Denník N

V šachovej vojne o majstra sveta tlačí Nór na Rusa, Moskva to pozorne sleduje

Magnus Carlsen (vpravo) a Sergej Karjakin. foto – TASR/AP
Magnus Carlsen (vpravo) a Sergej Karjakin. foto – TASR/AP

Súboj o majstra sveta v šachu sa odohráva v zvukovo izolovanom boxe, ktorý má brániť podvádzaniu. Mladý Magnus Carlsen je už dnes globálnou celebritou, mladého Rusa Karjakina charakterizujú jeho náklonnosťou k Putinovi.

V New Yorku sa od 11. novembra hrá zápas o majstra sveta v šachu, obhajca titulu Nór Magnus Carlsen nastúpil proti Rusovi Sergejovi Karjakinovi. Čaká ich 12 partií a víťazom sa stane ten, kto získa 6,5 bodu. Za stavu 6:6 rozhodnú o víťazovi partie zrýchleným tempom.

Cenový fond je 1.1 milióna dolárov a organizátori očakávajú, že partie bude on-line sledovať minimálne 100-tisíc fanúšikov z celého sveta. Po štvrtom zápase je stav vyrovnaný 2:2, hernú prevahu má majster sveta Carlsen.

Obaja súperi sa narodili v roku 1990, dohromady tak majú len 51 rokov, čo je najmenej v histórii bojov o šachovú korunu. Obaja boli považovaní za zázračné deti. Tým sa podobnosť medzi nimi končí.

foto - TASR/AP
foto – TASR/AP

Carlsen je typickým úspešným športovcom zo Západu: vydal vlastnú mobilnú aplikáciu, fotí módu s Liv Tylerovou, točí reklamy na aerolinky a nedávno vystupoval aj v špeciálnom čísle Káčera Donalda. Má rád futbal, dostalo sa mu už cti zahrať prvý výkop v zápase Realu Madrid s Realom Valladolid.

Tichý a pred kamerou nesmelý Karjakin sa narodil na Kryme a jeho okupáciu oslávil na Facebooku s Putinom na tričku. Už v roku 2009 sa presťahoval s  manželkou do veľkého domu na predmestí Moskvy a začal miesto Ukrajiny reprezentovať Rusko.

Podľa stávkových kancelárií má väčšie, až 80-percentné šance na víťazstvo obhajca titulu Carlsen. Nóra, ktorý dlhé roky vedie ratingový rebríček šachistov, favorizujú aj šachoví experti. Bývalý majster sveta v šachu a Putinov politický odporca Garry Kasparov na Twitteri napísal: „Myslím, že v tomto zápase o majstra sveta sa nestretli rovnocenní súperi. Karjakin je skvelý hráč, ale Carlsen je celkom výnimočný.“

Deviatka ratingového rebríčka Sergej Karjakin zatiaľ bojuje zo všetkých síl. A s ním aj celý jeho tím, ktorý je podporovaný priamo Kremľom. Na prípravu dostal veľmajster z Krymu takmer neobmedzené zdroje, údajne minul približne milión dolárov. Pre Rusko má titul majstra sveta v šachu mimoriadny a symbolický význam, pretože práve v tomto športe dlhé desaťročia dominovalo.

foto - TASR/AP
foto – TASR/AP

Je príznačné, že do New Yorku docestoval aj Dmitrij Peskov, hovorca prezidenta Vladimíra Putina. Ruská štátna televízia píše o zápase ako o „šachovej studenej vojne“ a prirovnáva ju k súboju Spasskij–Fischer, ktorý sa hral na Islande v roku 1972.

Organizátori prísne dbajú na to, aby nemohla vzniknúť pochybnosť o tom, že sa pri zápase nepodvádza. Počítačový program dokáže totiž účinne poradiť aj najsilnejším hráčom na svete. Zápas sa tak odohráva v zvukovo izolovanom boxe, hráči do hracieho priestoru vstupujú cez detektor kovov a ich pohyby sleduje desiatka kamier.

Nového majstra sveta spoznáme najneskôr 30. novembra. Dovtedy máme šancu sledovať tradičný zápas Západu a Ruska na šachovnici.

Autor je šachový veľmajster a tréner. Venuje sa tiež vzdelávaniu, viedol Sokratov inštitút, prednáša o kritickom myslení.

Ďalšie útoky na našu redakciu: Kaliňák po večeroch číha na Leška, Smer žaluje Martina M. Šimečku. Denník N v sledovaní každého kroku vlády nepoľaví, ale ak má pre vás práca našich novinárov a novináriek väčšiu hodnotu, ako je cena predplatného, môžete prispieť na ich prácu a obranu v sporoch darom. Vopred ďakujeme 🫶

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Šport a pohyb, Svet

Teraz najčítanejšie