Denník N

Newsfilter dňa: Na škody na dôveryhodnosti polície Kaliňákovo ospravedlnenie stačiť nebude

Foto N – Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Policajný zásah proti dvom chlapcom, Matovičov nápad na vyšetrenie volebnej korupcie a prieskum agentúry AKO.

Newsfilter (komentované správy dňa, tipy na čítanie, citát a FB post dňa) pripravuje Radovan Choleva, ktorý radil viacerým slovenským politikom.

Policajti pri zásahu voči dvom chlapcom podľa inšpekcie nepochybili, Kaliňák sa ospravedlnil

Facebookový status matky jedného z chlapcov k zásahu polície
Facebookový status matky jedného z chlapcov k zásahu polície

Minister vnútra Robert Kaliňák (Smer-SD) a policajný prezident Tibor Gašpar prišli na výbor NRSR pre obranu a bezpečnosť vysvetľovať októbrový zásah policajtov voči dvom chlapcom na ulici Stará vinárska v Bratislave. Pri zásahu sa zranil starší z chlapcov. Podľa Gašpara inšpekcia pochybenia zo strany policajtov nezistila.

Policajti v civile hliadkovali v oblasti Búdkovej ulice a Starej vinárskej. Dňa 7. októbra okolo 20.25 h zastavili dvoch chlapcov vo veku 13 a 16 rokov, aby sa identifikovali. Počas komunikácie sa však starší z chlapcov rozbehol a prestal rešpektovať pokyny polície. Policajti preto použili na jeho zastavenie donucovacie prostriedky. Pri zásahu sa chlapec zranil. Následne ho predviedli na policajnú stanicu. Zákrok vyhodnotila aj inšpekcia, ktorá podľa Gašpara konštatovala, že policajti pri zákroku nepochybili. „Ak by sa chlapci identifikovali, dnes by sme tu už nič neriešili,“ dodal Gašpar.

Kaliňáka podľa vlastných slov mrzí, že došlo k takémuto zákroku. Dodal však, že zásahu policajtov sa dalo predísť ich poslúchnutím. Akékoľvek použitie donucovacích prostriedkov je podľa neho vždy nepríjemné, na druhej strane je potrebné uposlúchnuť. Minister zdôraznil, že aj postup policajtov musí byť adekvátny.

Na dostatočné pochopenie tejto správy si treba najprv prečítať vyššie uvedený status matky jedného z mladistvých. Predstavte si, že ste jeden z tých chlapcov a okamžite pochopíte, že útek bol v takejto situácii najlogickejším riešením. Policajti k týmto mladistvými pristupovali ako k po zuby ozbrojeným gangstrom kdesi v Bronxe a to najmenšie, čo by si zaslúžili oni aj ich rodičia, je aspoň symbolické potrestanie príslušných policajtov.

Okrem toho, že policajti boli v civile a chlapci mali predsa len dôvod na obavy, neobstojí ani argument Amerikou. Minister vnútra aj policajný prezident veľmi dobre vedia, že držba zbraní v USA je na úplne inej úrovni ako na Slovensku. Preto sú americkí policajti oveľa ostražitejší a vyžadujú aj od občanov vyššiu mieru dodržiavania pravidiel pri každom zásahu, aby nedošlo k žiadnemu incidentu. V tomto prípade však boli použité donucovacie prostriedky zjavne neadekvátne.

Ako to už na Slovensku chodí, policajná inšpekcia rozhodla, že všetko bolo v súlade so zákonom, minister aj policajný prezident si vytrpia jednodňovú mediálnu kritiku – a ide sa ďalej. Jediné, čo treba oceniť, je, že sa minister vnútra chlapcom aspoň na diaľku ospravedlnil. Určite raz on aj policajný prezident vo svojich funkciách skončia. No na škody na dôvere ľudí voči polícii a štátu, aké po sebe zanechajú, žiadne ospravedlnenie stačiť nebude.

NAKA by si mala podľa Matoviča zriadiť pobočku v Lomničke a vypočuť všetkých voličov

Ak chce policajný prezident Tibor Gašpar prinavrátiť polícii dôveru, mala by si Národná kriminálna agentúra (NAKA) zriadiť pobočku v obci Lomnička a vypočuť všetkých voličov, ktorí odovzdali hlas v marcových parlamentných voľbách. Na tlačovej konferencii to uviedol líder OĽaNO-NOVA Igor Matovič v reakcii na kauzu údajného kupovania rómskych hlasov poslancami Smeru-SD Stanislavom Kubánkom a Petrom Chudíkom.

Matovič, aj bývalý vládny splnomocnenec pre rómske menšiny Peter Pollák, vypovedali na NAKA. „Na otázku vyšetrovateľky, či poznám ďalších svedkov, som povedal, že tých svedkov je 395 (toľko preferenčných hlasov získal v Lomničke Kubánek) a sú koncentrovaní v rómskej obci. Sú nezamestnaní a majú celý deň čas vypovedať. Nech si zriadia dočasnú pobočku NAKA v obci Lomnička a nech prípad vyšetrujú. Môžu osloviť obecný úrad a požiadať o zoznam voličov, ktorí boli voliť,“ načrtol Matovič spôsob, ako získať v prípade ďalších svedkov.

Ak toto polícia urobí, môže sa Gašpar podľa Matoviča postaviť pred mikrofón a hovoriť, že urobil všetko pre to, aby bol tento volebný podvod vyšetrený. Matovič tiež pripomenul, že keď sa Peter Chudík stal prvý raz šéfom prešovského VÚC, vyhral len o 242 hlasov. „To je len polovica toho, čo získal v Lomničke a v Rakúsoch. Možno odvtedy si zapamätal, že každý hlas rozhoduje, a takto sa chcel poistiť,“ doplnil.


Matovič potiahol túto mimoriadne závažnú tému do ďalšieho dňa, čo nikdy nie je na škodu. Pri sledovaní jeho tlačovky muselo každému divákovi napadnúť, či náhodou tento prípad volebnej korupcie nevyšetroval Pat a Mat. Matovič tiež naznačil, že ak tento prípad nevyšetrí polícia, môže sa do jeho „vyšetrovania“ pustiť nejaký investigatívny novinár, alebo, žmurk-žmurk, politik. A s politickým backgroundom, aký líder Obyčajných ľudí má, nikto nepochybuje, že je naozaj schopný priviesť stovku voličov, ergo svedkov z týchto obcí priamo pred budovu NAKA, ako sa zastrájal.

Dôležité je, že na potiahnutie tejto témy bude potrebovať ďalšie obce – osady s podobnými „výsledkami“. Efekt padajúceho domina s postupným dávkovaním môže priniesť želaný výsledok. Tí, ktorí predávajú svoje hlasy za škatuľku cigariet či pár eur, sú zväčša aj dosť zhovorčiví, takže nahrať zopár výpovedí na kameru asi nebude až taký veľký problém. Matovič tak už musí len dúfať, že ani jeden z jeho kandidátov nemal obdobný nápad, ako poslanci Smeru, ktorí už dokázali, že sú experti na terénnu prácu.

 

Voľby by vyhral Smer, Kotleba aj Kollár rastú

Ak by sa parlamentné voľby konali na začiatku novembra, vyhral by ich Smer so ziskom 27,5 percenta hlasov, druhá by vo voľbách skončila SaS, ktorá by získala 15,4 percenta hlasov, SNS by volilo 14,4 percenta voličov. Vyplýva to z prieskumu verejnej mienky, ktorý na vzorke 1000 respondentov uskutočnila v dňoch 3. až 10. novembra agentúra AKO. Prieskum realizovala formou telefonického dopytovania.

Do Národnej rady SR by sa podľa prieskumu dostalo ešte ďalších päť strán. Na štvrtom mieste by vo voľbách skončila Kotlebova ĽS NS so ziskom 10 percent hlasov, OĽaNO-NOVA namerali v prieskume 8,9 percenta, nasleduje Sme rodina – Boris Kollár so ziskom 6,9 percenta voličských hlasov, Most-Híd by volilo 6,1 percenta hlasujúcich a kresťanských demokratov by do parlamentu dostalo 5,6 percenta voličov.

Pred bránami NR SR by ostalo SMK so ziskom 3,5 percenta hlasov, Sieť by volilo 1,2 percenta respondentov. Menej ako jedno percento oslovených by volilo KSS (0,3 percenta) a Stranu zelených Slovenska (0,2 percenta).

Vyvodzovať závery z prieskumov verejnej mienky po brexite a prezidentských voľbách v USA je ako hádať budúcnosť z kávovej usadeniny na dne šálky. Agentúra AKO sa však zo všetkých prieskumných agentúr pred ostatnými parlamentnými voľbami na Slovensku sekla najmenej a niektoré trendy sa z jej výstupov zhodnotiť dajú.

Smer si naďalej, aj napriek všetkým kauzám a hlavnej zodpovednosti za túto vládu, drží svojich „core“ voličov, s čím môžu byť v tejto strane spokojní. Kým nevymenia dvoch hlavných Robertov, ich maximálnou ambíciou môže byť udržanie sa na svojom volebnom výsledku z marcových volieb – až do nasledujúcich volieb, nech už budú kedykoľvek.

Oproti minulomesačnému prieskumu klesli dvaja momentálne najväčší konkurenti Smeru, SaS a SNS. Kým u tých prvých je to už asi narážanie do svojho stropu, v prípade SNS môže ísť iba o dočasný pokles na inak stúpajúcej krivke. Ako sme už na tomto mieste napísali, ak neprejde Smer sebareflexiou, niekto ho raz zákonite nahradí a široko-ďaleko je s podobným elektorátom iba SNS.

Ako je to už aj vo svete trendom, rastú „antisystémové“ strany, u nás sú to ĽSNS, OĽaNO a Sme Rodina. Ak si zvykneme, že Kotlebova strana má v prieskumoch verejnej mienky dvojciferné číslo, tak v samotných voľbách môže vďaka tzv. fenoménu skrytého voliča získať šokujúcu podporu. A ak by podobná, alebo ešte dokonca vyššia podpora týchto troch strán pretrvala, budúce vlády sa od tej súčasnej veľmi líšiť nebudú.

 

Jednou vetou

  • Majetok prokurátorov otca a syna Palovičovcov je podľa poslanca NR SR za stranu Sloboda a Solidarita (SaS) Jozefa Rajtára nadmerne vysoký a majetkové priznania podozrivé.
  • Firmy, ktoré figurujú v kauze Bašternák, skončili v starých nehnuteľnostiach v obci Krivoklát a medzi ľuďmi, ktorí majú blízko k dubnickému podsvetiu.
  • Firmy advokáta Mareka Turčana (bývalý spoločník Roberta Kaliňáka v advokátskej kancelárii) získali za druhej vlády Smeru zákazky od štátu minimálne za 133-tisíc eur.
  • Rada pre vysielanie a retransmisiu potrestala RTVS za reláciu O 5 minút 12, v ktorej Matovič označil Smer za mafiu, podľa členov rady televízia porušila ustanovenie zákona o objektívnosti a nestrannosti spravodajských a politicko-publicistických programov.
  • Kriminálka stíha obchod Pavla Ruska, ktorý dostal do dražby centrum pre týrané ženy, podľa policajtov mal Rusko v Majáku nádeje, ktorý založil ešte ako riaditeľ Markízy s bratislavským Starým Mestom, uzatvoriť s firmami Mariána Kočnera neoprávnené zmluvy za 600-tisíc eur.
  • Polícia vyšetruje okolnosti investície štátneho fondu do Fun rádia v roku 2009, medzi podozrivými z porušenia povinností pri správe cudzieho majetku je aj predseda strany Sme rodina Boris Kollár.
  • Vedenie SIS garantuje, že bezpečnostné záujmy Slovenska nie sú ohrozené, vyhlásil po zasadnutí výboru na kontrolu činnosti SIS jeho predseda Gábor Grendel.
  • Výbor pre kultúru podporuje sprísnenie registrácie cirkví, ktoré navrhuje SNS, po novom by mali cirkvi a náboženské spoločnosti mať aspoň 50-tisíc plnoletých členov, v súčasnosti je potrebných 20-tisíc.
  • Smer chce navrhnúť na novú štátnu tajomníčku ministerstva školstva Oľgu Nachtmannovú, nahradiť by mala Erika Tomáša, ktorý sa vrátil k premiérovi a zároveň je poslancom.
  • Vianočné trhy budú aj na Bratislavskom hrade, Andrej Danko chce založiť novú tradíciu.
  • Slovenská ekonomika spomalila v 3. štvrťroku rast na 0,7 % z tempa 0,9 % v druhom kvartáli, tempo medziročného rastu HDP spomalilo na 3 percentá, ekonomika tak rástla najpomalšie od posledného kvartálu 2014.

FB status dňa:

Zaujímavé texty:

Konštantín Čikovský: Ak sa znásilňovanie polície neskončí, rozpadne sa štát

Martin Dubéci: Paradoxy SIS: Odhalením budov SIS nebola ohrozená bezpečnosť SR, nástroje na trestanie žurnalistov však potrebujeme

Andrej Bán: Zabudnuté Slovensko, zabudnutá Amerika

Max Steuer: Andrej Danko: Verný spojenec Roberta Fica

Roman Pataj: Slovan je bez peňazí, treba skočiť za Putinom

Michal Lehuta: Od Hayeka k Filkovi: Čo sú výzvy pre novú generáciu ekonómov?

Rozhovor s Tomášom Zálešákom: Adolf Eichmann bol manažérom, o akého by sa dnes firmy pobili

Hláška dňa:

„Dotknutí prokurátori zvážia možnosť vyjadrenia.“

Michal Šúrek, hovorca Krajskej prokuratúry Bratislava (odpoveď na otázku TV Markíza, ako je to s majetkami prokurátorov Palovičovcov)

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Slovensko

Teraz najčítanejšie