Denník N

Kde sa začína zabudnuté Slovensko? Za Bratislavou, Banskou Bystricou…? Tam, kde vás otáča navigácia

Diskutovať budem, aj keď prídu iba dvaja, vraví Andrej Bán v Revúcej. Foto N – Daniel Vražda
Diskutovať budem, aj keď prídu iba dvaja, vraví Andrej Bán v Revúcej. Foto N – Daniel Vražda

Má zmysel ísť na miesta, kde volili Kotlebu a politici z Bratislavy ich ignorujú.

Rozprávať o existenčnej potrebe demokracie v meste s vyše 22-percentnou nezamestnanosťou, kde je časť ľudí presvedčená, že „za súdruhov“ im bolo najlepšie, je mimoriadne zložité.

Andrej Bán, jeden z organizátorov diskusií v regiónoch, má potrebu chodiť s osobnosťami po Slovensku a rozprávať sa s ľuďmi. O demokracii, extrémizme, o Kotlebovi. O tom, že voliť zo žartu fašistov nemusí byť až také vtipné, hovoria ľudia, ktorí prežili holokaust. Je presvedčený, že je to cesta.

Diskutovali by aj s dvomi

Sála Mestského kultúrneho strediska v Revúcej sa plní hodinu pred večernými televíznymi správami pomaly. Štvrťhodinu pred začiatkom v poradí štvrtej diskusie fotografa Andreja Bána a jeho hostí, príznačne nazvanej Zabudnuté Slovensko, je v hľadisku približne dvadsať ľudí. Bán hovorí zamestnankyni strediska, že ešte počkajú.

„Obávam sa, že to je už konečné číslo. Na Zem a Vek prišlo asi toľko isto. Ani na Fridu nebolo plno,“ prehodila s istotou v hlase.

Fotograf, reportér a moderátor akcie pozerá do sály prázdnej z troch štvrtín a s rovnakou istotou tvrdí, že budú diskutovať, aj keby boli len dvaja. O extrémizme, demokracii, Rómoch, holokauste a nebezpečí fašizmu počúvalo a rozprávalo nakoniec vyše tridsať Revúčanov.

Príliš dobre vyzerá

Židovka Eva Mosnáková sa narodila v roku 1929. Revúčanom v hľadisku rozprávala príbeh o tom, ako počas Slovenského štátu na jej rodinu poľovali ako na zver. Vypísali na nich odmenu, mesiace sa skrývali, ďalšie mesiace utekali, minuli všetky úspory, vďaka dobrým ľuďom napokon prežili.

Ľudia v hľadisku zatlieskali, zaujímalo ich však najmä to, prečo Klub seniorov, ktorému roky šéfuje, je židovský a čo tak asi Eva Mosnáková robila po vojne, keď tak dobre vyzerá.

Odchádzajúci mladík si myslel, že sa dozvie viac o extrémizme, holokaust ho až tak nezaujímal.

Počúvať by mali najmä politici

Andrej Bán rozbehol sériu diskusií o extrémizme v regiónoch, ktoré najviac volili Mariana Kotlebu. Začali v máji v Brezne, prejdú východ aj západ a skončiť chcú v máji budúceho roku v Banskej Bystrici.

Najčastejšie otázky a témy? Čo majú proti Kotlebovi, pretože sa javí ako normálny politik, korupcia a neznesiteľné súžitie s Rómami.

Bán spomína na azda najúspešnejší míting, nedávno v Dolnom Kubíne, kam prišlo okolo dvesto ľudí, z toho asi desatina Kotlebových sympatizantov, a diskutovali štyri hodiny. Záver na ľudoprázdnom námestí. „Niektorí kotlebovci povedali, že takto s nimi nediskutoval nikto nikdy v živote,“ povedal fotograf a s poľutovaním dodal, že by to mali robiť politici.

Diskusia v Revúcej pokračuje. Na pódiu sa striedajú etnologička Monika Vrzgulová, historik Patrik Dubovský, bloger Ján Benčík, poslankyňa Viera Dubačová a stand-up komik Ján Gordulič. Pomedzi vyjadrenia o demokracii a extrémizme hrá rómska kapela Chalani z chatrče. Všetci piati sú naozaj z chatrče a naozaj príbuzní.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Kotleba - kniha od autora tohto textu

Viac info

Teraz najčítanejšie