Denník N

Denník Petra Breinera: Deň hnevu

Ak to takto pôjde ďalej, o chvíľu tu zase budú pobehovať len améby a vesmíru to bude jedno.

Je už dosť ťažké predstaviť si, čo sa môže stať medzi tým, čo toto píšem, a utorkom, keď by to malo vyjsť. Chcel som pôvodne napísať, že svet sa zmenil na šialené miesto, kde už nič nie je isté a ľudia sa správajú ako spolok bláznov.

Ochota ubližovať si a zabíjať sa pre absurdné ideológie, existujúce len preto, aby ľudia zahnali strach zo smrti a nezmyselnosti existencie, pre mocibažnosť a chamtivosť, či len z púhej pomätenosti, je ohromujúca. Mal som dojem, že sa s ľudstvom muselo niečo stať, ale nie je to nič nové.

Už Shakespearovi sa zdalo, že čas je z kĺbov von. Pred ním, v 13. storočí sa spievalo, že prichádzajú dni prekliatia a celý svet skončí v popole. Mohli by sme pokračovať oveľa ďalej, k zisteniu, že ľudstvo sa snaží o sebazničenie takmer od počiatku. Aj keď v porovnaní s vekom uhlia sme tu len krátky okamih. A ak to takto pôjde ďalej, o chvíľu tu zase budú pobehovať len améby a vesmíru to bude úplne jedno.

Nepoučiteľnosť je tiež rovnako stará ako ľudstvo. Nie je ťažké nájsť si fakty o Rusku pred pár desaťročiami, keď tajná služba likvidovala všetkých, o ktorých si fúzatý paranoik myslel, že ho ohrozujú, či to boli židovskí lekári, generáli alebo jeho najbližší spolupracovníci. Ako ruská propaganda používala všetky dostupné prostriedky, vrátane užitočných idiotov a platených agentov. Aké ťažké je domyslieť si, čo sa deje v mozgu ďalšieho báťušku, ktorý bol odkojený tou istou tajnou službou a používa rovnaké metódy?

A na druhej strane oceánu sa spolok dobre platených starých idiotov rozhodne, že bude dobré obmedziť bezpečnostné opatrenia v celej krajine, lebo tak sa vlastne dokáže, že ich bláznivá ideológia je správna.

Nič to, že všetko naokolo svedčí o opaku, treba sa držať ilúzie, že vedia, ako svet funguje. Alebo sa rozhodnú, že ak chce niekto licenciu na strihanie vlasov, musí absolvovať 1500 hodín školenia, ale na licenciu na strelnú zbraň nepotrebuje nič.

Mňa už druhý deň pobolieva oblička. Asi by som si mal dať nejaké homeopatikum alebo savo na prečistenie. Inak by bolo ťažké byť optimistom a dúfať, že ak napriek prevahe hlupákov a zloduchov ľudstvo ešte prežíva, že to tak bude vždy.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na pripomienky@dennikn.sk.

Komentáre

Teraz najčítanejšie