Denník N

V Arktíde je teplejšie až o 20 stupňov, súvislosť s globálnym oteplením je jednoznačná

Záber na Severný ľadový oceán z roku 2009. Foto – AP
Záber na Severný ľadový oceán z roku 2009. Foto – AP

Už niekoľko týždňov je v Arktíde teplota vzduchu v priemere asi 5 stupňov nad dlhodobým priemerom, v jednotlivých dňoch aj o vyše 20 stupňov.

V Arktíde je teraz polárna noc, slnečného svitu by sme si toľko neužili. Ide o obdobie v roku, keď by v oblasti okolo severného pólu Zeme mala byť najväčšia zima. Ľad v oceáne by mal utešene rásť a hrubnúť.

Lenže niečo nie je v poriadku. „Arktída má rozlohu 20 miliónov km2 a už niekoľko týždňov je tam teplota vzduchu v priemere asi 5 stupňov nad dlhodobým priemerom z obdobia rokov 1961 až 1990. V jednotlivých dňoch je na menšom území kladná odchýlka od dlhodobého priemeru aj vyše 20 stupňov,“ povedal o nadpriemerných teplotách, ktoré v oblasti panujú, klimatológ Milan Lapin.

Odborník je vedúcim oddelenia meteorológie a klimatológie Katedry astronómie, fyziky Zeme a meteorológie na UK v Bratislave.

Meteorológ Richard James analyzoval 19 meteorologických staníc v Severnom ľadovom oceáne a zistil, že už v októbri bola priemerná teplota dva stupne nad rekordom z roku 1998.

V novembri sa oteplilo ešte viac. „Je neskutočné pozorovať, ako sa teplota od októbra ešte zvýšila,“ napísal na blogu.

Je teplo

Slovenský vedec sa domnieva, že ide o závažnú anomáliu. „Jednoznačne je spôsobená rekordne nízkou rozlohou morského ľadu v Severnom ľadovom oceáne. Nad otvorenou morskou hladinou sa nemôže vytvoriť chladnejší vzduch ako –3 °C, lebo tomu bráni tok tepla z oceánu do atmosféry. Súvislosť s globálnym oteplením je v tomto prípade celkom jednoznačná,“ povedal Lapin.

Ide už o druhý rok v poradí, keď teploty v oblasti okolo severného pólu dosahujú neobvykle vysoké hodnoty. Na konci minulého roku dosiahli teploty stav, keď sa topil ľad, lebo územie zasiahla masívna búrka, ktorá tam nahnala kvantá teplého vzduchu, píše Washington Post.

Na Arktíde je teplo. Zdroj – @seaice_de

Málo ľadu

Lapin pre Denník N vysvetlil, že k otepleniu dochádza, lebo klesá rozloha morského ľadu v Arktíde. „Trvá to už asi dvadsať rokov,“ vraví.

„Nejde o postupný pokles z roka na rok, ale o trend poklesu vypočítaný z dlhšieho obdobia. Nízka rozloha bola predovšetkým v rokoch 2007, 2014 a 2016. Ide tu o kombináciu vplyvu globálneho otepľovania, ktoré sa viac prejavuje v Arktíde ako v teplejších regiónoch Zeme, a premenlivej atmosférickej a morskej cirkulácie. Preto sa môže stať, že v niektorých rokoch s vyššou priemernou teplotou je rozloha morského ľadu trochu vyššia (2014 a 2015), v iných nižšia (2012, 2016).“

Arktický ľad ubúda. @ZLabe

Nebezpečné meteorologické javy

Arktída sa bude aj naďalej postupne, hoci nepravidelne, otepľovať, hovorí klimatológ. „Doteraz sa za zhruba 100 rokov oteplila asi o 3 °C v priemere, do roku 2100 sa zrejme oteplí o ďalšie 4 °C,“ znie odborníkova prognóza.

Vedec je presvedčený, že otepľovanie bude mať závažné dôsledky na režim počasia na celej severnej pologuli. „Zmení sa charakter atmosférickej cirkulácie, a tým aj režim atmosférických zrážok a výskyt nebezpečných meteorologických javov,“ povedal pre Denník N.

Jav, keď je nad Arktídou nebývalé teplo, lebo chýba ľad, ktorý by oblasť ochladzoval, je doplnený o zimu nad Sibírou. Prúdenie zahnalo teplý vzduch na sever a ľadový arktický vzduch klesol smerom na juh k Sibíri, uvádza Washington Post.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Životné prostredie

Veda

Teraz najčítanejšie