Denník N

Rozhodujú sudcovia. Strašná tragédia!?

Na Ústavnom súde sa môžu udiať v nasledujúcich rokoch veľké zmeny. foto – TASR
Na Ústavnom súde sa môžu udiať v nasledujúcich rokoch veľké zmeny. foto – TASR

Sudcovia sa nebránia serióznej kritike, ale ťažko sa im pregĺga nie zriedkavá povrchnosť mediálnych výstupov o ich práci.

Kolegovia trestní sudcovia si zrejme už začínajú zvykať na to, že čokoľvek a akokoľvek „z ich branže“ sa mediálne spracuje, vždy z toho v diskusiách oni vyjdú ako tí najhorší. Oslobodzujúci rozsudok, prepustenie z väzby… – zle je (bohvie, koľko za to zobrali), odsudzujúci rozsudok – najnovšie je zle tiež. Čo tam po tom, že platí zásada „v pochybnostiach v prospech obžalovaných“, načo sa zaoberať tým, že väzba je inštitút, ktorý sa má používať len vo výnimočných prípadoch, a čo tam po nejakých zákonom predpísaných trestných sadzbách.

Blogeri a komentátori si myslia, že osemdesiatročný dôchodca za päťeurový úplatok lekárovi za „péenku“ pre syna nemá čo byť perzekvovaný a hotovo. A my sudcovia sa vyvršujeme na takýchto banalitách miesto toho, aby sme súdili „veľké ryby“.

Akčnosť titulkov áno, povrchnosť nie

Nuž, my súdime len toho, koho ku nám polícia a prokuratúra pošle. A dovolíme si mať nároky aj na kvalitu ich práce. Ak toho nazhromaždia a na pojednávaní predvedú málo, oslobodíme, trestné stíhanie zastavíme, prípadne obžalobu odmietneme a žiadame doplnenia, odstránenia chýb.

Ak sa dokazovaním vina jednoznačne preukáže, odsúdime, pričom názor verejnej mienky na zmysluplnosť trestného stíhania a trestu pri riešení prípadu nemôže hrať žiadnu úlohu – dôležitý je len zákon. A potom krútiac hlavou čítame titulky typu „Obvinený si vydýchol, jeho vec súd vrátil prokurátorovi“ alebo „Šesť mesiacov za päť eur!“

Akčnosť titulkov sa ešte dá preglgnúť, ale sudcom sa ťažko pregĺga aj nie zriedkavá povrchnosť mediálnych výstupov z práce súdov a rezignácia na edukačnú úlohu médií voči verejnosti. Súdy nie sú súčasťou mašinérie štátu naháňajúcej zločincov, nebojujú proti kriminalite a ich jedinou úlohou je spravodlivo riešiť spory.

Vrátenie veci prokurátorovi nie je zbavenie viny, oslobodenie obžalovaného môže byť aj následkom neunesenia dôkazného bremena zo strany štátu a v súvislosti s obstarávaním veci všeobecného záujmu je úplatkom všetko, na čo nie je právny nárok. A prípady si nevyberáme.

Apropo – verejná mienka. Tvorí sa za významného prispenia interpretácie daného problému vo veci vystupujúcimi účinkujúcimi. Policajti na tlačovkách hovoria, akých gaunerov chytili, prokurátor i obhajcovia sa v prestávkach pojednávaní môžu vyjadriť, aký majú názor na vývoj veci, ale sudca musí byť ticho.

Má zákonom predpísanú povinnosť nevyjadrovať sa k ešte neskončeným veciam a aj jeho možnosti glosovať vývoj v akejkoľvek spoločenskej oblasti sú veľmi limitované. Preto niekedy bezmocne škrípeme zubami, hoci možno aj z našej strany by po skončení tej-ktorej veci stálo za to investovať námahu nielen do vypracovania často obsiahleho a komplikovaného odôvodnenia rozhodnutia, ale aj jeho primeranej mediálne použiteľnej interpretácie.

Kolega to skúsil

Právo nie je exaktná veda a tak, ako sa môžu mýliť policajti a prokurátori, môžu sa mýliť aj sudcovia. Je však nespochybniteľným faktom, že súdy často riešia veci, ktorých správne „uchopenie“ nie je jednoznačné, vyvíja sa a vec nie je len čierna alebo len biela.

Neupieram právo médiám a blogerom kritizovať a ironizovať prácu súdov, len by bolo dobré, keby to činili so znalosťou veci. Napríklad, keď už sme pri tých úplatkoch lekárom za „péenku“: na dar neoprávnene vypísanému v podobe dávok z poistenia alebo „sociálnych balíkov“ sa skladáme všetci. O nič nejde?

Mimochodom, kolega, ktorý riešil tento prípad, to aj vzhľadom k veku páchateľa skúsil najprv takto. Najvyšší súd mal iný názor – to sa stávalo, stáva a bude sa to stávať aj v budúcnosti nielen na Slovensku. Povinnosťou prvostupňového súdu je názor odvolacieho súdu rešpektovať. Tak sa i stalo a starček dostal najnižší možný trest, aký zákon dovoľuje. Strašná tragédia!?

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na pripomienky@dennikn.sk.

Komentáre

Teraz najčítanejšie