Denník N

Shooty: Niekto by nás mal anektovať a scivilizovať

Shooty: Postoj. 20. septembra, 2015, Dennik N.
Shooty: Postoj. 20. septembra, 2015, Dennik N.

Martin Šútovec vydal štvrtú knihu. Volá sa Roky Fica II. a je v nej viac ako 400 obrázkov, ktoré vychádzali v SME a v Denníku N počas štyroch rokov samovlády Smeru.

Vychádza vám štvrtá kniha. Aký z nej máte pocit?

Môj zásadný pocit z toho celého je, že to boli úplne stratené štyri roky našich životov. Neviem, možno som bol len viac unavený, ale skutočne som mal pocit, že sa bavíme o samých blbostiach. Štyri roky o neexistujúcich problémoch. Začalo to eurovalom, o ktorom už dnes vlastne nikto nevie, čo to bolo, ale teraz pre to budeme mať ďalších tridsať rokov zlé vlády. Tých sedemsto korún či koľko korún na hlavu sme nakoniec ani neušetrili, Grécko z EÚ nevystúpilo, ani ho Sulík nevyhodil. A skončilo to utečencami. Koľko ich došlo? Desať? A kvôli nim stavali plot na hranici – to je neuveriteľné. Aj vývoj strán a ľudí bol čudný. Tí, čo sa zdali veľmi dôležití, typu Procházka, Lipšic, sú zrazu nikto a všelijakí nímandi typu Matovič a Kollár sú niekto – to je úplne bizarné.

Prospieva to karikatúre?

To musíte posúdiť vy. Ja si iba vyberám to, čo oni povedia, a len to dopíšem a nakreslím k tomu niečo. Netreba k tomu nič extra dodávať. Zaujímavé je, že za štyri roky sa reč zmenila natoľko, že veci, ktoré by sa kedysi hanbil povedať Slota, sú dnes v mainstreame. Dnes to môže povedať premiér a nie sú proti tomu demonštrácie, ani sem netelefonuje Albrightová ako kedysi. Zblblo to hrozným spôsobom.

Aj keď to porovnáte s knihou Roky Fica I?

No áno, aj za Mečiara to bolo úplne idiotské, ale vtedy sa ešte bolo na koho obrátiť, bolo jasné, že existuje nejaká príčetná časť spektra. Vždy bol niekto, kto udával tón, verejnú debatu, ale teraz sa nedebatuje o ničom inom ako o tom, koľko má kto hlasov v parlamente. Ide o udržanie moci, o žiadne vízie. To je nič, nula bodov, totálne vyprázdnenie. To už nie je o nejakej predstave, ale o tom, proti čomu budeme tentokrát. Tak budeme proti homosexuálom, proti Maďarom, proti utečencom, koho si vymyslíš – pokojne aj proti inštalatérom káblovky, ak to bude vhodné.

Ale voliť chodíte?

To pôjdem, jasné. Počkám si, až niekto vyrastie.

Dokedy?

To je tá otázka. Niekedy za Radičovej som sa hrozne bál toho, že to pokašlú. Ona si zobrala do vlády vtedajší crème de la crème slovenského života, najschopnejších ľudí, a ja som sa bál, že keď sa to pokazí, už ďalší nie sú. Sú vyčerpané zásoby. Viac-menej sa to stalo, takže budeme musieť… Neviem, mal by nás niekto anektovať a scivilizovať. Ale z vesmíru.

Shooty: Jedna poisťovňa. 27. júla 2012, SME.
Shooty: Jedna poisťovňa. 27. júla 2012, SME.
Shooty: Rok gorily. 20. decembra 2012, SME.
Shooty: Rok gorily. 20. decembra 2012, SME.
Shooty: Sudca. 26. apríla 2013, SME.
Shooty: Sudca. 26. apríla 2013, SME.

Neľutujete spätne svoju bilbordovú kampaň z roku 2010?

Nie, prečo?

Angažovali by ste sa aj dnes?

Nie. Možno keby som mal pocit, že by to pre Fica

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Viac od tohoto autora? Napísal knihu 2018: Rok protestov

Viac info

Teraz najčítanejšie