Denník N

Ak sa znásilňovanie polície neskončí, rozpadne sa štát

Ministerstvo vnútra pod vedením Roberta Kaliňáka spravuje výzvu pre mimovládky. foto – TASR
Ministerstvo vnútra pod vedením Roberta Kaliňáka spravuje výzvu pre mimovládky. foto – TASR

Smer v posledných mesiacoch prekročil hranicu, za ktorou už ľudia budú hľadať istotu inde ako na polícii a súdoch.

Keď sa v lete definitívne ukázalo, že Robert Kaliňák je klamár, ktorý by mal vyšetrovať sám seba, a Robert Fico si ho napriek tomu nechal ako ministra vnútra, padla poznámka, že teraz je už možné všetko. Lebo demokracia nemá riešenie na situáciu, keď verejne známy klamár riadi políciu, ktorá má skúmať jeho a jeho obchodných partnerov, všetci to vidia, a napriek tomu ten chlap každý týždeň v stredu suverénne napochoduje na vládu ako minister vnútra.

Demokracia je v takej chvíli v šoku, chvíľu sa tvári, že to nevidí, chvíľu zúri, no v každom prípade pri tom slabne. A duo, ktoré ju takto ponížilo, rozumie, že keď sa už prekročil rubikon, a neplatia preto už žiadne pravidlá, povolené je všetko.

Policajné udalosti posledných týždňov tomu, bohužiaľ, dali kompletne za pravdu. V Lomničke v okrese Stará Ľubovňa policajti vyšetrovali volebný podvod, vďaka ktorému získali krúžky navyše prešovský krajský župan nominovaný Smerom a prešovský krajský predseda Smeru. Dôkazy o tom, že voľby v rómskej osade v Lomničke boli zmanipulované, a to v prospech dvoch nevýrazných kandidátov Smeru, boli nespochybniteľné. V jednej časti obce nezískali kandidáti Chudík a Kubánek žiadne krúžky, v časti s podozrením na kupovanie hlasov hravo porazili aj Roberta Fica.

Normálny človek by sa len snažil zistiť, či kandidáti Chudík a Kubánek vedeli, že v ich mene niekto Rómov ovplyvňuje, a či súhlasili so spôsobom, ako to robí. Prvotné vyšetrovanie korupciu potvrdilo, sprostredkovatelia sa priznali k úplatku cigaretami. Keď potom neskôr svoju výpoveď stiahli, povedali, že klamali, a prijali dohodu o vine a treste, polícia im akoby uverila.

Ľudský mozog je pod tlakom schopný prijať ako pravdivé aj pochybné tvrdenia, no musí ich spájať aj náznak logiky, musia byť aspoň minimálne pravdepodobné, veci musia do seba aspoň miestami zapadať, jednotlivé príbehy nemôžu ísť proti sebe, ale sa musia aspoň trochu dopĺňať. Napríklad skúsme: piati občania v obci Lomnička sa dohodli, že poškodia starostku, a to tak, že uplatia cigaretami svojich spoluobčanov, aby v parlamentných voľbách hlasovali v prospech kandidátov Chudíka a Kubánka…

Minister vnútra, policajný prezident a kol. sa už dostali do stavu, že takéto absurdné príbehy rozprávajú nielen beztrestne, ale aj bez mihnutia oka, ako keby im verili. Ľudia to vidia a musia sa podľa toho zariadiť. Ak chladne kalkulujú, musia pripustiť, že sa to minimálne do výmeny vlády nezmení, že možno aj dlhšie bude politický vplyv v polícii silnejší ako elementárna súdnosť.

Ľudia s menšími zábranami sa budú snažiť do korupčnej schémy zapojiť, ostatní sa skúsia správať tak, aby sa polícii za každú cenu vyhli. Kto jej služby bude napriek tomu potrebovať, skúsi si ich objednať inde alebo zabezpečiť svojpomocne.

Nebude to úplná novinka. V biznise sa to už dávno deje. Veľké firmy, ktorých export ťahá slovenskú ekonomiku, sa báť nemusia, žijú vo svete výnimiek a vládnej protekcie. Menšie firmy prežívajú, len ak vopred rátajú s nefunkčnou políciou a súdmi, a nedôveru prenášajú do obchodných vzťahov. Nedôvera ekonomiku predražuje, platíme za ňu napríklad nízkymi mzdami, pomalším rastom, ale zatiaľ to pokope ako-tak drží.

Ak si však Robert Fico myslí, že polícia môže stratiť význam aj v civilnom a politickom živote, ak Smer verí, že si ju už môže sprivatizovať úplne, riskujeme všetci oveľa viac. Reč je o tom, či moc nepreberie niekto iný.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na pripomienky@dennikn.sk.

Komentáre

Teraz najčítanejšie