poriadok priniesol spoločenskú diskusiu, kde je už hranica hysterickej politiky. „Už sa schyľovalo aj k bitke v rokovacej sále a my sme povinní s tým niečo urobiť. Musíme na to poukazovať, zdôraznil.

Ak si odmyslíme opakované klišé troch najvyšších ústavných činiteľov, že im záleží na dobrých vzájomných vzťahoch, konfliktov je medzi nimi čoraz viac. Fico s Dankom sa pretláčajú už dlhšie (Maďarič, Tomáš, návšteva Orbána), minulý týždeň sa do seba pustili Kiska s Ficom (dalajláma, Bašternák, Lajčák) a najnovšie sa vykopáva front medzi Dankom a Kiskom. Vrátenie Dankovej vlajkovej lode s odôvodnením, ktoré urobilo z nového „rokováku“ zdrap papiera, vyprovokovalo predsedu parlamentu k pomerne tvrdej reakcii.

Každý z týchto troch pánov sa nachádza v inej fáze svojej politickej kariéry – Fico je už za zenitom, no chce si ešte udržať, čo má, a zanechať po sebe odkaz fungujúcej strany. Danko ho chce nahradiť a má stranu, ktorá má rastový potenciál. A Kiska, zdá sa, začína tiež poškuľovať po exekutívnych kompetenciách, no nemá žiadnu stranu. S pribúdajúcim časom sa z nich budú stávať čoraz priamejší rivali a vytvárať zdanie jednej veľkej šťastnej rodiny bude stále ťažšie.

V prípade kupovania hlasov sa objavil nový svedok

RTVS priniesla výpoveď nového svedka, ktorý potvrdil kupovanie voličských hlasov. Redaktorka ho našla v obci Lomnička v okrese Stará Ľubovňa. Ide o prípad dvoch poslancov Smeru (Peter Chudík a Stanislav Kubánek) podozrivých z toho, že si kupovali hlasy v rómskych osadách. Polícia trestné stíhanie zastavila, RTVS má k dispozícii aj uznesenie vyšetrovateľa. Siedmi Rómovia sa najskôr vo výpovediach priznali k tomu, že poslancom dali hlas za škatuľku cigariet. Neskôr všetci výpovede stiahli.

Kupovanie hlasov v rómskych osadách je pre demokraciu jeden z najnebezpečnejších trestných činov. V prvom rade deformuje politickú súťaž, ale čo je ešte horšie, ak sa naň príde, vyvoláva všeobecnú frustráciu a nedôveru v politický systém ako taký. Našťastie je aj pomerne transparentný, keďže sa ktokoľvek môže na vlastné oči presvedčiť, že asi nie je normálne, aby mal neznámy poslanec štvornásobný počet krúžkov ako predseda vlády. Dôveryhodnosť štátu by v tomto prípade mala zabezpečiť polícia, ktorá páchateľov vypátra a exemplárne potrestá.

Ani v tomto prípade sa to však nestalo. Policajti najprv vyšetrovali, získali výpovede svedkov, no keď ich títo stiahli, tak prípad uzavreli. Svedkovia teda buď spáchali trestný čin krivej výpovede, alebo by sa s ich výpoveďami malo pracovať ďalej. Ak sa tak nestalo, smrdí to opäť raz politickým zásahom. Peter Chudík tak môže nerušene piatykrát kandidovať na župana a spoliehať sa na to, že pri tradične nízkej účasti mu bude na víťazstvo stačiť pár tisíc cigariet… Problém je, že keďže nekoná polícia, bude konať nejaký kandidát ĽSNS, ktorý si na tejto jedinej téme postaví celú svoju kampaň, a nikto sa potom nebude môcť čudovať, prečo sa stal županom.

Jednou vetou

  • Novým podpredsedom Mosta sa stal splnomocnenec vlády SR pre rómske komunity Ábel Ravasz, na sneme strany prijali účastníci programový dokument, ktorý vychádza z občianskej vízie z volebného programu strany.
  • Ministerstvo vnútra súhlasí s hliadkami na košickom sídlisku Luník VIII, ktoré organizuje košický komunálny politik – hliadky patrolujú neoznačené, preto sú z pohľadu košickej polície i ministerstva sídliskové hliadky v poriadku a Kotlebove, ktoré nosia zelené tričká a mikiny s nápisom Ľudová strana Naše Slovensko, už nie.
  • Ministerstvo školstva sa stretlo s IT-čkármi zo Slovensko.Digital a Alianciou Fair-play k projektu internet pre školy pod názvom Edunet po 270 dňoch od ich prvej žiadosti.
  • Bývalého príslušníka SIS Ľuboša Kosíka, ktorý sa podieľal na únose Michala Kováča mladšieho, zadržala polícia v Mali. 
  • Penta postaví veľkú nemocnicu v Bratislave skôr ako štát, doteraz súkromník na Slovensku takú veľkú nemocnicu nemal.

FB status víkendu

Zaujímavé texty

Peter Schutz: Extrém pokušiteľ

Konštantín Čikovský: Komu pomôže nová nemocnica Penty

Jozef Lenč: Bieli frustrovaní muži

Andrea Tittelová: Aká ženskosť naozaj pomáha politike a môže prežiť

Juraj Kušnierik: Sloboda – načo?

Hláška víkendu:

„Tu je 180 ľudí, ktorí sú to najlepšie a najkrajšie, čo máme na Slovensku z hľadiska politiky.“

Ján Orlovský, riaditeľ OSF (na programovej konferencii SaS)

🗳️ Ak chcete podporiť našu prácu pred druhým kolom volieb aj nad rámec predplatného, môžete to urobiť aj darom.🗳️

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Slovensko

Teraz najčítanejšie