Denník N

Lajčák vie, že predražené predsedníctvo nie je špás. V Česku zmietlo aj posledného disidenta

Alexandr Vondra (vľavo) patril pred Novembrom 1989 k blízkym ľuďom Václava Havla a neskôr aj k popredným postavám Nežnej revolúcie. Jeho kariéra sa však skončila neslávne. Foto – archív A. Vondru
Alexandr Vondra (vľavo) patril pred Novembrom 1989 k blízkym ľuďom Václava Havla a neskôr aj k popredným postavám Nežnej revolúcie. Jeho kariéra sa však skončila neslávne. Foto – archív A. Vondru

V českej afére ProMoPro síce išlo o mnohonásobne vyššiu sumu než pri Lajčákovom logu, princíp však bol rovnaký: pochybným spôsobom minuli peniaze určené na prezentáciu krajiny.

Alexandr Vondra mal z istého uhla pohľadu ešte zaujímavejší životopis než Miroslav Lajčák. Po revolúcii pôsobil ako poradca prezidenta Václava Havla a následne ako veľvyslanec v USA, ktorý sa snažil presvedčiť Američanov, aby súhlasili s prijatím postkomunistických krajín do NATO.

Neskôr bol ministrom a jedným z najrešpektovanejších ľudí vládnucej strany ODS. Celý čas mu pomáhalo, že na rozdiel napríklad od Lajčáka nemal za sebou členstvo v KSČ, ale dráhu disidenta, politického väzňa a signatára Charty 77.

To je však minulosť. Dnes sa mnohým Čechom s Vondrom spája predovšetkým predražené predsedníctvo v Európskej únii, pre ktoré sa skončila jeho inak takmer bezchybná politická dráha.

Dôležité predsedníctvo

Lajčákova aféra s galavečerom na počesť slovenského loga je v porovnaní s Vondrovou aférou ProMoPro stále len drobnosťou. Pri Vondrovi nešlo o desaťtisíce, ale o celé milióny eur.

Napokon aj oficiálne deklarovaný rozpočet slovenského predsedníctva je 70 miliónov, zatiaľ čo české predsedníctvo v roku 2009 vyšlo na 130 miliónov.

Základný princíp je však rovnaký. V Česku aj na Slovensku bolo predsedníctvo považované za určitý míľnik v ére samostatnosti. Vynaložené peniaze teda nemali končiť na súkromných účtoch, ale mali slúžiť na bezproblémovú organizáciu a a čo najlepšiu prezentáciu krajiny.

vondra-iv
Česko sa v januári 2009 ujalo predsedníctva v Európskej únii ako prvé spomedzi postkomunistických krajín. Vondra (v strede) bol jednou z hlavných postáv. Foto – archív A. Vondru

Česko prevzalo predsedníctvo, keď bola pri moci pravicová vláda Mirka Topolánka (ODS). Na starosť ho dostal skúsený diplomat Vondra, ktorý pôsobil ako minister pre európske záležitosti.

V Európe naplno prepukla najprv hospodárska a potom aj plynová kríza. Český turnus navyše prebiehal ešte pred prijatím Lisabonskej zmluvy, keď mali predsednícke krajiny väčšie právomoci než dnes. Česi teda boli ostro sledovaní, ako tieto úlohy zvládnu.

Predsedníctvo sa však skončilo neslávne. V jeho polovici sa opozičným poslancom vedenými Jiřím Paroubkom (ČSSD) podarilo vládu ODS zvrhnúť a Česi na čele EÚ stratili autoritu.

To však nebola Vondrova chyba, ním riadenú organizáciu hodnotili ako relatívne bezproblémovú. Aspoň spočiatku.

Kalouskov protiútok

V júni 2010 prebehli v Česku parlamentné voľby, po ktorých Vondra dostal inú dôležitú úlohu. Ako nový minister obrany sľuboval vyčistiť armádne zákazky, ktoré boli podobne ako na Slovensku spojené s podozreniami z korupcie.

Vondra nepriamo zacielil na iného vplyvného človeka českej politiky, vtedajšieho ministra financií Miroslava Kalouska z TOP 09. Kalouskov priateľ, zbrojár Richard Háva, totiž zarobil na veľkom nákupe dopravných lietadiel Casa, ktorý sa Vondra snažil rozkryť.

Ako minister obrany v rokoch 2010 až 2012 sa Vondra snažil vtlačiť armáde novú víziu a urobiť koniec s pochybnými zákazkami. Dohnali ho však prešľapy z čias predsedníctva.
Ako minister obrany v rokoch 2010 až 2012 sa Vondra snažil vtlačiť armáde novú víziu a urobiť koniec s pochybnými zákazkami. Dohnali ho však prešľapy z čias predsedníctva.

V januári 2011 prišiel nečakaný protiútok. Kalousek a jeho analytici z ministerstva financií na Vondru vytiahli pochybnú zákazku na ozvučovacie služby z čias českého predsedníctva.

Vondrov úrad ju zadal bez otvorenej súťaže firme ProMoPro, ktorá bola jednotkou na trhu. Cena za jej služby presiahla 19 miliónov eur, v čom jej podľa vtedajších komentárov mohli závidieť aj „zvukári v Hollywoode“.

Hlavný problém však spočíval v tom, že 12 miliónov z tejto čiastky neskončilo vo firme ProMoPro, ale na nepriehľadných účtoch v zahraničí. Všetko nasvedčovalo tomu, že reálne služby tejto firmy stáli menej a celá zákazka bola o túto sumu predražená. „Bola to neštandardná zlodejina,“ komentoval to Kalousek.

Zúfalá obrana

Vondra sa obhajoval tým, že Kalousek ho chce len zastaviť pri rozplietaní armádnych čachrov. V istej zúfalosti dokonca napádal Kalouska za to, že pred Novembrom 1989 bol členom normalizačnej Československej strany ľudovej, zatiaľ čo on proti režimu aktívne bojoval.

Na podstate to však nič nezmenilo. Polícia začala stíhať ľudí, ktorí boli do zákazky zapletení, vrátane troch Vondrových bývalých podriadených.

Propagačné video českého predsedníctva s motívom „Evropě to osladíme“

Paródia na predsedníctvo so sloganom „Evropě to vosolíme“

Vondra zdôrazňoval, že zadávanie verejných zákaziek išlo mimo neho, jeho podriadení však vypovedali opak. Od stíhania ho nakoniec uchránilo to, že na žiadnom z dôležitých dokumentov nebol jeho podpis.

Vondra niekoľko mesiacov odmietal vyvodiť politickú zodpovednosť, hoci naňho tlačila opozícia aj časť vládnej koalície.

Odstúpil až na jeseň 2012, keď neobhájil svoje miesto v senáte. Tým v českej vrcholovej politike skončil posledný zástupca prednovembrového disentu a skupiny ľudí okolo Václava Havla.

Vondra sa dnes drží mimo politiky, prednáša na pražskej vysokej škole Cevro, ktorá je spojená s jeho ODS. Hoci ako diplomata aj neskoršieho ministra obrany ho hodnotili kladne, v jeho politickom životopise vždy bude svietiť na popredných miestach slovíčko ProMoPro.

Ak má pre vás práca našich novinárov pred prezidentskými voľbami väčšiu hodnotu, ako je cena predplatného, môžete ich podporiť aj darom. Vopred ďakujeme 🫶

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Predražené predsedníctvo

Slovensko, Svet

Teraz najčítanejšie