Denník N

Nemcova zabili v zóne Putina, po takej nenávistnej kampani sa to dalo čakať

Stovky ruských vlajok držali Moskovčania v roku 2015 na pochode za zavraždebného Nemcova. Foto - AP
Stovky ruských vlajok držali Moskovčania v roku 2015 na pochode za zavraždebného Nemcova. Foto – AP

Smrť opozičného lídra Borisa Nemcova je dôsledkom nenávistnej kampane ruskej propagandy proti kritikom režimu, myslia si opozícia, aktivisti aj analytici.

Je to jedno z najromantickejších miest v Moskve. Hneď pri sídle ruského prezidenta. Na Veľkom moskvoreckom moste s výhľadom na rieku Moskva, chrám aj Kremeľ, zastrelili v piatok pred polnocou jedného z najvýraznejších lídrov ruskej opozície, liberálneho politika Borisa Nemcova.

Mostom prechádzal s 23-ročnou ukrajinskou priateľkou Hannou Duryckou, keď podľa videozáznamu, ktorý zverejnila ruská televízia TVC, vyšiel spoza schodov útočník.

Napálil štyri rany do chrbta kritika ruského režimu, ktorý obviňoval ruského prezidenta Vladimira Putina z rozpútania vojny na Ukrajine.

Duryckej advokát sa pre agentúru Ria Novosti posťažoval, že ruská polícia teraz jeho klientku nechce pustiť domov na Ukrajinu k rodine, hoci sa nechce stať súčasťou policajného programu pre ochranu svedkov.

Smrť Borisa Nemcova

Spolupracovníčka Nemcova: Urobili z neho zradcu, ktorý predal vlasť
Pochod za Nemcova v Moskve: Do ulíc vyšli desaťtisíce ľudí
Kto bol Boris Nemcov: Rusom vysvetľoval, aký nebezpečný je Putin
Zoznam mŕtvych kritikov režimu: Politkovská, Litvinenko, Magnitskij a ďalší
Komentár Petra Morvaya: Putinovi kritici umierajú príliš často

Snežný pluh

Moment vraždy o 23:31 moskovského času na záberoch nie je vidno. V tom čase auto, ktoré zrejme vyzdvihlo vraha, zakrýva snežný pluh. Nemcovova priateľka, modelka Durycká, volá o pomoc a o chvíľu sa na miesto zbiehajú politikovi priatelia, novinári a polícia.

Všetko kúsok od múrov Kremľa, v zóne plnej bezpečnostných kamier. Na mieste našli policajti šesť nábojníc z ruskej pištole Makarov, ktorá sa bežne používa v postsovietskych armádach.

Miesto aj načasovanie vraždy je podľa kolegov Nemcova šokujúce – zatrelili ho necelé dva dni pred veľkou protikremeľskou demonštráciou proti kríze a vojne na Ukrajine.
Protest sa nakoniec v nedeľu zmenil na smútočný pochod. Prišli naň tisícky ľudí vo viacerých mestách.

Nemcov ešte v deň vraždy vyzýval ľudí, aby prišli na demonštráciu. Na ulici roznášal letáky a prehovoril aj v rádiu Echo Moskvy.

„Ak podporujete zastavenie ruskej vojny s Ukrajinou, ak podporujete zastavenie Putinovej agresie, príďte na protest Vesna 1. marca,” vyzýval verejnosť. Obvinil Putina, že zavliekol krajinu do krízy, a to svojou „šialenou, agresívnou a vražednou politikou vojny proti Ukrajine”.

Záznam z miesta činu

Bál sa Putina

„Bojím sa, že ma Putin zabije,” povedal Nemcov 10. februára v rozhovore pre server Sobesednik. Jeho právnik upozorňoval políciu na množstvo výhražok na sociálnych sieťach. „Nedostali sme však žiadnu odpoveď,” citovali Vadima Prochorova ruské médiá.

Boris Nemcov sa chystal predstaviť vlastnú správu o ruskej vojenskej účasti na Ukrajine, dokument nazval Putin a vojna.

Na verejnosti otvorene hovoril, že za ruskú ekonomickú krízu nemôže Západ, ako to vykresľujú ruské televízie, ale Putinova politika. To, že prezident uvalil embargo na potraviny, ktoré odvtedy v Rusku výrazne zdraželi, mnohí ľudia netušia, pripomínal.

Politická vražda

„Je to barbarská vražda s jednoznačne politickým motívom,” povedala pre Denník N analytička moskovského Carnegieho centra Maša Lipmanová. „Nemcov bol celý svoj život politikom a veľmi prominentným.”

Vražda Borisa Nemcova je jednou z mnohých, keď sa kritici Putinovho režimu stali obeťami nájomných zabijakov.

Najznámejší je prípad ruskej novinárky Anny Politkovskej v roku 2006, záhadná otrava bývalého ruského agenta Alexandra Litvinenka rádioaktívnym polóniom v tom istom roku či vražda ľudskoprávnej aktivistiky Natalie Estemirovej, ktorá mapovala porušovanie ľudských práv v Čečensku. Všetky obete spája, že tých, čo si objednali ich vraždu, nenašli.

Pochod v Moskve za zabitého Nemcova

Hystéria televízií

„Tentoraz je to však iné,” hovorí Lipmanová. „Tak vysokopostavenú figúru ešte nezabili. A, bohužiaľ, sa obávame, že môže byť začiatkom ďalších dramatických udalostí.“

Je presvedčená, že vražda je dôsledkom obrovskej nenávistnej kampane a propagandy ruských televízií, ktoré sú namierené proti kritikom Putinovho režimu.

„Ľudí ako Nemcova vykresľovali ako zradcov národa, ako piatu kolónu. Obávam sa, že prebudili v krajine tie najtemnejšie sily,“ dodáva Lipmanová.

Ruský prezident Vladimir Putin reagoval na smrť opozičného politika bleskovo. Ešte v piatok v noci vyslovil sústrasť jeho rodine a rozhodol, že povedie vyšetrovanie. Vraždu označil za „jasnú politickú provokáciu”.

Jedna verzia chýba

Vyšetrovatelia majú podľa ruských médií rozpracovaných viac verzií. Spomína sa provokácia, ktorá má destabilizovať politický sysytém, stopa islamistov pre Nemcovov podporný postoj k Charlie Hebdo, až po súvislosť s ukrajinským konfliktom.

O politických motívoch zatiaľ zmienka nepadla. „Zoznámil som sa s verziami Vyšetrovacieho výboru (ruská obdoba americkej FBI) a tú najočividnejšiu – nenávisť proti „piatej kolóne“ – som tam nenašiel,“ napísal na Facebooku ruský spisovateľ Boris Akunin.

„Predstava, že asi sto metrov od kremeľských múrov sa na mieste prešpikovanými tajnými službami a ich kamerami, pokúsia na ruského opozičného politika sofistikovane zaútočiť jeho spolupracovníci, islamisti či snáď Ukrajinci, je smiešna,” hovorí pre Denník N bývalý spravodajca Českej televízie v Rusku Jozef Pazderka.

V Putinovej zóne

Aj podľa Lipmanovej je obzvlášť podozrivé, ako ľahko unikli zabijaci z takej prísne stráženej oblasti. „A to v prípade politika, ktorého veľmi starostlivo sledovali tajné služby,” hovorí analytička Carnegieho centra. 

„Očakávam kremeľsky štandardný scenár vyšetrovania: nájomného vraha pomerne skoro vypátrajú, objednávateľ vraždy zostane navždy neznámy a objavia sa teórie o sprisahaní a provokácii. Všetci okolo pochopia výstražný signál, že táto čiara – kritika režimu, sa jednoducho, neprekračuje,” myslí si novinár Pazderka.

V septembri 2006 bol v Moskve len pár týždňov, keď v ruskej metropole zažil vraždu kritičky Putinovho režimu – novinárky Anny Politkovskej. Až do roku 2010, keď mu nepredĺžili víza, zažil podobných vrážd niekoľko. „Pri spomienkach na osudy malej ruskej liberálnej opozície a okolo nej sústredených médií sa mi vracia pocit bezmocnosti a nespravodlivosti,” hovorí.

Z diaľky to podľa neho vyzeralo ako súboj hŕstky ruských liberálnych a prozápadných politikov a novinárov, o ktorých myšlienky nik nestojí. Väčšina Rusov od Putinovho nástupu k moci dôveruje svojmu prezidentovi a jeho popularita je po anexii Krymu rekordne vysoká.

Domček z karát

O to viac Pazderku zaráža, aké nefér metódy sa v Putinovom Rusku voči kritikom používajú. „Ako paranoidne a brutálne režim obmedzuje už najmenšie náznaky nesúhlasu. Zrejme zo strachu, že keď povolí či zaváha, celý autoritatívny režim sa zosype ako domček z karát.”

Vďaka efektívnej kontrole tajných služieb môže režim bez obmedzenia odpočúvať a získanými informáciami diskreditovať opozíciu.

„Nedáte mu priestor v hlavný médiách a posadíte ho do domáceho väzenia po umelých kauzách – bloger Alexej Navaľnyj. Keď ani varovania nestačia, príde výstražná vražda – Anna Politkovská a ďalší,“ sumarizuje Pazderka. V násilnej a agresívnej atmosfére si Kremeľ podľa neho nemusí vraždu alebo odstránenie nepohodlného človeka ani objednávať.

„Stačí dať verejnému hnevu radikálov a národovcov voľný priestor. Proti Nemcovovi a jeho kolegom spustili pred mesiacmi v médiách a spoločnosti takú vlnu hystérie, že výsledok v podobe násilnej akcie musel prísť,” myslí si Pazderka.

Ruskí vyšetrovatelia vyčíslili odmenu za informácie vedúce k dolapeniu páchateľa na tri milióny rubľov (vyše 40-tisíc eur).

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na pripomienky@dennikn.sk.

Svet

Teraz najčítanejšie