Denník N

Zať prezidenta USA ešte nebol taký vplyvný ako Jared Kushner, počúva ho aj Trump

Jared Kushner, zať amerického prezidenta Donalda Trumpa. Foto – TASR/AP
Jared Kushner, zať amerického prezidenta Donalda Trumpa. Foto – TASR/AP

Vzťah Donalda Trumpa s manželom jeho dcéry Ivanky je podivuhodne blízky, už preňho hľadajú miesto v Bielom dome.

Hoci by sa zdalo, že navonok plachý, tichý a kultivovaný Jared Kushner (35) nemá okrem rodinných väzieb nič spoločné so svojím neprehliadnuteľným a hrmotným svokrom Donaldom Trumpom, pravdou je, že ich príbeh sa v mnohom podobá.

Obaja sa narodili do zámožných rodín, oboch vychovali nároční otcovia, ktorí počas svojej kariéry urobili kontroverzné rozhodnutia, a Kushner rovnako ako Trump využil rodinné peniaze na spustenie vlastného biznisu. Obaja tiež patria k newyorskej smotánke, sú ambiciózni a idú si za svojím.

A jeden druhého rešpektujú v miere, ktorá pre svokra a zaťa nie je práve obvyklá.

Trump manželovi svojej dcéry Ivanky dôveruje natoľko, že v spolupráci z predvolebnej kampane chce pokračovať, aj keď bude v Bielom dome. V amerických médiách sa špekuluje, akú pozíciu by realitný a mediálny mogul mohol získať v Trumpovej administratíve a či to nebude v rozpore so zákonom proti rodinkárstvu zabraňujúcim prezidentovi zamestnávať rodinných príslušníkov (vrátane životných partnerov svojich detí) v úradoch pod jeho správou.

Vyčistil prípravný tím

Wall Street Journal však píše, že Kushner by mohol pôsobiť v neplatenej funkcii poradcu, čo by mu umožňovalo byť blízko Trumpovi a mať pomerne široké kompetencie aj vplyv bez verejnej kontroly. Kushner už údajne hľadá so svojimi právnikmi možnosti, ako upraviť vlastnícke pomery vo svojich firmách, aby nebol v budúcnosti upodozrievaný z konfliktu záujmov.

Prezidentov zať sa do kampane zapojil v čase, keď bolo jasné, že Trump nie je len žartom, ale že má na to, aby porazil všetkých republikánskych uchádzačov o nomináciu.

Trumpovi pomáhal s veľmi účinnou digitálnou kampaňou, koncipoval mu prejavy, rozhodoval o tom, kde umiestňovať reklamu či kde sa stretávať s voličmi. Keď jeho svokor vyhral, okamžite sa spolu s ďalšími členmi rodiny dostal do prípravného tímu, čo má de facto zabezpečiť prevzatie moci.

Za jeho šéfa Trump pôvodne vymenoval guvernéra New Jersey Chrisa Christieho, ale rýchlo ho stiahol, lebo ako sám povedal, nechcel riskovať rozpad rodiny.

Donald Trump a jeho najbližšia rodina. Úplne vpravo Ivanka a jej manžel Jared. FOTO - TASR/AP
Donald Trump a jeho najbližšia rodina. Úplne vpravo Ivanka a jej manžel Jared. Foto – TASR/AP

Christie totiž v roku 2005 ako federálny prokurátor stíhal Kushnerovho otca Charlesa za daňové podvody, ovplyvňovanie svedkov a ilegálne príspevky na politickú kampaň. Kushner senior dostal dvojročný trest väzenia, z čoho si aj rok odsedel.

Za Christieho ponižujúcim pádom, ktorý so sebou zobral aj ďalších guvernérovi blízkych ľudí v prípravnom tíme, bol Kushner a jeho manéver opísali médiá ako „stalinistické čistky“.

Na Harvard po protekcii

Práve otcovo vyšetrovanie a následný väzenský trest spôsobili, že Kushner sa ako 25-ročný stal šéfom rodinného impéria s realitami. V roku 2007 si kúpil svoj prvý mrakodrap, investoval aj do týždenníka New Observer. Je absolventom Harvardu, ale na ten sa nedostal zásluhou študijných výsledkov, ale až po tom, čo jeho otec škole daroval 2,5 milióna dolárov.

V roku 2009 sa oženil s Ivankou Trumpovou, ktorá kvôli nemu konvertovala na judaizmus.

Kushner sa zvykne označovať za ortodoxného žida, hoci by sa skôr hodil výraz pobožný či zachovávajúci tradície. V jeho domácnosti, v ktorej spolu s Ivankou vychováva tri malé deti, sa dodržiavajú kóšer stravovacie pravidlá a svätí sa šábes. Trump napríklad vie, že od piatka večera do soboty večera a počas sviatkov je Kushner nedostupný.

Kushnera a Ivanku Trumpovú kampaň v minulosti využívala na to, aby preukázala, že Trump – na rozdiel od mnohých svojich fanúšikov – nie je antisemita. V lete Kushner napísal do svojho týždenníka New Observer, že on, vnuk poľských Židov, čo prežili holokaust, je najlepším dôkazom, že Trump nemá antisemitské názory.

Jeho bratanci vtedy zverejnili otvorený list, v ktorom ho obvinili, že zneužíva pamiatku ich starých rodičov.

Donald Trump

Teraz najčítanejšie