Denník N

Lajčákov galavečer k uvedeniu loga prichystal režisér spotov Smeru

Galavečer k predstaveniu loga slovenského predsedníctva. Foto – TASR
Galavečer k predstaveniu loga slovenského predsedníctva. Foto – TASR

Ministerstvo zahraničných vecí ďalej mlčí o nákladoch na galavečer k uvedeniu loga slovenského predsedníctva. Umelcov vyplácalo priamo, i keď ich podľa zmluvy mala zabezpečiť Evka. Niektorí si na takúto agentúru ani nespomínajú.

Viete si predstaviť súkromnú firmu, ktorá by si objednala organizáciu kultúrneho podujatia od produkčnej agentúry, a nakoniec by sama vyplácala účinkujúcich? Alebo že by tí účinkujúci ani len nepoznali meno agentúry, ktorá má mať podľa zmluvy celé podujatie na starosti?

V prípade galavečera k uvedeniu loga slovenského predsedníctva v Rade EÚ sa to udialo presne takto. Podujatie si však neobjednávala súkromná firma, ale štát, a za verejné peniaze.

Galavečer dostala od ministerstva zahraničných vecí na starosť agentúra Evka a je súčasťou škandálu okolo zbytočných kultúrnych podujatí počas slovenského predsedníctva Európskej únii. Kauzu včera otvorili v súčasnosti už bývalí zamestnanci ministerstva zahraničných vecí, Zuzana HlávkováPavol Szalai, ktorí sa na takomto programe nechceli podieľať.

Médiá zaujalo, že sa začínal veľmi podobným videom ako slávnostný snem Smeru v roku 2015. Vysvetlením môže byť, že galavečer s logom so Smerom spája aj režisér Tomáš Eibner, ktorý podujatie režíroval.

Video: Snem Smeru a práca pre štát sa nápadne podobajú
Autor: Martina Koník

Režisér Smeru aj Dňa ústavy

Eibner pracoval na reklamných spotoch vládneho Smeru napríklad v roku 2012. V tom istom období dostal na starosť aj štátne oslavy Dňa ústavy, za ktoré mu Národná rada zaplatila asi 90-tisíc eur. Na čele parlamentu stál v tom čase Pavol Paška, ktorý je stále podpredsedom Smeru.

Eibner si nespomína, že by ho na spoluprácu oslovila agentúra Evka, i keď podľa zmluvy za organizáciu celého podujatia zodpovedala. „Ani neviem, kto je agentúra Evka,“ povedal Denníku N. „Nepamätám si, s kým som mal zmluvu, no neviem o tom, že by som riešil niečo s agentúrou Evka. Môžem sa pozrieť na podklady, ale podľa mňa ma oslovilo ministerstvo.“

Režisér odmieta, že by zákazku z Lajčákovho ministerstva dostal vďaka minulej práci pre Smer. „To sú nezmysly. Som štandardný režisér, ktorého keď si najmú, urobí si svoju robotu, dostane honorár a ide ďalej. Toho dôkazom je, že v rámci celého predsedníctva som režíroval len toto jedno podujatie.“

Eibner je pomerne známym televíznym režisérom, podieľal sa na programoch ako Čo ja viem, Masterchef či Moja mama varí lepšie ako tvoja, no režíroval aj televízne prenosy ako Srdce pre deti či Slovenka roka.

Video: Volebný klip Smeru v roku 2012

Zabezpečí, ale nezaplatí?

Práve dnes predstavila logo svojho predsedníctva Malta. Vystačila si s tlačovou konferenciou. U nás štát k uvedeniu loga usporiadal vo februári 2016 nákladný galavečer. Evka si za jeho organizáciu vyfakturovala 156-tisíc eur s DPH, ďalších 40-tisíc eur ministerstvo zahraničných vecí zaplatilo Slovenskému národnému divadlu za prenájom budovy, občerstvenie pre účastníkov a technické zabezpečenie.

Bývalá zamestnankyňa ministerstva Zuzana Hlávková tvrdí, že podujatie stálo ešte oveľa viac, lebo rezort napriamo platil honoráre umelcom. Ministerstvo to nevyvracia a faktúry a zmluvy s účinkujúcimi neukazuje s tvrdením, že mu to zákon neprikazuje.

To, že účinkujúcich neplatila agentúra, ale štát, mimovládke Transparency International potvrdila operná speváčka Adriana Kučerová, ktorá na podujatí vystúpila. Kučerová Transparency napísala, že Evka jej zaplatila len autorskú licenciu, no hlavnú odmenu dostala priamo od ministerstva.

Miňo Kereš, manažér tanečnej skupiny The Pastels, ktorá na galavečeri vystúpila tiež, Denníku N povedal to isté. Honoráre tanečníkom vyplácalo priamo ministerstvo zahraničných vecí. Dodáva, že on ani nevedel, že podujatie robí agentúra Evka. Do kontaktu prichádzal len s Eibnerom a jeho produkčnou firmou, s ktorou spolupracujú dlhodobo.

Sídlo agentúry Evka. Foto N - Tomáš Benedikovič
Sídlo agentúry Evka. Foto N – Tomáš Benedikovič

Naopak, na Evku si spomína moderátorka večera Andrea Pálffy Belányiová, ktorá vraví, že ju oslovila práve táto agentúra. Kto jej vyplatil honorár, si nespomína. Zmluva štátu s Evkou agentúre jasne prikazuje „zabezpečiť umelcov, moderátora podujatia, hudobné telesá, respektíve ďalších účinkujúcich“.

Pod tým sa podľa zmluvy myslí výber a oslovenie účinkujúcich, komunikácia s nimi, zabezpečenie ich potrieb, logistiky či vyriešenie ich technických požiadaviek. Znamená to, že pod slovom „zabezpečí“ sa teda rovno nemyslelo aj zaplatenie honorárov pre týchto umelcov? Hovorca rezortu Peter Stano na túto otázku Denníka N neodpovedal.

Smer Evku odmieta

Strana Smer dnes odmietla, že by agentúra Evka v minulosti priamo pracovala na jej straníckych podujatiach, ako Hlávková spomínala na tlačovej konferencii. „Agentúra Evka sa nikdy nepodieľala na predvolebných kampaniach, ani na programe snemov strany Smer,“ reagovalo dnes tlačové oddelenie strany a požaduje od médií opravu.

Video: Nezmysel, či podozrivý čin: Čo si myslia poslanci o Zuzane Hlávkovej?
autorka: Martina Koník

To, že Smer nespolupracuje s Evkou, tvrdí aj minister kultúry a volebný manažér Smeru Marek Maďarič. „Agentúra Evka neorganizovala pre stranu Smer žiadne podujatie. Smer využíva na prípravu a realizáciu svojich kampaní a propagačných podujatí služby agentúry Uptown,“ odpísal Maďaričov hovorca Jozef Bednár.

Na otázku Denníka N, či môže Smer vylúčiť aj to, že sa Evka podieľala na technickom zabezpečení snemu strany, už hovorkyňa strany do uzávierky nereagovala. Evka sa zaoberá najmä výstavníctvom, celkový program kultúrnych podujatí zabezpečuje skôr ojedinele. Na svojom webe sa chváli najmä tým, že dokáže postaviť expozície na veľtrhoch a výstavách.

Minister Lajčák na svojej ceste v Bosne povedal, že nemôže skryť sklamanie nad tým, čo sa deje. „Jeden človek, ktorý osem mesiacov pracoval na mojom ministerstve, napísal blog, kde vyjadril svoje pocity a pochybnosti. Ja som šokovaný, ako veľmi to ľudia doma zobrali za hotovú vec a prijímajú ďalekosiahle odsudzujúce závery.“

Dodal, že nikto nemá väčší záujem o transparentnosť predsedníctva ako on. „Som si absolútne istý, že keď ukážeme fakty, každý to pochopí. Chcel by som všetkých poprosiť, aby počkali s vynášaním rozsudkov. Zrazu sú tu všetci odborníci na verejné obstarávania a kultúrne programy, a zároveň sú všetci prokurátori a sudcovia. Trochu mi z toho zostáva rozum stáť. “

Ministra si chcú opoziční poslanci pre túto kauzu pozvať na mimoriadne zasadnutie zahraničného výboru parlamentu.

Milióny od štátu

Agentúra Evka sídli v oplotenom areáli na Galvaniho ulici v priemyselnej periférii Bratislavy. Recepčná cez elektronický zvonček pred rampou pri vstupe do areálu najprv povedala, aby sme počkali, keď sme sa v utorok predpoludním pýtali na majiteľa firmy Miroslava Strašiftáka.

O chvíľu prišiel projektový manažér. „Ste s ním dohodnutí?“ spýtal sa. „Nie, nevieme sa s ním spojiť, preto sme prišli,“ odpovedáme. „Nie je tu. Je aktuálne odcestovaný v zahraničí. Máme relatívne dosť práce,“ povedal s tým, že Strašifták je jediný, kto môže hovoriť s médiami.

Agentúre sa v obchodoch so štátom posledné roky darí. Vlani dostala na starosť slovenský pavilón na výstave Expo v Miláne. Zákazka mala pôvodne hodnotu 2,8 milióna eur, no neskôr štát expozíciu zadotoval najprv ďalším miliónom z rozpočtu ministerstva hospodárstva, potom ďalšie státisíce poslali aj štátne firmy SEPS a Transpetrol.

Prvým obchodom so štátom bola pre Evku slovenská expozícia v Šanghaji v roku 2010. Tá štát vyšla na niečo vyše 3 milióny eur. Tento rok agentúra získala aj zákazku od štátnej Slovenskej agentúry pre cestovný ruch, ktorej zorganizuje expozície na dvanástich svetových výstavách za necelých 600-tisíc eur.

Evka v roku 2011 získala aj dotáciu z eurofondov vo výške necelých 200-tisíc eur na „implementáciu progresívnych technológií vo výrobe“.

Zuzana Hlávková a Gabriel Šípoš z Transparency International, ktorí upozornili na čudné zákazky v rezorte zahraničných vecí. Foto N – Tomáš Benedikovič
Zuzana Hlávková a Gabriel Šípoš z Transparency International, ktorí upozornili na čudné zákazky v rezorte zahraničných vecí. Foto N – Tomáš Benedikovič

Začínali za socializmu

Nadácia Zastavme korupciu upozornila, že Strašifták má spoločných známych s ministrom financií a podpredsedom Smeru Petrom Kažimírom. Sú nimi partneri v advokátskej kancelárii Schubert & Partners, Rastislav Opaterný a Stanislav Schubert.

Strašifták s oboma podnikal vo firme LZ projekt a v spoločnosti E-servis je spoločníkom Stanislava Schuberta dodnes. Podpredseda Smeru Kažimír istý čas pre menovanú advokátsku kanceláriu nielen pracoval, ale s Opaterným a Schubertom boli aj spoločníkmi v eseročke LEAS.

Majiteľ agentúry Evka začínal podnikať ešte za socializmu, v roku 1988, keď režim povoľoval prvé živnosti. V roku 2013 si v časopise Stratégie zaspomínal, že jeho prvou zákazkou bola oprava strechy na budove denníka Smena na Pražskej ulici v Bratislave.

Už v roku 1990 však presedlali na výstavníctvo. Prenajali sme si pavilóny PKO a urobili výstavu s názvom Bratislavské predajno-výstavné trhy. „Oslovili sme Inchebu, či by nám zapožičali výstavné panely a mobiliár, a spolu asi s desiatimi kamarátmi sme za štyri dni pripravili výstavu a získali 60 vystavovateľov z radov spotrebných družstiev a prvých podnikateľov.“

Až do Expa v Šanghaji v roku 2010 Evka nerobila na štátnych zákazkách. Niekoľko rokov je v zisku, podľa stránky finstat.sk vlani dosiahla tržby vo výške 8 miliónov eur a zisk vyše 500-tisíc eur.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Predražené predsedníctvo

Slovensko

Teraz najčítanejšie