Denník N

Newsfilter (predĺženého) víkendu: Lajčákovi sa skončila mediálna imunita

Miroslav Lajčák v novej role špeciálneho predstaviteľa EÚ pre Balkán. Foto N - Tomáš Benedikovič
Miroslav Lajčák v novej role špeciálneho predstaviteľa EÚ pre Balkán. Foto N – Tomáš Benedikovič

Blog bývalej zamestnankyne MZV, Ficov rozhovor v denníku Pravda a opozičný 17. november.

Newsfilter (komentované správy dňa, tipy na čítanie, citát a FB post dňa) pripravuje Radovan Choleva, ktorý radil viacerým slovenským politikom.

Bývalá zamestnankyňa MZV obvinila Lajčáka, že tuneloval rozpočet predsedníctva SR v Rade EÚ

Mimovládna organizácia Transparency International zverejnila blog, v ktorom bývalá zamestnankyňa ministerstva zahraničných vecí Zuzana Hlávková obviňuje rezort z predražených zákaziek za kultúrne podujatia v prospech ľudí blízkych Smeru.

Hlávková prišla na ministerstvo v lete 2015 ako odborník na kultúrnu prezentáciu týkajúcu sa slovenského predsedníctva v EÚ. Hovorí, že práca ju bavila, až kým na ministerstvo neprišla na jeseň ako mediálna poradkyňa bývalá riaditeľka Markízy Zuzana Ťapáková.

Odvtedy podľa nej začal odbor pripravovať kultúrne podujatia za výrazne predražené sumy a zadával zákazky na mieru pre agentúru Evka, ktorá robila aj mítingy Smeru. „Začal byť na nás vyvíjaný tlak meniť podobu pôvodných projektov na základe jej požiadaviek, čo zároveň znamenalo výrazné zvyšovanie rozpočtov,“ píše Hlávková.

„V tom čase začala p. Ťapáková presadzovať aj realizáciu veľkolepého podujatia pri príležitosti predstavenia loga predsedníctva. Všetci na odbore sme boli proti – jednak to od začiatku vyzeralo podozrivo, jednak nám to pripadalo ako nezmyselné míňanie peňazí na niečo, čo ostatné predsedníctva zvládli obyčajnou tlačovou správou alebo tlačovou konferenciou. Veľký dôraz bol pritom kladený na to, že to mala byť predsednícka akcia, na ktorej sa objaví ešte vtedajšia vláda. Termín podujatia bol preto tlačený na január alebo február 2016,“ píše v blogu bývalá zamestnankyňa.

Hlávková dala v reakcii na podozrivé zmluvy výpoveď a pri odchode z ministerstva žiadala aj o stretnutie s ministrom Miroslavom Lajčákom. Ten sa s ňou stretol. „Stretnutie sa nieslo vo zvláštnom duchu, keďže ho pán minister otvoril s tým, že čo ma teda trápi. Akoby sa nič nestalo. Povedal, že moje mladícke ideály sú mu sympatické, ale že srdce musí ísť ruka v ruke s rozumom. Povedal tiež, že, bohužiaľ, na Slovensku žijeme v istom nastavení, kde napríklad v IT sektore existujú kartely a rôzne zákulisné dohody, s ktorými, bohužiaľ, štát nevie nič robiť a musí sa im prispôsobiť. A že ak verím jemu, verím tomu, že je všetko v poriadku. A teda by mi chcel ponúknuť možnosť vrátiť sa na ministerstvo, na akýkoľvek odbor, ak mi nevyhovuje sekretariát predsedníctva.“

O ministrovi Lajčákovi sa dlhodobo hovorí ako o jednom z mála ak nie pozitívnych, tak neutrálnych zjavov vo Ficových vládach (šéfom zamini je už od roku 2009). Spomínaný už bol aj ako potenciálny nástupca Roberta Fica, najnovšie sa po jeho neúspešnej kandidatúre na generálneho tajomníka OSN hovorí o jeho možnej kandidatúre na prezidenta SR – ak nebude kandidovať sám Fico.

No ani Lajčák neabsolvoval svoje ministrovanie bez straty kvetiniek. Vždy však išlo iba o drobné kauzičky, ktoré vo verejnosti nerezonovali viac ako tri dni. Oveľa väčšie problémy mal vtedy, keď musel žehliť kroky či vyhlásenia svojho šéfa – premiéra Fica –, za všetky príklady jeden v nemeckej televízii DW.

Zlaté časy sa však skončili. Takáto otvorená spoveď bývalej zamestnankyne ministerstva zahraničných vecí nie je obvyklá a v kombinácii so zisteniami Transparency International čaká Lajčáka náročný týždeň. O tom, že verejné obstarávania v súvislosti so slovenským predsedníctvom nie sú s kostolným poriadkom, sa hovorilo už dlhšie, no až teraz to niekto povedal (a ešte asi povie) nahlas.

To, že si Lajčák vytvoril na ministerstve špeciálny odbor na získanie postu šéfa OSN, bolo verejným tajomstvom, no nikto sa v tom veľmi nerýpal, pretože jeho víťazstvo by bolo aj víťazstvom Slovenska. No predražené zákazky a klientelizmus v prospech Ťapákovej zaplatia daňoví poplatníci bez toho, aby z toho niečo mali, preto sa práve skončila Lajčákova mediálna imunita.

Ešte škodlivejší, ako pravdepodobná „vata“ niekoľko desiatok tisíc eur pre Agentúru Evka, je však signál, ktorý takéto príklady vysielajú našim šikovným nádejám v zahraničí. Reakcia Lajčáka, z ktorého plynie emócia, že tak to u nás skrátka chodí, je zarážajúca. Na tomto príklade je vidieť obrovský kultúrny rozdiel medzi mladou idealistkou, ktorá študovala v zahraničí, a ministrom, ktorý sa už adaptoval na miestne „zvyklosti“.

Fico tvrdí, že Smer nepotrebuje vnútorné revolúcie

Predseda vlády Robert Fico poskytol v sobotu rozhovor denníku Pravda s názvom Smer vnútorné revolúcie nepotrebuje“. Tu sú jeho najzaujímavejšie výroky:

O prezidentovi Andrejovi Kiskovi:

Prezident sa veľmi nemilo vyjadril na adresu krajín V4. Ja budem tvrdiť, že V4 je náš životný priestor, a budem ho zveľaďovať a aj sa v rámci neho usilovať o vlastné národné záujmy.“

Prezident má úplne iný názor na migrantov. Sú témy, kde máme rôzne názory, čo je celkom normálne, lebo prezident je pravicovo orientovaný a ja som orientovaný doľava, ale nenechám sa vyprovokovať do konfliktu. (…) Opakujem, nenechám sa vyprovokovať a už vôbec sa nenechám zatiahnuť do konfliktu, na ktorom poradcovia pána prezidenta tak intenzívne pracujú.“

Niečo naznačil predseda parlamentu nedávno, keď povedal, že už aj vrabce čvirikajú, že si chce založiť vlastnú politickú stranu.“

Dúfam, že to nebude nikto vnímať ako pokus vnášať nervozitu do vzťahov. Je však obrovský rozdiel medzi zodpovednosťou premiéra a prezidenta. Prezident je hlavou štátu a má konkrétne právomoci vyplývajúce z ústavy a je tu premiér, ktorý má na starosti celú vládu a plnú mieru zodpovednosti za všetko. Ale totálne za všetko.“

O kauze Gorila:

Je zvláštne, že je tu neustály pokus z Gorily vytvoriť kauzu, kde jediná osoba, ktorá vytŕča, som ja. Ale kauza Gorila je kauza druhej Dzurindovej vlády. Mám eminentný záujem na tom, aby Gorila bola vyšetrená. Keby bola vyšetrená dôsledne, tak sa dozvieme veci o druhej Dzurindovej vláde, pri ktorých by sme asi mali husiu kožu.“

Apelujem na políciu, vyšetrite to, lebo verejnosť by mala vedieť, ako sa rozkrádal majetok!“

O Smere:

Mňa teda dnes personálne otázky špeciálne nevyrušujú, pretože sme viac-menej na základných rozhodnutiach dohodnutí.“

Nechcem, aby nám obsah snemu prekryli nejaké prekáračky o osobách. Vyriešime to na sneme jedným hlasovaním a bude pokoj.“

Budem však veľmi vyčítať médiám to, čo sa deje.“

Chceme ukázať, že sme prispôsobiví, že nie sme dinosauri. Že nie sme ľudia, ktorí nechápu, čo sa vo svete deje. A snem by mal byť odpoveďou presne na túto dobu.“

Máme šesť podpredsedov, budú nejaké zmeny. Dokonca si myslím, že budú na úrovni krajských predsedov. Ale nebude to absolútne žiadna revolúcia. Smer je stabilná strana a takéto vnútorné revolúcie vôbec nepotrebuje.“

Rozhovor premiéra v denníku blízkom jeho strane je vždy hodný pozornosti, keďže je to jeden z jeho „kanálov“, ktorým chce niečo verejnosti povedať. Téme jeho vzťahu s prezidentom a jeho postoju ku kauze Gorila sme sa už na tomto mieste niekoľkokrát venovali (napríklad tutu), takže sa tentoraz zamerajme na tému „Smer vnútorné revolúcie nepotrebuje“.

Omyl. Ak niečo Smer potrebuje, tak je to práve vnútorná revolúcia. Personálnu, obsahovú, ale aj revolúciu jeho modus operandi. Smer je už evidentne za zenitom a jeho jediným cieľom je v súčasnej podobe iba udržať si svoje pozície čo najdlhšie, prípadne sa usilovať, aby bol súčasťou budúcej vlády, aj keby ju už nemal zostavovať. (Politici vládnej strany totiž nie sú na Slovensku nikdy vyšetrovaní, tobôž nie odsúdení.)

Personálnymi prekážkami sú najmä dvaja hlavní Robertovia, ktorí sú opotrebovaní nielen „materiálne“, ale aj morálne. Ten prvý to pochopil už dávnejšie, keď sa chcel odpratať do Prezidentského paláca, no nevyšlo to. Okamih, keď mal odísť ten druhý, nastal po prevalení jeho obchodných vzťahov s podnikateľom Bašternákom. Obaja teda cez škrípanie zubov pokračujú ďalej, čo je samo osebe zárukou, že Smer už nikdy neporastie.

Podobne opotrebované sú však aj ich metódy práce a ideový obsah celej strany. Smer používa už desiaty rok tie isté marketingové finty a tak isto rozhadzuje po ľuďoch dukáty, ktoré majú prekryť absenciu akéhokoľvek plánu, či nebodaj vízie, čo chce s touto krajinou urobiť v budúcnosti. Problém je, že svet okolo nás sa mení rýchlejšie, ako sú niektorí ľudia ochotní si pripustiť, a nezmení na tom nič ani neustále nadávanie na médiá za to, „čo sa deje“. Ak si Fico myslí, že Smer nepotrebuje revolúciu, čoskoro zistí, že revolúcia nepotrebuje Smer.

Nežnú revolúciu si spolu s opozíciou pripomenulo približne 500 ľudí

Dosť bolo Fica, toto sme nechceli, je čas na nový November. Tieto heslá zneli vo štvrtok podvečer bratislavským Námestím SNP na zhromaždení, ktoré organizovali strany SaS, OĽaNO-NOVA (obe parlamentné), KDH (mimoparlamentná) a nezaradení poslanci Národnej rady SR Zsolt Simon a Miroslav Beblavý. Spolu s nimi si udalosti novembra ’89 pripomínalo asi 500 ľudí.

Líder SaS Richard Sulík v súvislosti so zmenami na Slovensku uviedol, že veľa z 27 rokov od Nežnej revolúcie bolo premárnených. Miroslav Beblavý doplnil, že je našou povinnosťou, aby naše deti nemuseli o ďalších 27 rokov stáť na námestiach a volať po zmene. A aby si mohli povedať, že žijú v krajine, ktorá patrí k najlepším v Európe,“ povedal Beblavý.

Predseda KDH Alojz Hlina si myslí, že je čas na nový November. Pokazili sme to a je čas na zmenu. Nevzdávajme sa, Slovensko je naša krajina. Musíme ju vytrhnúť z rúk tých, ktorí nikdy nič nevytvorili, len ukradli, čo vytvorili iní. Nastal čas na zmenu,“ obrátil sa na ľudí na námestí. Tí jeho slová odmenili štrnganím kľúčov.

Protest opozície sa nedá nazvať neúspešný – všetci opoziční lídri napokon zvládli prísť a prišlo aj dosť ľudí na to, aby opticky zaplnili námestie. Problém bol niekde inde. Hoci boli prejavy opozičných politikov zvládnuté rétoricky dobre, po zásadných postojoch k politickému a spoločenskému životu nebolo ani chýru, ani slychu. Zo 17. novembra zostala len komunikačná príležitosť v kalendároch tlačových oddelení opozičných subjektov a jednotlivcov.

Dnešná opozície vie, že od právneho štátu máme ďaleko a že korupcia je v našom štáte zažratá už nielen do špiku kostí, ale rovno v DNA (stačí si ešte raz prečítať blog bývalej zamestnankyne MZV). Problém už teda máme pomenovaný dostatočne, ale z mnohých opozičných poslancov nevyžaruje nádej, že majú plán, ako to celé zastaviť a zmeniť. A z niektorých ide skôr dojem, že to v skutočnosti nechcú ani vyskúšať a najviac im vyhovuje kričanie z tribúny.

Jednou vetou

  • Minister vnútra Robert Kaliňák (Smer) poslal výboru pre nezlučiteľnosť funkcií materiály ohľadom jeho majetkového vzťahu s firmou B. A. Haus, podľa predsedu výboru Martina Poliačika (SaS) síce chýba dokumentácia, ale zaslaný materiál môže výboru pomôcť posunúť sa ďalej v rozhodovaní.
  • Európska komisia Slovensku odblokovala takmer pol miliardy eur v štyroch pozastavených operačných programoch – OPIS, výskum a vývoj, zdravotníctvo a Bratislavský kraj.
  • Bývalého šéfa Siete Radoslava Procházku vypočúval poradný výbor Súdneho dvora v Luxemburgu, od neho závisí, či obsadí lukratívnu funkciu dodatočného sudcu Všeobecného súdu EÚ.
  • Kaliňákovu efektívnu solidaritu berú v EÚ mnohí ako vtip, návrh na riešenie utečeneckej krízy, ktorý predstavil slovenský minister, nevyhovuje ani len ako návrh, tvrdia jeho kritici.
  • Košickí výtvarníci Peter Kalmus a Ľuboš Lorenz budú opäť stíhaní pre trestný čin poškodzovania cudzej veci, z rozhodnutia krajského súdu vyplýva, že obliatie Biľakovej busty nie je priestupok, ale že sa ním bude musieť súd zaoberať ako trestným činom.
  • Viac ako polovica obyvateľov Európskej únie (57 %) neverí, že médiá v ich krajine nie sú pod politickým a komerčným vplyvom, 53 % opýtaných vraví, že médiá im poskytujú dôveryhodné informácie, vyplýva z aktuálneho Eurobarometra.
  • V Bratislave otvorili vianočné trhy na Hlavnom námestí, potrvajú do 22. decembra.

FB status (predĺženého) víkendu

Zaujímavé texty

Martin M. Šimečka: Opozícia sa mýli, lebo toto sme chceli 

Tomáš Gális: 17. november s odstupom

Rozhovor so Shootym: Niekto by nás mal anektovať a scivilizovať

Marián Sekerák: Dzurinda a Mikloš alebo Drak sa vracia

Emília Sičáková-Beblavá: Pristrihnuté krídla a zviazané nohy

Filip Olšovský a Michal Magušin: Poprava rumunskej korupcie – Veľké ryby nie sú všetko

Jozef Tvardzík: Odstrihla sa od Facebooku. Dobehol ju inak

Nataša Holinová: Tí, čo nemohli mlčať

Hláška (predĺženého) víkendu:

„Neexistujú žiadne dôkazy, nie je nič, čo by ma oprávňovalo zaujať kritický postoj voči Robertovi Kaliňákovi.“

Robert Fico, predseda vlády SR

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Slovensko

Teraz najčítanejšie