Denník N

Metallica ide na istotu, fanúšikovia sa tešia

Legendy si môžu dovoliť čokoľvek – napríklad zahrať starý hit s komikom Jimmym Fallonom a skupinou The Roots na hračkárskych nástrojoch. Foto – metallica.com
Legendy si môžu dovoliť čokoľvek – napríklad zahrať starý hit s komikom Jimmym Fallonom a skupinou The Roots na hračkárskych nástrojoch. Foto – metallica.com

Ktorá hviezda si dovolí zverejniť celý album na YouTube vo forme videoklipov? Nová nahrávka metalových legiend valcuje hitparády vo vyše sto krajinách.

Už niekoľko dní sa snažím zistiť, čo na tom novom albume Metallicy všetci vidia. Áno, počúva sa to pekne, sú tam podarené skladby, niektoré sú tak trochu do počtu, zvuk to má super, marketingová kampaň je úplne parádna, ale album roka? Nie. Dobrý album od kapely, ktorá má na viac.

Pri líhaní do postele síce už niekoľko večerov v  hlave počujem Metallicu, ale nové piesne sa prelínajú so starými, refrén jednej pesničky z  aktuálneho albumu nadväzuje na slohu z  inej a celkový dojem z počúvania nahrávky sa rýchlo vytratí.

Čo je to, čo tam ostatní počujú a ja nie? Možno mám len prehnané nároky.

Oddreté šediny

Stojím v  dave ľudí vo viedenskom Prátri. Je rok 2007, Metallica už nejaký čas nahráva svoj deviaty album Death Magnetic a  pomedzi to vyrazila na turné s  názvom „Sick of the Studio“ (Otrávení zo štúdia). Všetci okolo majú na sebe aspoň jednu vec s  logom kapely a náruživo debatujú o  tom, či ako prvá zaznie Creeping Death. Keďže nie je úplne najteplejšie, jeden známy si vylepšuje obyčajnú mikinu tričkom s obalom albumu Master Of Puppets.

Keď sa po klasickom morriconeovskom intre z  westernu Dobrý, zlý a  škaredý ozvú riffy z Creeping Death, publikum je okamžite vo vare. Dovtedy som ešte nezažil (a  určite do takej miery ani potom), aby ľudia na koncerte odspievali nielen každé slovo, ale aj každú gitarovú linku. Každú skladbu ľudia vítali, akoby to bola práve tá, na ktorú sa od kúpy lístka mesiace vopred najviac tešili. Vtedy som si to uvedomil. Metallica, to je životný štýl. To je mytológia. Toto je naozaj kultová kapela.

„Každý šedivý vlas sme si oddreli,“ smeje sa bubeník Lars Ulrich v  aktuálnom rozhovore pre BBC. A  je to pravda, Metallica nie je nadarmo jedna z  najväčších metalových kapiel na svete. Hýčka si svojich fanúšikov špeciálnymi akciami pre nadšencov, akými je napríklad malé hľadisko uprostred pódia (takzvaný snake pit), vydáva knihy, točí filmy a  efektívne tak podporuje všetku tú mágiu, ktorá sa okolo kapely za tie roky vytvorila. A robia to najdôležitejšie – pravidelne koncertujú po celom svete. Ale v prvom rade si tie koncerty užívajú.

Vidíte ich na samostatnom koncerte? Dostanete viac ako dvojhodinovú šou, ktorá uspokojí všetky fanúšikovské chute. Vidíte ich na festivale? Z  ostatných si spravia predkapely. Samozrejme, nie všetko môže byť stále na úplne špičkovej úrovni, niektoré úsmevy a gestá môžu byť nacvičené a rutinné, ale v konečnom súčte treba uznať, že onen status Metallicy je skutočne namieste.

Tak, ako ich majú všetci radi

Toto všetko platí aj pri novej nahrávke Hardwired… To Self-Destruct. Je to Metallica, akú má väčšina fanúšikov rada – frontman James Hetfield spieva

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Hudba

Kultúra

Teraz najčítanejšie