Denník N

Slovan je bez peňazí, treba skočiť za Putinom

Slovenskej lige odchod bratislavského Slovana uškodil a dodnes nie je zrejmé, komu vlastne pomohol.

Hokejový Slovan už zas neplatí hráčov. Keby to bol len problém medzi notoricky nespoľahlivým zamestnávateľom Širokým a jeho nepoučiteľnými hokejistami, nič nás do toho. Lenže za bratislavský hokej v Kremli minulý rok orodoval dokonca slovenský premiér. Východné dobrodružstvo rodiny Širokých navyše odčerpáva časť peňazí (Tipos), ktoré by inak mohli ísť do udržateľnejších projektov slovenského športu.

O tom, že Slovan v KHL medzi ne nepatrí, svedčia práve neustále finančné problémy. Riešiť sa ich opakovane darí len podozrivým plátaním rozpočtu z ruských zdrojov. Pri minuloročnej návšteve Roberta Fica v Moskve ho dokonca Vladimir Putin upozornil, že áno, chceme vás v tomto veľkoruskom divadle, ale „zdroje financovania pre hokejový klub by sa mali hľadať aj na Slovensku“.

Máme tu teda slovenský klub, ktorý v KHL prežíva vďaka peniazom s pochybnou motiváciou, ktoré dostáva z iných ako z podnikateľských príčin. To je prvý a hlavný dôvod na ostražitosť. Nepotvrdili sa ani sľuby, že Slovan bude hlavným dodávateľom hráčov pre hokejovú reprezentáciu. Až na výnimky ho už predsa ťahajú zahraniční hráči a tých zopár slovanistických reprezentantov národný tím k žiadnym úspechom neťahá.

Desaťtisíc spokojných fanúšikov, čo chodia na domáce zápasy klubu, asi nebude súhlasiť, ale podporujú veľmi pochybný projekt. Kým si na seba čestne nezarobí sám, žiadny politik by preň nemal ani krížom slamku preložiť. O program Ivana Gašparoviča na dôchodku sa dá postarať aj inak.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na pripomienky@dennikn.sk.

Komentáre

Teraz najčítanejšie