Denník N

Newsfilter dňa: Na škody na dôveryhodnosti polície Kaliňákovo ospravedlnenie stačiť nebude

Foto N – Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Policajný zásah proti dvom chlapcom, Matovičov nápad na vyšetrenie volebnej korupcie a prieskum agentúry AKO.

Newsfilter (komentované správy dňa, tipy na čítanie, citát a FB post dňa) pripravuje Radovan Choleva, ktorý radil viacerým slovenským politikom.

Policajti pri zásahu voči dvom chlapcom podľa inšpekcie nepochybili, Kaliňák sa ospravedlnil

Facebookový status matky jedného z chlapcov k zásahu polície
Facebookový status matky jedného z chlapcov k zásahu polície

Minister vnútra Robert Kaliňák (Smer-SD) a policajný prezident Tibor Gašpar prišli na výbor NRSR pre obranu a bezpečnosť vysvetľovať októbrový zásah policajtov voči dvom chlapcom na ulici Stará vinárska v Bratislave. Pri zásahu sa zranil starší z chlapcov. Podľa Gašpara inšpekcia pochybenia zo strany policajtov nezistila.

Policajti v civile hliadkovali v oblasti Búdkovej ulice a Starej vinárskej. Dňa 7. októbra okolo 20.25 h zastavili dvoch chlapcov vo veku 13 a 16 rokov, aby sa identifikovali. Počas komunikácie sa však starší z chlapcov rozbehol a prestal rešpektovať pokyny polície. Policajti preto použili na jeho zastavenie donucovacie prostriedky. Pri zásahu sa chlapec zranil. Následne ho predviedli na policajnú stanicu. Zákrok vyhodnotila aj inšpekcia, ktorá podľa Gašpara konštatovala, že policajti pri zákroku nepochybili. „Ak by sa chlapci identifikovali, dnes by sme tu už nič neriešili,“ dodal Gašpar.

Kaliňáka podľa vlastných slov mrzí, že došlo k takémuto zákroku. Dodal však, že zásahu policajtov sa dalo predísť ich poslúchnutím. Akékoľvek použitie donucovacích prostriedkov je podľa neho vždy nepríjemné, na druhej strane je potrebné uposlúchnuť. Minister zdôraznil, že aj postup policajtov musí byť adekvátny.

Na dostatočné pochopenie tejto správy si treba najprv prečítať vyššie uvedený status matky jedného z mladistvých. Predstavte si, že ste jeden z tých chlapcov a okamžite pochopíte, že útek bol v takejto situácii najlogickejším riešením. Policajti k týmto mladistvými pristupovali ako k po zuby ozbrojeným gangstrom kdesi v Bronxe a to najmenšie, čo by si zaslúžili oni aj ich rodičia, je aspoň symbolické potrestanie príslušných policajtov.

Okrem toho, že policajti boli v civile a chlapci mali predsa len dôvod na obavy, neobstojí ani argument Amerikou. Minister vnútra aj policajný prezident veľmi dobre vedia, že držba zbraní v USA je na úplne inej úrovni ako na Slovensku. Preto sú americkí policajti oveľa ostražitejší a vyžadujú aj od občanov vyššiu mieru dodržiavania pravidiel pri každom zásahu, aby nedošlo k žiadnemu incidentu. V tomto prípade však boli použité donucovacie prostriedky zjavne neadekvátne.

Ako to už na Slovensku chodí, policajná inšpekcia rozhodla, že všetko bolo v súlade so zákonom, minister aj policajný prezident si vytrpia jednodňovú mediálnu kritiku – a ide sa ďalej. Jediné, čo treba oceniť, je, že sa minister vnútra chlapcom aspoň na diaľku ospravedlnil. Určite raz on aj policajný prezident vo svojich funkciách skončia. No na škody na dôvere ľudí voči polícii a štátu, aké po sebe zanechajú, žiadne ospravedlnenie stačiť nebude.

NAKA by si mala podľa Matoviča zriadiť pobočku v Lomničke a vypočuť všetkých voličov

Ak chce policajný prezident Tibor Gašpar prinavrátiť polícii dôveru, mala by si Národná kriminálna agentúra (NAKA) zriadiť pobočku v obci Lomnička a vypočuť všetkých voličov, ktorí odovzdali hlas v marcových parlamentných voľbách. Na tlačovej konferencii to uviedol líder OĽaNO-NOVA Igor Matovič v reakcii na kauzu údajného kupovania rómskych hlasov poslancami Smeru-SD Stanislavom Kubánkom a Petrom Chudíkom.

Matovič, aj bývalý vládny splnomocnenec pre rómske menšiny Peter Pollák, vypovedali na NAKA. „Na otázku vyšetrovateľky, či poznám ďalších svedkov, som povedal, že tých svedkov je 395 (toľko preferenčných hlasov získal v Lomničke Kubánek) a sú koncentrovaní v rómskej obci. Sú nezamestnaní a majú celý deň čas vypovedať. Nech si zriadia dočasnú pobočku NAKA v obci Lomnička a nech prípad vyšetrujú. Môžu osloviť obecný úrad a požiadať o zoznam voličov, ktorí boli voliť,“ načrtol Matovič spôsob, ako získať v prípade ďalších svedkov.

Ak toto polícia urobí, môže sa Gašpar podľa Matoviča postaviť pred mikrofón a hovoriť, že urobil všetko pre to, aby bol tento volebný podvod vyšetrený. Matovič tiež pripomenul, že keď sa Peter Chudík stal prvý raz šéfom prešovského VÚC, vyhral len o 242 hlasov. „To je len polovica toho, čo získal v Lomničke a v Rakúsoch. Možno odvtedy si zapamätal, že každý hlas rozhoduje, a takto sa chcel poistiť,“ doplnil.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie