Denník N

Ten, čo si vymýšľa správy na Facebooku: Myslím, že Trump vyhral aj vďaka mne

Ilustračné foto - flickr/stephenmelkisethian
Ilustračné foto – flickr/stephenmelkisethian

Čo majú spoločné amišská loby, svadobné gej dodávky a zákaz národnej hymny? Nie sú skutočné a vymyslel ich rovnaký človek. Paul Horner, 38-ročný vedúci facebookového gigantu vymysleného spravodajstva, sa živí šírením virálnych hoaxov už niekoľko rokov.

Už dvakrát sa mu podarilo presvedčiť verejnosť, že je britským graffiti umelcom Banksym, a taktiež publikoval mnohými zdieľanú falošnú správu o súdnom konaní americkej korporácie Yelp a tvorcov seriálu South Park. Avšak za posledné mesiace Paul Horner zistil, že prostredie falošného spravodajstva, ktoré vytvoril, sa rozrastá a stáva sa nielen viac politickým, ale získava čoraz viac vplyvu.

V marci tohto roka syn Donalda Trumpa, Eric, a jeho vtedajší manažér kampane Corey Lewandowski dokonca zdieľali jeden z Hornerových hoaxov. Jeho články sa objavili aj na spravodajskej stránke Googlu. Vzhľadom na obavy, že Hornerove články mohli ovplyvniť prezidentské voľby, a v dôsledku oznámení, že aj Google a Facebook by zasiahli proti podvodným výstupom, porozprávali sme sa s Hornerom o jeho názore na falošné správy.

Už nejaký čas píšete falošné správy, ste známa firma vytvárajúca na Facebooku hoaxy. Ja to budem volať hoax alebo falošné spravodajstvo. Vy tomu budete hovoriť paródia či satira. Ako sa za posledných tri až päť rokov zmenila scéna? Prečo sa niečo ako váš článok o Obamovi, ktorý znehodnocoval výsledky volieb, a ktorý mal takmer štvrť milióna zdieľaní na Facebooku, stalo takým populárnym?

Úprimne, ľudia sú čoraz hlúpejší, nechávajú veci okolo seba len tak plynúť. Nikto už viac neoveruje fakty – to je, myslím, dôvod, prečo bol zvolený Trump. Hovoril si, čokoľvek len chcel, a ľudia mu to uverili. A ak vyšlo najavo, že niektoré veci nie sú pravdivé, ľudí to nezaujímalo, pretože ich už akceptovali. Je to strašidelné a nikdy som nič podobné nevidel.

Spomenuli ste Trumpa a pravdepodobne ste počuli argument, alebo skôr znepokojenie, že práve falošné správy mu nejako pomohli, aby bol zvolený. Čo si o tom myslíte?

Moje stránky navštevovali Trumpovi priaznivci každú chvíľu. Myslím si, že Trump je v Bielom dome aj vďaka mne. Jeho prívrženci neoverujú faktické veci, takže zdieľajú čokoľvek. Aj Trumpov vedúci kampane zdieľal moju správu o demonštrantovi, ktorému zaplatili 3 500 dolárov, a zdieľal to ako fakt. Vymyslel som si to a napísal som falošný inzerát na Craiglist (inzercia pracovných pozícií, pozn. red.).

Zdroj: Twitter/Mediaite

Prečo? Zaujíma ma, prečo by ste vôbec niečo také napísali?

Len preto, že jeho priaznivci tak verili, že ľudia protestujúci proti nim dostávajú zaplatené, a to je šialené. Išiel som sa pozrieť na Trumpove protesty a verte mi, nikto nedostáva peniaze za protestovanie proti Trumpovi. Chcel som si iba vystreliť z tohto šialeného presvedčenia, no zvrhlo sa to a ľudia tomu v skutočnosti uverili.

Myslel som si, že si tvrdenia overia, vďaka čomu by vyzerali horšie. Myslím, že to takto funguje vždy: niekto zverejní niečo, čo som napísal, potom zistia, že to je nepravda, vďaka čomu vyzerajú ako idioti. Avšak Trumpovi priaznivci to nechajú tak, nikdy neoveria fakty! A on je teraz v Bielom dome. Keď sa na to pozerám spätne, namiesto poškodenia kampane som jej, myslím, pomohol, a to nie je príjemné.

Myslíte si, že vy osobne ste dopomohli k tomu, že bol zvolený Trump?

Neviem. Neviem, či áno, či nie. Neviem. Neviem.

Prečo ste neprestali, ak ste verili, že môžete mať takýto vplyv na voľby, najmä ak to bolo v rozpore s vaším politickým presvedčením? Prečo ste pokračovali v písaní?

Nemyslel som si, že by bolo vôbec možné, že by bol zvolený za prezidenta. Myslel som si, že sa zahrávam s kampaňou, no zrejme som sa s ňou nezahrával až tak, ako by som chcel, ale nikdy som si nemyslel, že by práve jeho naozaj zvolili. Proste som na to ani nepomyslel. Napokon, všetci videli voľby rovnako – všetci predpokladali, že Hillary Clintonová sa proste dostane dnu. Ale nestalo sa tak a Trump je prezidentom.

Keď už hovoríme o Clintonovej, namierili ste falošné správy proti jej priaznivcom? Alebo proti priaznivcom Garyho Johnsona napríklad?

Nie. Nenávidím Trumpa.

To je všetko? Ešte pred pár týždňami ste zdieľali správu, že máte veľa satirických nápadov namierených na Clintonovú a iné osoby, „teraz vážne… už to robím šesť rokov a ľudia, ktorí klikajú na reklamy najviac, akoby to bol liek na rakovinu, sú pravicoví republikáni“. Vyzerá to, akoby ste si našli novú cieľovú skupinu, konzervatívcov, ktorá je viac zisková.

Áno, je to tak. Oni nič neoverujú.

Takže Trumpovo prezidentovanie je pre vás z hľadiska biznisu perspektívne, je tak?

Je to výhodné pre každého, kto má niečo do činenia so satirou – neexistuje nič, čo by ste nemohli napísať a ľudia by tomu neuverili. Môžem napísať akúkoľvek šialenú vec o Trumpovi a ľudia tomu budú stále veriť. Napísal som mnohé bláznivé veci o moslimoch, ako napríklad že Trump chce, aby nosili odznaky, alebo aby mali zakázaný vstup na letiská, alebo aby stáli vo vlastnom rade. A čo sa stalo? Ľudia tomu uverili!

Facebook a Google nedávno oznámili, že stránky s falošným spravodajstvom už viac nebudú môcť využívať ich platformy na reklamu. A ja viem, že vy sa ich službami v podstate živíte. Ako veľmi vás to znepokojuje?

Celá táto záležitosť s Google AdSense, rovnako ako aj s Facebookom, je veľmi desivá. Väčšinu peňazí zarábam práve vďaka službe AdSense, ani si neviete predstaviť, koľko peňazí z toho mám práve teraz. Momentálne je to mesačne asi desaťtisíc dolárov, iba z AdSense.

Poznám rôzne spôsoby, ako sa pripojiť pod rozličnými menami a stránkami. Takže ak by proti tomu zakročili, skúsil by som iné veci. Momentálne mám aspoň desať stránok, a ak sa niekde niečo pokazí, môžem použiť inú. Mohli by pozastaviť všetku reklamu na mojich stránkach a myslím, že by som bol v pohode. Plus Facebook a AdSense majú veľa peňazí zo zverejňovania reklám na mojich stránkach, takže by to pre nich bola veľká strata.

Ale ak by reklamy naozaj odstránili, bolo by to nanič. Neviem, čo by som robil.

Keby ste o tom premýšľali menej sebecky, možno by bolo dobré, keby Facebook a Google podnikli nejaké kroky, nie? Pretože účinky, ktoré opisujete, sú dosť desivé.

Áno, veľa týchto stránok, o ktorých ľudia hovoria, je úplný odpad. Nie je za nimi žiadna hlbšia kreativita či zmysel. Som rád, že sa ich zbavím. Nepáči sa mi byť spájaný s Huzlers (web s vymysleným spravodajstvom, pozn. red.), chcel by som byť spájaný so stránkou Onion (satirický televízny program, pozn. red.). Nad vecami, ktoré robím, trávim veľa času a je za nimi zmysel a význam. Nepíšem falošné správy len preto, aby som písal. Takže áno, vidím mnohé stránky, ktoré sú na ich zozname, a je to dobre. Existuje mnoho otrasných stránok a som rád, že sa ich zbavujú. Verím však, že tej mojej sa nezbavia.

Caitlin Dewey, Washington Post

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Svet

Teraz najčítanejšie