Denník N

Náhradníčka za Procházku Zimenová: Nemôžem podporovať tento štýl vládnutia

Zuzana Zimenová. Foto – Archív Z.Z.
Zuzana Zimenová. Foto – Archív Z.Z.

S Procházkom si ani len nepotykali, teraz ho strieda v parlamente. Keď Miro Beblavý priznal, že Procházku zle odhadol, niet sa čo čudovať, že ja poviem to isté, odpovedá Zuzana Zimenová na otázku, či očakávala, že sa bývalý predseda Siete spojí so Smerom.

Aký bolo prvých 24 hodín v parlamente?

Veľmi náročných.

V čom? Väčšina ľudí nemá pocit, že poslanci majú náročný program.

Tomu rozumiem. No keď o jednej popoludní človek zloží sľub, okamžite ide do sály a týka sa ho celý rokovací deň, nie je to jednoduché. Teda, ak chce byť na hlasovania naozaj pripravený. Radoslav Procházka sa vzdal mandátu dosť nečakane, takže som mala navyše kopu roboty s uzatvorením niektorých svojich aktivít a projektov, ktorým som sa venovala pred nástupom do parlamentu.

Ku komu vás v parlamentných laviciach posadili?

Ja som si vyžiadala sedenie vedľa Miroslava Beblavého, bolo tam voľné miesto. Spolupracujeme dlho, takže je prirodzené, že chcem sedieť so svojimi kolegami.

Tým pádom aj opticky nepatríte k vládnej koalícii.

Je známe, že som odmietla ísť do koaličného poslaneckého klubu, a z toho vyplýva aj moje zaradenie do opozičných radov.

Zuzana Zimenová

Nezaradená poslankyňa, kandidovala za Sieť. V parlamente nahrádza Radoslava Procházku, ktorý sa mandátu vzdal. Študovala učiteľstvo slovenského a nemeckého jazyka na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. V rokoch 1987–1994 pracovala v Slovenskom rozhlase ako redaktorka literárnej redakcie. Od roku 1999 pôsobí ako nezávislý expert vo viacerých projektoch, ktoré sa venujú problematike vzdelávania. Od roku 2012 pôsobí v občianskom združení Nové školstvo ako analytička.

Prečo ste sa rozhodli nepodporovať vládnu koalíciu?

Hneď po voľbách v marci som sa pridala k zvoleným poslancom Siete, pánovi Beblavému, pani Petrík a pani Macháčkovej, ktorí odmietli túto koalíciu. Bolo pravdepodobné, že vďaka rôznym presunom ľudí zo Siete, napríklad do exekutívy, by som sa ako prvá náhradníčka mohla stať poslankyňou. Preto som už v marci avizovala svoj postoj, a na ňom sa nič nezmenilo.

Presviedčal vás niekto v marci, aby ste zostali pri Sieti a podporovali koalíciu?

Diskusia o tom prebehla. Bola som pozvaná na predsedníctvo, kde som jednoznačne povedala, že s vládou so Smerom nesúhlasím a vyzvala som predsedníctvo Siete, aby svoje rozhodnutie zvážilo, lebo vtedy ešte koaličná zmluva podpísaná nebola. Tam som povedala aj to, že neprijmem ani žiadnu ponuku ísť do exekutívy, ani nebudem podporovať vládu v parlamente. To zmrazilo aj pokusy niektorých poslancov Siete posunúť sa do vlády, lebo by strana prišla o ďalší hlas v parlamente.

Čo isto niektorých sklamalo. Prebehlo to len na predsedníctve? Radoslav Procházka si vás nezobral bokom a neporozprával sa s vami osobne?

Nie. Ja som nikdy nebola členkou Siete, bola som na kandidátke ako nezávislá, a tým pádom som fungovala mimo straníckych štruktúr. S vtedajším predsedom som viedla len veľmi málo rozhovorov, a keď aj, týkali sa programu či vzdelávacích tém. Nikdy to nebola politická debata.

Nikto vám za prípadnú podporu koalície neponúkol nejaké výhody?

Nie. Na predsedníctvo som prišla s principiálnym stanoviskom, ktoré bolo pre väčšinu nepochopiteľné. Po pár minútach som odišla. Odpílila som si pod sebou konár – padla ponuka, aby som

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Rozhovory

Teraz najčítanejšie