Denník N

Malá Kaliňákova nemocnica v Starom Meste má najlepšie vybavenie na Slovensku

Nové CT v Nemocnici sv. Michala – TASR
Nové CT v Nemocnici sv. Michala – TASR

V malej Nemocnici svätého Michala je najlepšie vybavenie. Aj ministerstvo zdravotníctva spochybňuje, či ho vedia využiť.

Ak by ste si na Slovensku vyberali nemocnicu podľa kvality techniky, s ktorou tam pracujú, choďte do bratislavského Starého Mesta do Nemocnice sv. Michala. Je to najmladšia slovenská nemocnica, do ktorej nechal minister vnútra Robert Kaliňák nakúpiť najlepšiu zdravotnícku techniku, hoci poslaním ide v skutočnosti o stredne veľkú regionálnu nemocnicu.

Môže sa tak stať, že peniaze, ktoré stála na Slovensku najmodernejšia a najvýkonnejšia technika, nebudú ani zďaleka primerané úžitku, ktorý prinesú pacientom. Nebude sa v nej totiž robiť vrcholová medicína, primeraná kvalite týchto prístrojov, ako napríklad v koncových fakultných nemocniciach či špecializovaných zdravotníckych ústavoch.

Keď Nadácia Zastavme korupciu zverejnila podozrenie, že nákupy vybavenia pre túto novú nemocnicu s celkovým rozpočtom vrátane stavby 50 miliónov eur boli predražené, Druckerovo ministerstvo zdravotníctva sa Kaliňákovej nemocnice zastalo. Povedalo, že ceny, za ktoré nakupovali, sú zrejme primerané, no zároveň naznačili, že kupovali zbytočne draho, pretože nakupovali kvalitu, ktorú nepotrebujú. Podľa ministerstva zdravotníctva treba diskutovať, či také vybavenia, „ktoré nemajú k dispozícii žiadne zariadenia, vrátane našich špecializovaných ústavov na Slovensku, sú potrebné v tejto nemocnici“.

Nová Kaliňákova nemocnica dala len za nové špičkové CT, magnetickú rezonanciu a mamograf 3,3 milióna eur. Ak by nakupovali tieto zariadenia v úrovni, ktorú teraz odporúča svojim regionálnym nemocniciam Drucker, minuli by na to možno až o tretinu menej.

Prístroje podľa kvality

Ministerstvo zdravotníctva teraz napríklad

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Bratislavské nemocnice

Teraz najčítanejšie