Denník N

Lajčákovo srdce išlo vždy ruka v ruke s rozumom (+odpovede na kauzu predsedníctva)

Minister zahraničných vecí sa dokáže kamarátiť s prezidentom Kiskom aj robiť pre Fica. Výpoveď zamestnankyne ministerstva Zuzany Hlávkovej môže zabrzdiť jeho ďalšie politické ambície.

„Stretnutie sa nieslo vo zvláštnom duchu, keďže ho pán minister otvoril s tým, že čo ma teda trápi. Akoby sa nič nestalo. Povedal, že moje mladícke ideály sú mu sympatické, ale že srdce musí ísť ruka v ruke s rozumom.“

Životnú pravdu, ktorou sa minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák riadi celú svoju kariéru, popísala bývalá zamestnankyňa ministerstva Zuzana Hlávková vo svojom blogu o netransparentnom konaní ministerstva počas organizovania kultúrnych podujatí slovenského predsedníctva v EÚ.

Lajčák podľa jej slov hovoril, že na Slovensku žijeme „v istom nastavení“ a že má mu veriť; ponúkol jej funkciu na akomkoľvek odbore na ministerstve. Hlávková odmietla a v pondelok o tom, v akom nastavení na Slovensku žijeme, porozprávala na tlačovej besede.

Lajčák na jej slová reagoval e-mailom prostredníctvom hovorcu. „Interpretácia Zuzany Hlávkovej nie je celkom v súlade s realitou, ale nikdy nezvykneme verejne komentovať detailný obsah interných rozhovorov so zamestnancami. Treba však zdôrazniť, že ministrovi Miroslavovi Lajčákovi záleží na tom, aby na ministerstve pracovali mladí ľudia, a to aj takí, ktorí majú študijné a pracovné skúsenosti zo zahraničia,“ napísal hovorca Peter Stano. Potvrdil však, že Hlávkovej ponúkol funkciu na inom odbore.

Srdcu niekedy nerozkážeš

Keď zadáte do mediálneho vyhľadávača meno Miroslav Lajčák, úplne prvý text z roku 2002, ktorý sa zjaví v denníku SME, hovorí o jeho vzťahu s televíznou moderátorkou Jarmilou Hargašovou.

Vtedy ešte s prvou manželkou ženatý Lajčák, veľvyslanec v Juhoslávii, sa odfotografoval s trofejami OTO (Osobnosť televíznej obrazovky), ktoré dostala Hargašová, a vraj mu takúto sebaprezentáciu vytkol aj vtedajší minister zahraničných vecí Eduard Kukan.

Lajčák si dal rýchlo vzťahy do poriadku, rozviedol sa, s Hargašovou sa oženil a jeho kariéra diplomata sa ďalej naplno rozvíjala.

Bývalý člen komunistickej strany Lajčák študoval na slávnej moskovskej škole MGIMO, ktorá je známa aj ako regrutačné stredisko KGB. Jeho spolužiakmi boli šéf Penty Jaroslav Haščák alebo terajší eurokomisár Maroš Šefčovič.

„Keď ste obvinení z úplného nezmyslu, je veľmi ťažké dokazovať, že je to nezmysel,“ reagovala v minulosti na informácie o moskovskej univerzite Penta. „Touto logikou by sme mohli položiť otázku, či sú agentmi ruskej tajnej služby napríklad bývalí ministri zahraničných vecí Eduard Kukan, Ján Kubiš, Miroslav Lajčák či eurokomisár Maroš Šefčovič,“ tvrdil jej hovorca.

Lajčák s ruským ministrom zahraničných vecí Sergejom Lavrovom. Foto-Tasr
Lajčák s ruským ministrom zahraničných vecí Sergejom Lavrovom. Foto – TASR

Najhviezdnejší moment Lajčákovej kariéry prišiel presne pred desiatimi rokmi v malej 600-tisícovej balkánskej krajine. Ako špeciálny vyslanec EÚ dohliadal na referendum, v ktorom si Čiernohorci odhlasovali nezávislosť od Srbska. Hlasovanie prebehlo na balkánske pomery veľmi civilizovane a Belehrad nemohol jednoznačný výsledok spochybniť.

Chytrým krokom pri citlivej téme zakladania nového štátu na území bývalej Juhoslávie bola napríklad formula, že na to, aby bolo hlasovanie platné, muselo hlasovať „za“ najmenej 55 percent pri minimálne 50-percentnej účasti. Bolo to tesné: „za“ hlasovalo 55,5 percenta, ale výsledok už nemohol nikto spochybniť. Pod dohľadom EÚ sa Čierna Hora hladko osamostatnila od Belehradu a Lajčák získal v Európe renomé zdatného diplomata, ktorý dokázal zvládnuť aj rozhádané národy.

Dobrý imidž mu pomohol už o rok neskôr aj pri získaní postu vysokého predstaviteľa medzinárodného spoločenstva v Bosne a Hercegovine. Toto pôsobenie bolo už menej úspešné. Po dvoch rokoch odišiel zo Sarajeva s kritikou, že krajinu dopredu veľmi neposunul.

Lajčák išiel v roku 2009 rovno na ministerstvo zahraničných vecí. Stal sa ministrom prvej Ficovej vlády, keď vo funkcii vystriedal Jána Kubiša. Eduard Kukan z SDKÚ to vtedy označil za „zaujímavú zmenu názoru“.

Zhoda s Ficom

„Otázka môjho politického presvedčenia je mojím intímnym stanoviskom,“ reagoval vtedy Lajčák na otázku SME, či je ľavičiar. „V každom prípade som vstúpil do tejto vlády, pretože súhlasím s jej programovým vyhlásením a vidím, ako funguje dva a pol roka. Vybudovala si v Európe rešpekt a je vnímaná ako dobrá európska vláda.“ Minister sa vtedy na novinárov hneval za titulok rozhovoru: Lajčák: S Ficom si vo všetkom rozumiem. Ten vychádzal z Lajčákovej odpovede o Ficovi: „Do tejto chvíle sme nemali otázku, na ktorú by sme mali iný názor.“

Manželia Lajčákovci v roku 2011. Foto - Tasr
Manželia Lajčákovci v roku 2011. Foto – TASR

SME sa Lajčáka pýtalo aj na to, či mu neprekáža, že bude sedieť vo vláde s ministrom Mariánom Januškom (nominant SNS), ktorý sa čoskoro postaví pred súd v súvislosti s kauzou nástenkového tendra.

„Ak tomu dobre rozumiem, veci sú v procese a bolo zadefinované, aké sú očakávania. Nechcem sa hrať na politického komentátora. Očakávam, že všetci, čo majú k tomu čo povedať, si splnia svoju úlohu,“ odpovedal Lajčák.

Podobne nedávno odrážal otázky o ministrovi vnútra Robertovi Kaliňákovi, keď sa ho novinári pýtali na kauzu Bašternák. „Je v tom veľa emócií, je v tom veľa subjektivizmu, objektívne na to nemám názor, lebo neviem, komu mám veriť. Chcem veriť, že Slovensko je právny štát, že tu fungujú súdy, prokuratúra a že by sme nemali odsudzovať ľudí na základe toho, že sa niekto tak rozhodol,“ tvrdil minister.

Druhá vláda

Vo voľbách v roku 2010 si Lajčák držal od Smeru odstup a neobjavil sa ani na kandidátke strany. Keď denník SME zverejnil, že Lajčákovi podriadená organizácia Správa služieb diplomatickému zboru rekonštruuje za milióny eur luxusnú vilu na Mudroňovej ulici len neďaleko Bonaparta a že sa do nej chystal nasťahovať premiér Robert Fico, Lajčák dával od kauzy ruky preč. „Proces sa rozbehol dávno pred mojím nástupom do funkcie a komunikácia prebiehala medzi Správou služieb diplomatickému zboru a úradom vlády,“ povedal vtedy.

Po páde Radičovej vlády sa v roku 2012 vrátil Lajčák na ministerskú stoličku a premiér Fico mu tento post zveril aj vo svojej tretej vláde. Hlávková vo svojom blogu popisuje, ako na ministerstve prevládli stranícke záujmy Smeru a firiem napojených na stranu pred zákonom o verejnom obstarávaní. Stranícke pokyny údajne mala plniť mediálna poradkyňa slovenského predsedníctva Zuzana Ťapáková. „Poslal ju pán premiér s tým, či by sme ju nevedeli nejako využiť,“ povedal vraj Hlávkovej Lajčák na jej výhrady, že Ťapáková presadzuje pri organizovaní podujatí smerácku Agentúru Evka, ktorá robí strane predvolebné mítingy v kultúrnych domoch.

Lajčák na otázku, či to na stretnutí povedal, neodpovedal. Ťapákovú označil za uznávanú odborníčku. Fico to, že by ju poslal, poprel.

V roku 2012 mal Lajčák proti straníckym manierom na ministerstve odpor. „Musel som urobiť opatrenia, aby som centrálu SDKÚ zmenil opäť na ústredný orgán štátnej správy, na ministerstvo zahraničných vecí,“ povedal o vládnutí svojho predchodcu Mikuláša Dzurindu v rezorte. Lajčák vyhlásil, že Dzurinda prepustil 70 kariérnych diplomatov a prijal 87 straníckych nominantov.

Lajčák kritizoval Dzurindu aj za to, ako rozdelil rozvojovú pomoc, napríklad aj Čiernej Hore. Keď nedávno denník SME upozornil na podnikanie Kaliňákovho obchodného partnera Marka Turčana v Čiernej Hore, aj s požehnaním ministerstva zahraničných vecí, Lajčák mlčal.

Pred prezidentskými voľbami v roku 2014 bol Lajčák vážnym kandidátom strany na prezidenta – ak by nekandidoval predseda Robert Fico. Ten však kandidoval a Lajčák sa už len prizeral, ako jeho kamarát z Popradu Andrej Kiska predsedu Smeru porazil.

Lajčák bol prvý minister, ktorého Kiska po zvolení navštívil. Dodnes majú dobré vzťahy a často spolu chodia na služobné cesty.

Ako o kandidátovi na prezidenta sa hovorí o Lajčákovi aj teraz. Voľby budú v roku 2019. Kandidatúru vraj zvažuje len v prípade, že nebude znovu kandidovať Andrej Kiska. Proti nemu by do súboja nešiel.

Bolo treba pomáhať a chrániť

V roku 2016 už Lajčák nemal na výber a musel Smeru pomôcť v kampani. Objavil sa na bilbordoch a bol číslom 7 na kandidátke strany. Podľa kuloárnych informácií nedal Marek Maďarič ako šéf volebnej kampane Smeru Lajčákovi na výber. Šéf diplomacie potreboval podporu Smeru nielen na ministra, ale hlavne na kandidáta za šéfa OSN. Tak ako ju dostal, tak ho neskôr predseda Smeru svojimi výrokmi o úspech v boji o generálneho tajomníka OSN aj pripravil.

„Prakticky štyri roky mám na starosti výkon zahraničnej politiky v tejto vláde. Do vnútornej politiky teraz vstupujem tak ako nikdy predtým, považujem za svoju morálnu povinnosť a zodpovednosť, aby som si svoju prácu obhájil v kampani, a nemôžem žiadať nikoho iného, aby to urobil namiesto mňa,“ vysvetľoval svoje angažovanie sa v straníckej kampani Lajčák. Hovoril, že ho nikto nenútil a ide o jeho „vnútorný pocit, presvedčenie“.

Kampaň, v ktorej Smer bojoval aj migračnou krízou, sa časovo prekrývala aj so začiatkom Lajčákovej kampane za šéfa OSN. V zahraničí musel často zmierňovať nenávistné vyhlásenia Roberta Fica o utečencoch a moslimskej komunite. V rozhovore pre Deutsche Welle moderátorovi po opakovanej otázke na túto tému odporučil, aby sa pýtal premiéra.

„Najviac nerozumiem ministrovi zahraničia Miroslavovi Lajčákovi. Veď on dostal pred pár rokmi cenu Človeka v ohrození, keď pôsobil na Balkáne, a dôverne ho pozná. Vie dobre, čo spôsobí kolektívna vina. On predsa vie, že premiér takto nemôže hovoriť. A aj tak sa ocitne na bilborde so sloganom Chránime Slovensko a potom mlčí. Chcel by som sa ho spýtať, prečo sa na tom podieľa,“ povedal vtedy o Lajčákovi novinár Andrej Bán, ktorý sa dlhodobo venuje téme utečencov.

Lajčák sa otvorenému rozhovoru s novinármi vyhýbal. Mlčí aj teraz. Podľa hovorcu Petra Strana odcestoval v pondelok na pracovnú cestu do Sarajeva a je za to, aby orgány na to určené prešetrili všetky podozrenia vznesené Hlávkovou.

„Môj život je najlepším dôkazom mojej nestrannosti. Nikdy som neprijal rozhodnutie, s ktorým by som nebol sám spokojný,“ povedal minister v júni v New Yorku na Valnom zhromaždení Organizácie Spojených národov, ktorej chcel šéfovať.

Hlávkovej výpoveď ukazuje, že Lajčákovo srdce je nestranné len potiaľ, pokiaľ mu to dovolí aj jeho rozum.

Kompletné odpovede ministra Lajčáka na otázky Denníka N:

Prebehlo stretnutie s pani Hlávkovou tak, ako ho ona popisuje na blogu? Povedal minister na stretnutí, že sú mu sympatické jej ideály, ale že srdce musí ísť ruka v ruke s rozumom?

Interpretácia Zuzany Hlávkovej nie je celkom v súlade s realitou, ale nikdy nezvykneme verejne komentovať detailný obsah interných rozhovorov so zamestnancami. Treba však zdôrazniť, že ministrovi Miroslavovi Lajčákovi záleží na tom, aby na ministerstve zahraničných vecí pracovali mladí ľudia, a to aj takí, ktorí majú študijné a pracovné skúsenosti zo zahraničia.

 Ponúkol pán minister Zuzane Hlávkovej miesto na akomkoľvek odbore na ministerstve?

Minister sa so Zuzanou Hlávkovou stretol, vypočul si ju, vyslovil poľutovanie, že chce odísť, a ponúkol jej, že ak sa na príslušnom odbore necíti komfortne, je možnosť využiť jej schopnosti na inom odbore.

Povedal minister na stretnutí, že Zuzanu Ťapákovú poslal premiér?

Zuzana Ťapáková bola prijatá ako externá poradkyňa vzhľadom na svoju odbornosť a skúsenosti. Keďže ministerstvo spravidla pôsobí smerom k zahraničiu, nemá objektívne skúsenosť s organizovaním konkrétnych podujatí v rámci Slovenskej republiky. V súvislosti s predsedníctvom však vyvstala potreba komunikovať veci práve na Slovensku domácej verejnosti aj formou eventov a podujatí na zviditeľnenie predsedníctva. V tomto duchu na ministerstve využívame expertízu Zuzany Ťapákovej ako uznávanej profesionálky.

Povedal minister na tomto stretnutí, že médiá sú neobjektívne a neprajné?

Bez toho, aby sme zachádzali do podrobností, môžeme skonštatovať, že naše skúsenosti s niektorými médiami a ich prístupom a informovaním o predsedníctve nie sú pozitívne. 

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Predražené predsedníctvo

Slovensko

Teraz najčítanejšie