Denník N

Režisér filmu o Müllerovi: Takú guráž nemá žiadna naša celebrita

Dokument Richard Müller: Nespoznaný je v kinách od 17. novembra. Foto – miroremo.sk
Dokument Richard Müller: Nespoznaný je v kinách od 17. novembra. Foto – miroremo.sk

„Dal nám svoj súkromný archív, z ktorého by bulvár žil päť rokov. To bola frajerina, čo urobil,“ hovorí autor dokumentu o Richardovi Müllerovi.

Dokumentarista MIRO REMO o tom, prečo je Richard Müller najotvorenejšou domácou celebritou, ako to bolo s únikom filmu Cooltúra na internet a čo vraví na názory, že je trápnym pozérom, ktorý sa hrá na cenzúru umenia.

Viete, prečo Richard Müller ignoroval premiéru?

Jeho PR manažérka zaslala oficiálne vyjadrenie, že neprídu, lebo Richard je po náročnom turné. Poďakovali a zaželali všetko dobré.

O filme sú ticho aj na Facebooku.

Mám pocit, že vyčkávajú, aké budú ohlasy.

Čo na snímku hovorí sám Müller?

To netuším, ale dvakrát nadšený asi nie je, inak by prišiel. Keď dávnejšie videl prvý zostrih, povedal, že v ňom vyzerá ako uhynutý tuleň. Jeho manažéri možno očakávali portrét typu Rytmus – Sídliskový sen alebo nejaký typ bilančného dokumentu. Napriek tomu sa s tým celkom rýchlo vyrovnal a pustil film do sveta aspoň v takejto podobe.

Do kín ide „producentská verzia“. Čo to znamená?

Nepovažujem to za môj autorský zostrih, pretože v ňom niekoľko scén chýba.

Boli také dôležité?

Chýbajú dva obrazy. Sú veľmi emotívne, ale nemenia celkové vyznenie.

Aký máte momentálne vzťah s Richardom Müllerom? Ste kamaráti?

Keď o niekom tri roky nakrúcate dokument, musíte sa spriateliť, iná možnosť nie je. Myslím, že sme kamaráti a napriek odlišným názorom na dokument sa rešpektujeme.

On si vybral vás, či naopak?

Začalo sa to živelne. Producent a scenárista Marek Kučera, s ktorým sa poznám od detstva, pracoval vo firme Propaganda, ktorá zastrešuje aj Richarda Müllera. Často sme sa rozprávali, že by bolo skvelé spraviť dokument o človeku, ktorý nás v istom období života zásadne ovplyvnil.

Jedného dňa sme sa stretli a nabudení možnosťou vôbec s ním hovoriť sme naňho spustili nástojčivý monológ. Vlastne sme mu nedali priestor na nesúhlas (smiech). V návale kladných emócií povedal: tak oukej, chalani.

Čo ho k tomu viedlo?

To je práve zaujímavé. Nielenže nám napriek svojmu neutešenému stavu povolil nakrúcanie. Poskytol nám rodinný archív s úžasnými zábermi, pričom vôbec nevedel, čo na nich je. Bolo toho dvadsať hodín materiálu, z ktorého by bulvár žil päť rokov.

To bola frajerina, čo urobil, takú guráž nemá žiadna iná slovenská celebrita. Každý sa bojí o svoj piesoček, ale on je otvorený človek, napriek chorobe, ktorá ho od ľudí izoluje.

Miro Remo (33)

Miro RemoVyštudoval dokument na VŠMU v Bratislave. Jedným z najúspešnejších slovenských krátkych filmov je Arsy-Versy (2009), za ktorý získal 36 cien na festivaloch. Je autorom dokumentov Comeback, Vrbovský veter o Braňovi Jobusovi, Cooltúra a Richard Müller – Nespoznaný. Foto N: Tomáš Benedikovič

Mínus tohto filmu je v tom, že v ňom sám aktér nič dôležité neprezradí, iba sa v ňom tmolí. Výsledkom je zvláštny portrét o ňom, ale bez neho.

On rozhovor odmietol a my sme to akceptovali. Zostalo nám akurát ho pozorovať, hoci pri tom, ako blízko nás k sebe pustil, ani nás to nemrzelo. Pri intímnej sonde chvíľku trvá budovanie dôvery, ale napokon nás pustil všade tam, kam sme chceli.

Vedel, že to všetko môžete použiť?

Určite. Je pri plnom vedomí aj napriek svojej chorobe.

Pýtam sa to preto, lebo dokument je smutným obrazom interpreta, ktorý je len slabým tieňom toho, čo bol kedysi. Do akej miery si to sám uvedomuje?

Natoľko inteligentná osobnosť musí reflektovať vlastnú minulosť a porovnávať ju s tým, čím je dnes. Práve to je tragické. Zostáva mu len s tým bojovať. Iným o tom nehovorí, ale vnútro otvára v pesničkách, tak ako to robil vždy. Rokenrol rozohral pre všetkých, akurát na to, ako zničujúco sa iným otvoril, doplatil v súkromnom živote.

Súhlasíte s jeho dcérou, keď hovorí, že otec chce svätý pokoj, ale musí pokračovať v šoubiznise preto, lebo od toho veľa ľudí existenčne závisí?

To je otázka preňho. Vo filme však zaznie, že to bolo jeho dobrovoľné rozhodnutie.

Len či ozaj dobrovoľné. V dokumente nevyzerá vždy úplne svojprávny.

Myslím, že toto všetko rieši,

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie