Denník N

Newsfilter dňa: Výpoveď Zuzany Hlávkovej priniesla tri pozitíva

Foto N – Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Kauza predraženého predsedníctva, Kiskov list poslancom a Ficova snaha obmedziť župy.

Newsfilter (komentované správy dňa, tipy na čítanie, citát a FB príspevok dňa) pripravuje Radovan Choleva, ktorý radil viacerým slovenským politikom.

Rozpočty viacerých projektov sa zvýšili po príchode Ťapákovej, tvrdí Hlávková

Na ministerstvo nastupovala z odhodlania, prvé mesiace boli veľmi príjemné a prínosné. „Po lete sa to začalo meniť, keď sa na ministerstve začala objavovať Zuzana Ťapáková, predstavená ako nová mediálna poradkyňa, ale nikto nevedel, akú má úlohu,“ uviedla na tlačovej konferencii Transparency International Slovakia bývalá zamestnankyňa Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Zuzana Hlávková, ktorá pracovala na odbore pre komunikáciu a prezentáciu. Zdôraznila, že rozpočty viacerých projektov v rámci slovenského predsedníctva sa začali po príchode Ťapákovej, bývalej riaditeľky televízie Markíza, na jeseň 2015 zvyšovať.

Jednoznačne odmietame tvrdenia bývalej zamestnankyne a Transparency International Slovakia o pochybnostiach pri obstarávaniach spojených s naším predsedníctvom, uviedol hovorca ministerstva Peter Stano, pričom dodal, že rozpočet slovenského predsedníctva v Rade EÚ sa dodržiava a nielenže k jeho zvyšovaniu nedochádza, ale dokonca sa podarí dosiahnuť úsporu. „Bývalá zamestnankyňa sa vyjadruje k veciam, o ktorých vzhľadom na svoje referentské zaradenie nemohla mať kompletnú vedomosť, nesúvisia s jej pracovnou náplňou a presahujú trvanie jej pracovného pomeru, keďže odišla v prvej fáze príprav,“ uviedol Stano.

Bývalá pracovníčka ministerstva zahraničných vecí Zuzana Hlávková nie je jediná, kto prehovoril o drahých nákupoch k slovenskému predsedníctvu v EÚ v rezorte Miroslava Lajčáka. Pavol Szalai, ktorý na ministerstve pracoval do februára 2016, jej slová potvrdil. Podobne ako Hlávková dal výpoveď, pretože s čudnými praktikami v rezorte nesúhlasil. „Odišiel som spolu so Zuzanou, podali sme výpoveď v jeden deň a odišli sme k jednému dátumu, teda na konci februára,“ hovorí. Szalai mal podobne ako Hlávková na starosti prípravu slovenského predsedníctva, sedeli spolu v jednej kancelárii.

Zuzana Ťapáková najprv povedala, že bývalú zamestnankyňu ministerstva zahraničných vecí Zuzanu Hlávkovú nepozná. Tvrdí, že na blogu Transparency International napísala lži a nepravdivé informácie. Zuzana Hlávková povedala, že so Zuzanou Ťapákovou sa stretla trikrát. Ťapáková hovorí, že ju nepozná a že napísala lži. „Myslím si, že si ma bude pamätať,“ kontrovala Hlávková. Na argument, že Ťapáková tvrdí, že ju nepozná, povedala: „S tým ja nemôžem nič urobiť, môžem jej poslať aspoň svoju fotku.“

„Ja sa nemienim vyjadrovať k týmto každodenným neuveriteľným útokom, ktoré znesväcujú úplne všetko vrátane práce Mira Lajčáka. Ani nemám dôvod, neviem o tom nič, bol som informovaný, že bola nejaká tlačová konferencia, ani netuším, čo zase natárali. Ale predpokladám, že sa to skončí presne takisto ako v prípade CT, že sa ukáže niečo úplne iné,“ povedal Robert Fico. Poslanci OĽaNO vyzvali ministra Lajčáka, aby zverejnil všetky výdavky na slovenské predsedníctvo. Reagujú tak na verejný prísľub ministra, ktorý dal v prítomnosti opozičných strán, že ak budú aj najmenšie pochybnosti, nemá problém zverejniť všetky dokumenty. 

Výpoveď Zuzany Hlávkovej priniesla hneď tri pozitíva. Po prvé, dozvedeli sme sa, že aj bývalý kandidát na šéfa OSN sa ak nie podieľa, tak poslušne toleruje kšeftíky na svojom ministerstve. Je to dôležité zistenie, najmä v kontexte jeho neutíchajúcich medzinárodných či domácich ambícií. Lajčák s veľkou pravdepodobnosťou neskončí ako kedysi Vondra v Česku, no táto kauza definitívne odhalila jeho pravú tvár, s prepáčením, kariérneho diplomata. Už od čias jeho zmien svetonázoru (z modrého na červený a naspäť a ešte raz naspäť) v rokoch 2009, 2010 a 2012 si o ňom viacero ľudí myslelo svoje, teraz sa však o jeho „flexibilite“ dozvedeli všetci.

Druhým pozitívom je obnaženie Zuzany Ťapákovej. Táto bývalá riaditeľka Markízy, ktorá už dlhšie poškuľuje po vstupe do politiky a najnovšie po vstupe do verejnoprávnej televízie, ukázala svoj charakter ani nie tak účasťou v tejto kauze, ako skôr svojimi reakciami. Najprv zaklamala, že Hlávkovú v živote nevidela, potom sa vyjadrila, že jej nestojí za reakciu, a až pod tlakom Hlávkovej a médií si napokon aj spomenula, aj poskytla vyjadrenie a napokon oznámila, že možno bude Hlávkovú žalovať. Tento sled jej reakcií o nej hovorí viac ako akákoľvek iná prezentácia. Napríklad tá, ktorou bude všetkých už čoskoro presviedčať o svojej vhodnosti na pozíciu riaditeľky RTVS.

A v neposlednom rade nám Hlávková ukázala, aké by mohlo byť Slovensko a jeho verejný sektor, keby bolo takých, ako je ona, viac. Možno ani téma korupcie by nebola vo verejnom diskurze až taká dominantná, ako je dnes. Na jednej strane treba oceniť, že na MZV dávajú šancu mladým ľuďom (špeciálne v súvislosti s naším predsedníctvom, keďže sme na to dostali od EÚ peniaze), no ak ich tam učili, „ako to na Slovensku chodí“, tak je len dobre, že to Hlávková odmietla. Skvelé je, že sa k nej pridal aj ďalší jej bývalý kolega, a verme, že takýchto odvážnych mladých ľudí bude v budúcnosti pribúdať. Máločo môže našej krajine pomôcť väčšmi.

Summa summarum, všetky tri tieto zistenia za tých pártisíc eur, ktorými sa teraz v Agentúre Evka možno aj zadrhnú, stáli.

Kiska požiadal poslancov o zrušenie Mečiarových amnestií

Prezident Andrej Kiska požiadal listom poslancov parlamentu, aby diskutovali o možnosti zrušiť Mečiarove amnestie. „Cítim povinnosť požiadať vás aspoň takouto formou, aby ste ako priamo volení reprezentanti občanov v našom jedinom ústavodarnom orgáne zvážili možnosť otvoriť v tejto veci cestu k potrestaniu zločinu, náprave krívd a odstráneniu nespravodlivosti.“ Kiska zdôraznil, že to „dlhujeme sami sebe, právnemu štátu, úsiliu obnoviť dôveru v spravodlivosť v našej krajine“.

Premiér pred mesiacom v Sobotných dialógoch RTVS hovoril, že amnestie treba odsúdiť, no nie zrušiť. „Len nechoďme tak ďaleko, ako to niektorí aj hovoria, že ak chceme obísť Ústavný súd, tak prijmeme nejaký zákon,“ hovoril predseda vlády. Pripúšťal však, že Smer podporí prijatie deklarácie, ktorá by amnestie odsúdila. Takéto riešenie teraz naznačil aj predseda poslaneckého klubu Smeru a podpredseda parlamentu Martin Glváč. „Ako právnik mám so zrušením amnestií problém. Ak platila amnestia čo i len jeden deň, nie je šanca ju zrušiť. My máme svoje riešenie, o ktorom budeme hovoriť na klube.“ Na otázku, či pôjde o zmienenú deklaráciu, odpovedal, že „je to veľmi pravdepodobné“.

„Pán prezident nediktuje SNS politiku. Slovenská národná strana sa rozhodne sama, pán prezident by sa mal zamyslieť, kedy vymenuje ústavných sudcov. To je jeho kompetencia, a nie posielať listy poslancom,“ reagovala na prezidentovu iniciatívu hovorkyňa SNS Júlia Kollárová.

„Budem aj ja lobovať v prospech tohto zákona,“ povedal Peter Kresák z Mosta-Híd s tým, že sa zaň prihovorí aj v klube. Pri poslednom hlasovaní o zákone v apríli hlasovali za zrušenie amnestií štyria z vtedy desiatich poslancov klubu.

Vo vzájomných výmenách medzi prezidentom a vládnou koalíciou vedie momentálne na ostré údery jednoznačne Kiska. Jeho výzva poslancom k nechutným Mečiarovým amnestiám je ukážkou toho, ako koalíciu postaviť pred tému, pri ktorej sa bude koalícii hlasovať spoločne len veľmi ťažko. Poslanci za Most-Híd už totiž hlasovali za zrušenie Mečiarových amnestií toľkokrát, že prezidentovu výzvu asi odignorovať nedokážu – teda ak si chcú zachovať aspoň zvyšky svoje tváre. SNS zatiaľ váha, ale aj im asi bude hlasovanie „proti“ nepríjemné. Smeráci pravdepodobne navrhnú namiesto hlasovania nejaké hrozne odsudzujúce vyhlásenie, no aj oni sami vedia, že to má silu „prdu vo vesmíre“ (© Richard Sulík), takže ich pri tom neminie pocit trápnosti.

Inou otázkou je, čo prezidenta motivovalo k tejto ničím a nikým nevyprovokovanej aktivite (teda za predpokladu, že list poslancom v paláci nepísali od pohrebu Michala Kováča). Či si Kiska v polovici svojho volebného obdobia povedal, že by bol predsa len radšej premiérom ako prezidentom, vie len on sám, no špekulácií ohľadom tejto záležitosti je v poslednom čase už toľko, že sa na každý jeho čin alebo vyhlásenie dá pozerať aj cez túto prizmu. Možno by sa už pomaly k tejto otázke mohol vyjadriť aj priamo, pretože so žartíkom o rozosmiatí Boha svojimi plánmi si už dlho nevystačí.

Fico chce zakročiť proti právomociam žúp

Premiér Robert Fico sa začiatkom decembra chce stretnúť s predsedami vyšších územných celkov (VÚC) a riešiť dlhodobý problém v oblasti nezamestnanosti na Slovensku, ktorým je nesúlad medzi požiadavkami praxe a tým, čo poskytujú stredné školy. Na jednej strane sú štatistiky a počty nezamestnaných a na druhej absolútny nedostatok kvalifikovanej pracovnej sily, po ktorej firmy volajú. Ako skonštatoval na tlačovej besede počas návštevy Banskej Bystrice, „bude to pravdepodobne prvý prípad, kde bude musieť štát razantne zakročiť“.

Ako pripomenul, keď vznikali VÚC, bola veľká diskusia, do akej miery bude môcť zasahovať štát do ich rozhodovacej činnosti v niektorých oblastiach. „Nakoniec sa presadil model, že VÚC si robia, čo chcú, a my nie sme schopní z úrovne štátu zrušiť rozhodnutia, ktoré môžu byť často proti záujmom krajiny ako celku. Toto je pravdepodobne prvý prípad, kde budeme musieť zakročiť, pretože nie je možné, aby sa neustále vytvárali gymnáziá, to je cesta do pekla, a nerešpektovali rôzne odbornosti, ktoré chýbajú na trhu práce. Pokiaľ také rozhodnutia VÚC neprijmú, tak sa to stanoví formou zákona. Ak to nepôjde po dobrom, pôjde to po zlom,“ dodal Fico.

Ficom avizovaný pokus zvýšiť počet stredoškolských žiakov na odborných školách a učilištiach na úkor gymnázií nie je nový, prišiel s ním už Mikolaj v jeho prvej vláde. Vtedy sa však proti nemu zdvihla taká vlna odporu rodičov, že tento návrh síce prešiel, ale až dodnes sa jeho účinnosť odkladá.

Samotný odpor rodičov je pochopiteľný, ale nemusí byť rozhodujúci. Oveľa dôležitejšie je, že štát na takéto vzdelávanie nemá dosť peňazí, keďže odborné vzdelávanie je omnoho drahšie ako na gymnáziách, najmä vzhľadom na pomôcky, na ktorých sa učí. Jediný spôsob, ako môžu zamestnávatelia získať kvalifikovanú pracovnú silu, tak je, že si jej vzdelávanie sami zaplatia, čomu sa už dlhé roky väčšina z nich „úspešne“ bráni (no tí, ktorí tak robia, majú takmer stopercentnú zamestnateľnosť z takýchto škôl). Riešením by mohli byť daňové úľavy a vyššie odpisy pre „osvietené“ firmy, nie zatvorenie gymnázií ako za Apóniho.

Ak Fico presadí svoj návrh (silou-mocou), dosiahne tým len väčšiu masu nevzdelaných ľudí, nižšiu zamestnanosť a v konečnom dôsledku nižšie platy. V čase, keď sa vo svete už vážne diskutuje o dôsledkoch nahradenia nízkokvalifikovaných zamestnancov robotmi, je takýto nápad nielen strednodobo škodlivý, ale dlhodobo priam nebezpečný.

Jednou vetou

  • Bezplatné štúdium na vysokej škole môže byť v budúcnosti len pre tých, ktorí preukážu znalosti; tí, ktorí skončia „pod čiarou“, si za štúdium budú musieť zaplatiť.
  • „Tá kauza sa nie že skončila, ale je plne rozvinutá a čaká na dôsledné doriešenie,“ povedal poslanec SaS Jozef Rajtár na vyhlásenie Roberta Fica o kauze Bašternák, že pre koalíciu sa kauza skončila.
  • Prezident Kiska odcestoval na historicky prvú oficiálnu návštevu Francúzska, v utorok ho prijme prezident Hollande a predseda Národného zhromaždenia Bartolone, stretne sa tiež so zástupcami podnikateľského združenia Medef a navštívi Centrum výskumu a vývoja automobilky PSA.
  • Miera nezamestnanosti v októbri klesla na nové minimum od začiatku roka 2009, znížila sa na 9,08 % z 9,42 % v septembri.
  • Bratislava odmietla predĺžiť zmluvu s investorom predstaničného námestia Transprojekt, ktorý mal priestor obnoviť do konca roka; investor už varoval pred súdnym sporom.
  • Hazardné hry v Bratislave a v Košiciach bude možné zakázať jednoduchšie, finančný výbor odobril zmeny: po novom bude na zakázanie hazardu stačiť, ak petíciu podpíše 20 % dospelých obyvateľov týchto dvoch miest.
  • V spoločnosti Letisko Piešťany sa do týždňa uskutoční poslanecký prieskum; väčšinového vlastníka, ktorým je Trnavský samosprávny kraj, kritizujú opoziční poslanci Jozef Viskupič a Boris Kollár.
  • Súkromné zariadenie Adelais Clinique v Bratislave nelegálne uskutočňovalo okrem plastických zákrokov napríklad aj operácie kŕčových žíl, v jednom prípade museli neskôr pacientovi amputovať nohu, oznámil župan Pavol Frešo.

FB status dňa:

nadacia-zastavme-korupciu

Zaujímavé texty:

Monika Tódová: Lajčákovo srdce išlo vždy ruka v ruke s rozumom

Konštantín Čikovský: Hanba a vina diplomata Lajčáka

Peter Tkačenko: Hurá, bude vojna

Pavel Sibyla: Prínos nahého Milana Krajniaka

Andrej Svorenčík: Slovenským výrazom roka by bola určite hodnota za peniaze

Peter Bárdy: Ako sme uviazli na Facebooku

Hláška dňa:

Toto som povedal na pôde ministerstva zahraničných vecí? Na to si naozaj nespomínam.“

Matej Drlička, šéf Viva Musica (v reakcii na vetu Zuzany Hlávkovej: „Na jednom stretnutí, ak si pamätáte, sme sa rozprávali o tom, ako to sprocesujeme, a vy ste navrhli, že ak je potrebné spraviť verejné obstarávanie, tak sa pokojne dohodnete s inými agentúrami.“)

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Slovensko

Teraz najčítanejšie