Denník N

Marek Vagovič napísal príbeh, ktorý Fico študentom nikdy neporozpráva

Marek Vagovič: Vlastnou hlavou
Marek Vagovič: Vlastnou hlavou

Prvého decembra vyjde kniha investigatívneho novinára Marka Vagoviča o Robertovi Ficovi Vlastnou hlavou. Novinár popísal, ako Fico predal Slovensko oligarchom.

Hoci nie je ešte ani rok od volieb, Slovensko je oblepené bilbordmi Smeru o tom, ako strana drží sľuby, a pracovný program Roberta Fica ukazuje, ako keby bol v plnom nasadení v kampani pred blížiacimi sa voľbami. Len za posledné dva týždne Fico navštívil štyri stredné školy s prednáškami pre študentov, stihol s nimi obedovať v jedálenskom vozni na hlavnej stanici v Bratislave a v jednotlivých malých mestách navštevuje podniky alebo úrady. V pondelok mal takýto program v Banskej Bystrici.

O necelé dva týždne vyjde kniha, ktorá ukazuje, že Fico drží sľuby hlavne podnikateľom, ktorí stáli na začiatku Smeru a ktorým je zaviazaný. Napísal ju novinár Marek Vagovič a rozpráva v nej príbeh, ktorý Fico žiadnym študentom nikdy nepovie, ale mali by ho poznať.

Novinár Marek Vagovič. Foto N – Vladimír Šimíček
Novinár Marek Vagovič teraz vedie investigatívny tím portálu Aktuality. Foto N – Vladimír Šimíček

Kniha Vlastnou hlavou mapuje históriu Smeru a všetky škandály strany aj jej predstaviteľov – od utajených sponzorských zmlúv Smeru s jeho mecenášmi cez nahrávku hlasu podobného Ficovmu, kauzu tunelovania vojenského spravodajstva, rozkrádania zdravotníctva až po kauzu Bašternák, po ktorej podľa Vagoviča už nič nie je také ako predtým.

Keď Vagovič pred voľbami 2010 prvýkrát počul 64-sekundovú nahrávku hlasu podobného Ficovmu o tom, ako zohnal peniaze pre stranu vlastnou hlavou, napadlo mu, že raz o strane napíše knihu. Fico nahrávku, ktorá by podľa novinára zrejme zlomila väzy každému európskemu premiérovi, prekvapivo prestál. Vagovič v knihe zverejňuje nové informácie o tom, ako sa k nahrávke dostal alebo ako redakcia uvažovala, či ju tesne pred voľbami zverejní.

Novinár intenzívne komunikoval s bývalým poslancom Smeru Bohumilom Hanzelom, ktorý mu približne mesiac pred voľbami poskytol rozhovor, v ktorom odhalil škandalózne pozadie financovania strany.

„Týždeň pred voľbami sme sa mali stretnúť v jeho firme Q-EX. Hanzel mi mal odovzdať dôkazy o nekalom financovaní Smeru… Hanzel prišiel načas, no nebolo mu veľmi do reči.“

Vagovičovi podal papier, na ktorom bolo rukou napísané, že ho podviedol jeden novinár, ktorý si ho tajne nahral a záznam rozhovoru predal jednému z mecenášov Smeru.

Hanzel mal strach, lebo dotyčného považoval za veľmi nebezpečného. Hoci sa ho Vagovič snažil presvedčiť, že on sa správa korektne, Hanzel sa bál a oznámil mu, že odchádza do zahraničia.

Dva dni pred voľbami dostal novinár e-mailom z neznámeho zdroja kompromitujúcu nahrávku s Ficovým hlasom.

Fico neprestál len túto kauzu, ale aj všetky ďalšie, ktoré nasledovali a ktoré sa dotýkali Smeru.

Ako je možné, že je Fico premiérom

Pamätáte si napríklad, že Fico v roku 2007 odmietol zverejniť dôkazy o prevode peňazí, keď spolu s bratom kúpili byt svojej matke Emílii Ficovej? Byt postavila firma Ikores, ktorá bola oficiálnym sponzorom Smeru a počas jeho vlády dostala obrovské štátne zákazky. Novinári od Fica chceli dôkaz, že nejde o províziu od Ikoresu za zarobené milióny.

„Predseda vlády považuje za trápne, ak mu niekto kladie otázku, koľko prispel s bratom na kúpu dvojizbového bytu pre svoju matku. Nežijú zo sociálnych dávok, prinajmenšom za posledných niekoľko rokov majú nadštandardné legálne príjmy,“ vybavila vtedy odpoveď Ficova hovorkyňa Silvia Glendová.

Ficova matka v byte nikdy nebývala, namiesto nej tam bulvár odfotografoval Fica aj jeho právničku Zuzanu Kupcovú. Neskôr tam bývala Ficova sestra.

Fico odmieta zverejniť transparentne všetky dokumenty aj v prípade jeho terajšieho nájmu u Ladislava Bašternáka v Bonaparte.

„Je to prvoligový populista, ktorý systematicky pracuje s publikom. Voličom dokáže predať aj tie najväčšie zlyhania spôsobom, že z toho napokon vyjde ako víťaz. V kontakte s bežnými ľuďmi nemá konkurenciu,“ hovorí Vagovič o tom, prečo Fica podľa neho žiadna kauza nepoložila. Fico sa tiež podľa neho nespráva hulvátsky ako Mečiar, neunášajú sa deti politikov a svedkom politických káuz nevybuchujú autá.

„Dnešné metódy sú oveľa sofistikovanejšie: kritici sú zastrašovaní žalobami, trestným stíhaním, spravodajskými manipuláciami alebo účelovými diskreditačnými kampaňami. Rozdiel je aj v tom, že už nežijeme v ére divokej privatizácie, keď sa podvádzalo primitívne. Za Fica sa robia obchody s politickým krytím cez komplikované schémy a schránkové firmy, takže nie je ľahké zistiť, kto v skutočnosti profituje zo štátnych zákaziek.“

Jeden Bríza leto nerobí, ale…

Akú motiváciu má novinár písať svoje články, keď politici zostávajú vo funkciách a ľudia ich vždy znovu volia? „Jeden Bríza leto nerobí. No v krajine, kde nebol za 25 rokov samostatnosti odsúdený nikto významný, je aj podmienečný trest pre obchodníka s politickým pozadím malým krokom vpred,“ píše novinár v knihe, keď rozpráva o podozrivých prevodoch pôdy na Slovenskom pozemkovom fonde. Branislav Bríza bol jeho námestníkom. Súd ho za kšefty s pozemkami odsúdil.

Kniha ukazuje aj to, ako Fico vyvodzoval politickú zodpovednosť najradšej voči koaličným partnerom, ale pri svojich ministroch mu to nešlo. Napríklad keď mal podobnú kauzu ako Veľký Slavkov Martin Glváč, nič sa nestalo. Glváč je dnes v Smere stále úspešný politik – je predsedom poslaneckého klubu a najhorlivejším obhajcom Roberta Kaliňáka v kauze Bašternák. S podnikateľom sa pozná aj on sám.

Vagovič v knihe popisuje aj jeden svoj rozhovor s Glváčom: „Keď pochopil, že s iróniou nevystačí, najal si PR špecialistku Soňu Pötheovú. Ako novinár som už urobil stovky rozhovorov, no tento patril k najťažším. Skúsený právnik Glváč sa snažil vykorčuľovať z každej otázky. Keď už nemal kam uhnúť, Pötheová ho upozornila, aby neodpovedal.“ Glváč, ktorý v nedeľu oslávil svoje 49. narodeniny, svojím vystupovaním podľa Vagoviča potvrdil slová Jaroslava Haščáka z Penty, ktorý ho podľa spisu Gorila označil za toho schopnejšieho v Smere. 

Dnes nie je problém, aby sa akýkoľvek bývalý spravodajský dôstojník vydával za novinára a zverejňoval na svojom portáli pamflety. Ako ľuďom vysvetliť, že je to klasická žurnalistika, ktorá prináša kauzy a overuje si zdroje?

„Pokúsil som sa to vysvetliť na konkrétnych príkladoch v knihe. Za 17 rokov v žurnalistike som dostal stovky tipov, každý jeden som sa však snažil poctivo overiť, aby som neurobil chybu. Bývalí spravodajskí dôstojníci, falošní blogeri, nájomní žoldnieri a konšpirátori nepotrebujú žiadne dôkazy. Keby museli svoje tvrdenia a pamflety preukazovať na súde, veľmi rýchlo by skončili,“ hovorí Vagovič.

V práci novinára vidí zmysel, hoci je stresujúca. Ďalšie knihy nevylučuje.

Smer neodpovedal na otázky, ako vníma vydanie knihy a prečo napríklad Fico nikdy nežaloval denník SME za Vagovičove články o sponzorských zmluvách strany alebo o hlase podobnom Ficovmu hlasu.

Vagovič v knihe zverejňuje viaceré zákulisné informácie, popisuje prácu so zdrojmi a dáva jednotlivé kauzy do súvisu. Rozložené do pätnástich rokov života nevyzerajú možno až tak obludne, ako keď si ich čitateľ prečíta v jednej knihe.

Kauza Gorila

Robert Kaliňák

Teraz najčítanejšie