V Googli pripravujú vyhľadávanie odkazov na základe ich správnosti, nie popularity

Kvalita vyhľadávania by sa mohla zlepšiť. V spoločnosti Google pracujú na vývoji novej metódy, ktorá nebude zoraďovať odkazy na webové stránky podľa ich popularity, ale faktickej presnosti.

Foto – TASR

Internet je plný odpadu. Do vyhľadávača zadáte heslo Medzinárodný menový fond alebo očkovanie, no odkazy, na ktoré čoskoro narazíte, budú plné rôznych lží a konšpiračných nezmyslov.

Dôvodom tohto stavu je, že doposiaľ je hlavným arbitrom kvality nejakej stránky počet odkazov na ňu. Inými slovami: čím viac používatelia internetu na nejakú stránku klikajú, tým vyššie sa vo vyhľadávaní objavuje. Lenže, ako vieme, ľudia majú často v obľube stránky, ktoré si s faktami starosti príliš nerobia.

„Knowledge-Based Trust“

V spoločnosti Google preto začali pracovať na vývoji novej metódy, ktorá by dokázala zoraďovať odkazy podľa ich faktickej správnosti. Dostala názov Knowledge-Based Trust a momentálne sa na nej usilovne pracuje, informuje New Scientist.

Systém nehodnotí dôveryhodnosť stránky na základe počtu klikov, ale množstva nesprávnych informácií, ktoré obsahuje. Ale ako systém zistí, ktoré informácie nie sú správne?

Trezor znalostí

Dokáže to vďaka tomu, že je napojený na takzvaný Trezor znalostí (Knowledge Vault) – obrovskú databázu firmy Google, ktorá obsahuje celkový súhrn faktov o svete.

„Trezor je súborom faktov, na ktorých existuje v online priestore zhoda a ktoré používatelia považujú za pravdivé. Ak webová stránka obsahuje informácie, ktoré sú v rozpore s Trezorom, bude vo vyhľadávaní zaradená nižšie,“ informuje Gizmodo.

Nie je to prvý raz, čo sme svedkami snahy vyvinúť algoritmus na odhaľovanie nepravdivých informácií medzi pravdivými. Jedným z pokusov na tomto poli je funkcia LazyTruth, ktorá listuje našou poštou, aby v nej odhalila rôzne falošné správy, píše New Scientist.

Knowledge-Based Trust je však nový v tom, že ovplyvní samotný vyhľadávač. Otázkou, samozrejme, zostáva, do akej miery sa dokážeme zhodnúť na tom, že informácie z Trezoru znalostí sú naozaj objektívne.

Dnes na DenníkN.sk

Najčítanejšie

| |