Denník N

Fico je fanúšik režimov bez demokracie, u Putina loboval, s Kaddáfím bol v stane

Robert Fico v lete s Vladimirom Putinom, v roku 2007 s Muamarom Kaddáfím, vlani s Raúlom Castrom a v piatok s Alexandrom Lukašenkom. Foto - tasr
Robert Fico v lete s Vladimirom Putinom, v roku 2007 s Muamarom Kaddáfím, vlani s Raúlom Castrom a v piatok s Alexandrom Lukašenkom. Foto – tasr

Premiér nemal problém ísť na akcie, kam by iní západní lídri nešli.

Len v piatok bol premiér Robert Fico na návšteve Bieloruska, donedávna označovaného za poslednú diktatúru v Európe. Cez víkend potom označil zosnulého Fidela Castra za nositeľa odvahy žiť vlastným životom. To všetko v jeho línii sympatií k lídrom nedemokratických režimov.

„Prečo by Slovensko nemohlo navštíviť Bielorusko? Najmä po tom, čo Európska únia definitívne zrušila vo februári 2016 sankcie voči tomuto štátu?“ pýtal sa Fico v nedeľu v TA3.

„Navyše táto krajina má prezidentský systém, prezident je tam najsilnejším mužom, preto som sa stretol aj s prezidentom,“ odpovedal Fico na otázku, prečo šiel na návštevu k Alexandrovi Lukašenkovi. Pravdou je, že Lukašenka prizvali aj na vyjednávania o prímerí na Ukrajine medzi Ruskom a Ukrajinou, ktoré sa odohrali v bieloruskom hlavnom meste Minsk.

„Sú tam neuveriteľné obchodné možnosti,“ povedal premiér o návšteve v Bielorusku. Predseda bieloruskej vlády príde podľa Fica v marci na Slovensko.

Legendárne stretnutie premiéra Fica s líbyjským diktátorom Kaddáfím. Foto - archív tasr
Legendárne stretnutie premiéra Fica s líbyjským diktátorom Kaddáfím. Foto – archív tasr

S Kaddáfím v stane, s Putinom na vojenskej prehliadke

Zrejme najviac rozruchu premiér Fico spôsobil svojím stretnutím s líbyjským vodcom Muammarom Kaddáfím v jeho stane ešte v roku 2007. Fico po stretnutí TA3 povedal, že spolu hovorili „o boji proti svetovému imperializmu“. Stretol sa s ním v čase, keď šesť bulharských zdravotníkov dostalo v Líbyi trest smrti. Fico vtedy bulharské sestričky označil za páchateľky. Líbya ich nakoniec prepustila výmenou za normalizáciu vzťahov s Európskou úniou.

Vážnejšie ako stretnutie s Kaddáfím sú pritom Ficove vzťahy s veľmocami – Ruskom a Čínou.

Často sa stretáva s Vladimirom Putinom. Zúčastnil sa napríklad aj minuloročných osláv konca druhej svetovej vojny 9. mája v Moskve, kam väčšina západných lídrov odmietla prísť pre anexiu Krymu. Pozvanie odmietol aj prezident Andrej Kiska.

„Nikto nebude spochybňovať skutočnosť, že 63-tisíc vojakov Červenej armády zomrelo pri oslobodení Slovenska,“ povedal vtedy Fico podľa agentúry Ria Novosti. Nezmienil kontroverzný ruský dokument, v ktorom ruská štátna televízia oslavovala sovietsku okupáciu Československa v roku 1968.

Fico bol za Putinom aj v lete tohto roka, loboval uňho za Miroslava Lajčáka, nášho kandidáta na generálneho tajomníka OSN.

Kto bol všetko na prehliadke v Moskve, zväčša lídri autoritatívnych režimov. Foto - TASR/AP, popisky - Denník N
Kto všetko bol na prehliadke v Moskve: zväčša lídri autoritatívnych režimov. Foto – TASR/AP, sprievodné texty – Denník N

Na stretnutí s ruským kolegom Dmitrijom Medvedevom premiér Fico povedal, že Slovensko ani Rusko nezaťažujú žiadne problémy. „Naopak, spája nás veľké množstvo historických udalostí,“ citovala Fica stránka ruského premiéra.

Dalajláma a na Slovensko príde čínsky premiér

Pre vzťahy s Čínou sa Fico nedávno dostal aj do sporu s prezidentom Kiskom. Prezident Andrej Kiska prijal dalajlámu pri jeho októbrovej návšteve Slovenska na televíznej veži Kamzík. Vláda Roberta Fica sa mu vyhla.

Kisku následne Fico za stretnutie s tibetským duchovným vodcom kritizoval: „Toto jeho rozhodnutie poškodilo slovensko-čínske vzťahy. Ja už to pociťujem,“ povedal Fico. Národným záujmom Slovenska je podľa neho mať dobré vzťahy s Čínou. Potom osobne pozval čínskeho premiéra na návštevu Slovenska.

Čína považuje dalajlámu za separatistu a jeho prijatia sú podľa čínskeho ministerstva zahraničných vecí v rozpore s politikou jednej Číny, ktorú prisľúbila slovenská vláda podporovať.

Na kubánskej ambasáde

„Kuba nikdy nikoho neohrozovala, len chcela žiť svojím vlastným životom. Mnohí ju za túto odvahu nenávideli. Chcem vyjadriť úprimnú sústrasť Kube v súvislosti s úmrtím Fidela Castra – nositeľa tejto odvahy,“ napísal zasa premiér Robert Fico v oficiálnej reakcii na smrť Fidela Castra.

Na Kube bolo pritom za jeho vlády mnoho väznených disidentov, Castro sa angažoval aj v ozbrojených konfliktoch v Afrike.

Premiér mal dobré vzťahy s Kubou dlhodobo. Pravidelne oslavoval kubánsku revolúciu aj na jej ambasáde. Urobil to aj v roku 2008. Bolo to v čase, keď Kuba vyhostila dvoch slovenských aktivistov, ktorí sa na ostrove stretli s disidentmi.

Premiér vtedy svoju návštevu ambasády obhajoval: „Sú prerušené diplomatické kontakty s Kubou? Tak zakážte, aby existovala Kuba, zakážte, aby tu nemali diplomatické vzťahy, zrušte im veľvyslanectvo a potom sa ani nepôjde na žiadnu recepciu,“ povedal. Na „vyvaľovanie sa na pláži“ je podľa neho Kuba dobrá, ale keď ide o bežné diplomatické kontakty, už je problém.

„Nevidím na tom absolútne nič zlé. Je to prejav úcty voči konkrétnym ľuďom, konkrétnemu štátu. Ak je toto zločin, tak ma obeste za ľavé rebro.“

Premiér Robert Fico bol na Kube vlani v októbri, rokoval tam s Fidelovým bratom Raúlom Castrom, ktorý teraz vedie krajinu. Dohodli sa aj na odpustení starého kubánskeho dlhu.

„Úlohou vlády je, aby hľadala priestor na spoluprácu s inými štátmi. Kým bola jednotná pozícia, ktorá vylučovala komunikáciu, tak sme ju rešpektovali, ale teraz je nová situácia,“ komentoval to vtedy minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák a narážal na zlepšenie vzťahov Kuby s USA a aj s Európou.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na pripomienky@dennikn.sk.

Slovensko, Svet

Teraz najčítanejšie