Denník N

Spolupracovníčka Borisa Nemcova: Urobili z neho zradcu, ktorý predal vlasť

Boris Nemcov mal 55 rokov a podľa svojich priateľov nesmierne miloval život. Foto - AP
Boris Nemcov mal 55 rokov a podľa svojich priateľov nesmierne miloval život. Foto – AP

Marina Potechina, ktorá úzko spolupracovala s Borisom Nemcovom, rozpráva o jeho vražde pre Denník N.

Smrť Borisa Nemcova

Nemcova zabili v zóne Putina: Po takej nenávistnej kampani sa to dalo čakať
Pochod za Nemcova v Moskve: Do ulíc vyšli desaťtisíce ľudí
Kto bol Boris Nemcov: Rusom vysvetľoval, aký nebezpečný je Putin
Zoznam mŕtvych kritikov režimu: Politkovská, Litvinenko, Magnitskij a ďalší
Komentár Petra Morvaya: Putinovi kritici umierajú príliš často

Prečo podľa vás zabili Borisa Nemcova?

Podľa mňa sú dva hlavné dôvody. Prvým je, že sa snažil spájať viacero organizácií a ľudí, ktorí videli veľmi kriticky Putinov režim. Druhou príčinou je vyvolať strach, pretože si myslia, že keď na ulici začínajú strieľať na opozičníkov, ľudia prestanú hovoriť, čo si myslia, prestanú protestovať v uliciach. Myslím si však, že to sa nepodarilo. Tu v Petrohrade vyšlo na ulicu veľa obyčajných ľudí, ktorí zostali v úžase z toho, čo sa stalo, a sú proti teroru.

Nemcov hovoril, že Putin ho chce zabiť. Prečo?

Očividne sa bál, ale nie tak, že by prestal s politikou. Vedel, že vo svete má veľmi dobré meno a že ho tam počúvajú. Začal vyšetrovať a zbierať dôkazy, že ruská armáda je aktívna vo vojne na východe Ukrajiny. Nemcov sa snažil to všetko dostať na verejnosť. Preto mu začali chodiť vyhrážky na sociálnych sieťach.

Čo mu vyčítali?

Obviňovali ho, že je zradca, že predal vlasť Západu, že je piatou kolónou. Za posledný rok sme boli v ruských televíziách svedkami až „fašistickej“ kampane. Bolo to vidno aj nedávno, keď v centre Moskvy pochodovali stúpenci Antimajdanu so svojou nenávistnou rétorikou.

Sú ultrapravicové sily po anexii Krymu aktívnejšie?

Určite. Veľmi účinne zafungovala propaganda. Skupiny, ktoré boli dovtedy považované za marginálne, začali podporovať Putina, pretože počuli, že rozpráva ako oni.

Marina Potechina a Boris Nemcov. Foto - Archív M. P.
Marina Potechina a Boris Nemcov. Foto – Archív M. P.

Spomenuli ste jeho pripravovanú správu o ruskej účasti na Donbase – Putin a vojna. Čo s tým bude ďalej?

Pokiaľ viem, všetky materiály a dôkazy sa už dali dokopy a v blízkom čase ich Nemcovova strana zverejní. Neviem, či oficiálne ruské médiá tomu dajú nejaký priestor, ale na internete sa to objaví. Nemcov sa pohyboval po celej Ruskej federácii, nechodil len na Západ, ako ho vykreslila propaganda. Snažil sa, aby ľudia u nás vedeli, čo sa deje a že našich vojakov posielajú na smrť. Tí, čo pozerajú Prvý kanál, uverili, že Západ je na vine, že u nás je draho a beží vojna na Ukrajine. Že je za tým Obama, a nie Putin.

Čo bude ďalej s Ruskom? Niektorí sa boja ešte väčšieho tlaku na kritikov režimu…

Verím, že demokratické opozičné sily sa zjednotia. Na druhej strane si však nemyslím, že by sa režim oslabil. Nemyslím si ani, že jeho vraždu vyšetria. Pozrite sa, ako to dopadlo s vyšetrovaním po Politkovskej či Magnitského smrti. Putin hovorí, že to bola provokácia. To sa však strašne zle počúva, keďže donedávna ho jeho médiá vykresľovali ako najväčšieho nepriateľa národa.

Vy ste pracovali s Nemcovom ako jeho poradkyňa v Petrohrade. Aký bol?

Keď sme sa pred ôsmimi rokmi zoznámili, poznala som ho len z televízie. Vystupoval však veľmi skromne, chodil bez ochrankárov, rozprával sa s ľuďmi otvorene na ulici aj s takými, ktorí nechceli pripustiť, že by na Putinovi bolo čo kritizovať. Bol to veľmi dobrý človek, aj preto je jeho strata obrovská.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na pripomienky@dennikn.sk.

Svet

Teraz najčítanejšie