Denník N

Newsfilter víkendu: Ficova nová stratégia, koniec sporov v KDH a štart Progresívneho Slovenska

Robert Fico. Foto – TASR
Robert Fico. Foto – TASR

Premiérove útoky na médiá, Hlinove zmeny stanov aj programu a Štefunkov projekt s podporou ďalších ľudí.

Newsfilter (komentované správy dňa, tipy na čítanie, citát a FB post dňa) pripravuje Radovan Choleva, ktorý radil viacerým slovenským politikom.

Fico útočil na moderátora RTVS Dobšinského, médiá kritizoval aj v TA3

Premiér Robert Fico útočil na moderátora Sobotných dialógov Braňa Dobšinského, že nie je neutrálny a odmieta odpovedať na konkrétne otázky týkajúce sa škandálu na ministerstve zahraničných vecí v súvislosti so slovenským predsedníctvom v Rade EÚ. Obvinil ho, že je pod vplyvom opozície. „Je to komplexne vymyslený prípad,“ vyhlásil Fico. „Verejnoprávnosť by ste si mali stokrát vygumovať spred názvu.“ 

„My sme v krčme alebo kde sme my dvaja? Prepáčte, vy ste redaktor Slovenského rozhlasu, ja som predseda vlády. Neskáčte mi do reči, rešpektujte to. Nie sme v krčme. Nie ste opozičný politik. Nie sme tu na rovnakej úrovni,“ poúčal premiér Robert Fico moderátora diskusnej relácie RTVS Sobotné dialógy Braňa Dobšinského. V tej chvíli už vysielali takmer 30. minútu relácie, Fico na otázky týkajúce sa škandálu Miroslava Lajčáka neodpovedal, na moderátora iba postupne vyťahoval nepodložené obvinenia. Najprv bol protislovenský, potom pod vplyvom opozície.

Fico v relácii opakoval, aký úspešný diplomat je Lajčák, ktorý má jeho plnú dôveru. Bývalú zamestnankyňu ministerstva Zuzanu Hlávkovú, ktorá upozornila na možné plytvanie u ministra, označoval slovami „nejaká slečna“, ktorá na základe jedného rozhovoru vytvorila bublinu. „Je to komplexne vymyslený prípad,“ vyhlásil premiér. Vysvetľovaniu kauzy sa Fico bránil aj kritikou Slovenskej televízie, ktorá „vyhodila 300-tisíc eur na galavečer“.

„Za týmito slovami si absolútne stojím,“ povedal premiér Robert Fico v TA3 na otázku, či neľutuje, že povedal o niektorých novinároch, že sú „špinavé protislovenské prostitútky“. Ak by nezačal kritizovať médiá, bol by „samovrah“, povedal Fico. „Príde čas, kedy tieto slová môžeme rozobrať do veľkých detailov, sú za nimi konkrétne mená a konkrétne prípady,“ uviedol Fico. „Všetci riešia, či som takéto slová mohol použiť… Áno, mohol, vedel som, čo to spustí,“ povedal Fico.

Prezident Andrej Kiska sa podľa Roberta Fica dopustil „nezmyselného veta“, ktoré koalícia v súvislosti s novelou rokovacieho poriadku v parlamente prelomí. „Neviem, čo sa stará do vnútorného života Národnej rady,“ komentoval prezidenta premiér v Sobotných dialógoch. „Nechcem hovoriť o jej pozadí, lebo vieme, že to je príprava na politickú stranu prezidenta Kisku,“ povedal Robert Fico na TA3 o nadácii Zastavme korupciu, ktorú založil spolumajiteľ Esetu Miroslav Trnka. Jej podozrenia o predražených nákupoch v Nemocnici sv. Michala označil za bublinu.

Dve víkendové diskusné relácie, do ktorých sa prišiel vyzúriť Robert Fico, ukázali, že jeho stredajší pľuvanec na novinárov nebol jednorazový odpútavací manéver od Lajčákovej kauzy, ale štartovací výstrel novej komunikačnej stratégie premiéra a celého Smeru. Jeho vláda je od svojho nástupu v pomerne hlbokej defenzíve, jedna kauza strieda druhú (len uplynulý týždeň sme zaznamenali dve nové), preto sa Fico rozhodol prejsť do ofenzívy.

Ako sám niekoľkokrát zdôraznil, tradičným médiám klesá dôveryhodnosť (nedôveruje im vraj až 56% ľudí), takže jeho snahou bude naďalej znedôveryhodňovať novinárov, resp. celý verejný priestor, takže ak sa objaví akákoľvek nová kauza, bude ju odmietať ako cielený útok zaujatých protivládnych, alebo ešte lepšie, protislovenských novinárov. Či to bude efektívna stratégia, je dnes ťažko odhadnúť. Keď s ňou prišiel približne v prvej polovici svojho prvého vládnutia (2006 – 2010), výsledkom bol odchod do opozície. Treba však zdôrazniť, že miera nedôvery voči mainstreamovým médiám vtedy ešte nebola taká vysoká.

No práve v tomto čase, keď propaganda cudzej mocnosti a dezinformácie valcujú všetko, čo im príde pod ruku, vyhlásiť križiacku vojnu médiám, len aby neklesala Smeru popularita, hovorí veľa o formáte Roberta Fica a jeho politickej zodpovednosti. Presne toto je dôvod, prečo sa z neho nikdy nestane štátnik – je ochotný obetovať úplne všetko pre udržanie si svojej moci, a po nás potopa.

Hlina: Končia sa vnútorné názorové nezhody KDH

Dnešným dňom sa vnútorné názorové nezhody KDH končia, povedal dnes predseda Alojz Hlina na sneme po tom, čo schválili nový programový dokument nazvaný Nový November s tromi pozmeňovacími návrhmi. Schválené boli aj nové stanovy, tie však s rozsiahlymi zmenami. Z 18 hlasovaní boli tri neúspešné.

Na slovenskej politickej scéne sa podľa slov Hlinu potuluje množstvo úkazov. „Budeme sa s tým musieť nejako vyrovnať. Nebudeme hovoriť, s kým áno, s kým nie. Deň po voľbách treba uznať a priznať stav, aký je. Voliči rozhodnú a potom začneme diskutovať. My teraz nejaké predsobášne zmluvy alebo niečo také robiť nebudeme,“ dodal.

O hľadaní koaličného partnera Hlina povedal, že oceňuje, že prešiel článok, v ktorom sa jasne definuje, kto KDH je, čím sa skracuje diskusia. Povedal, že medzi liberálmi a kresťanskými demokratmi je prirodzená hodnotová tenzia. „Neznamená to, že sa na niečom nevieme dohodnúť,“ dodal. So stranou Sme rodina však majú veľký problém.

Schválenie programových priorít a nevyhnutných zmien v stanovách, tentokrát pomerne hladko, sú dva silné dôkazy, že Hlina začína mať hnutie pevne v rukách. Minimálne sa už zorientoval v straníckej mašinérii, ktorá patrí na Slovensku k tým najnáročnejším. Aj tentokrát sa síce ešte objavili prejavy nesúhlasu „starej gardy, ale väčšinovo už má Hlina v KDH podporu a môže začať nerušene pracovať.

Straníci sú určite vďační za schválené materiály a spávať sa im už asi bude o niečo ľahšie, no aj v KDH ovplyvňujú pokoj na duši najmä percentá v prieskumoch a mandáty/funkcie po voľbách. A niet lepšej príležitosti pre ukážku schopností nového vedenia, ako úspech v budúcoročných župných voľbách. Ak teda nezíska vlastného župana, čo by bol veľký úspech, tak by sa mali pokúsiť aspoň o čo najväčšie zastúpenie v župných zastupiteľstvách. Pre KDH, ktoré sa hodí do takmer každej koalície, to vôbec nemusí byť márny cieľ.

No a po tom, ako sa Hlinovi za pol roka podarilo upratať v KDH, je načase začať pracovať smerom k verejnosti. Ako ukázala aj zaujímavá debata medzi Hlinom a podpredsedom Sme rodina Milanom Krajniakom na Dňoch Ladislava Hanusa, konkurencia medzi záujemcami o konzervatívneho voliča bude drsná a len modlenie sa za vyššie percentá nebude stačiť ani KDH.

Progresívne Slovensko spustilo a pridalo sa k nemu viacero osobností

Občianske združenie Progresívne Slovensko cez víkend zverejnilo svoj web, mená podporovateľov a členov správnej rady i digitálnu platformu, kde chce debatovať o problémoch Slovenska. K projektu okolo podnikateľa Ivana Štefunka sa doteraz hlásil napríklad zakladateľ Websupportu Michal Truban, právnik Radovan Pala či aktivista Martin Dubéci.

Teraz sa k nim pridali ďalší ľudia, čiastočne známi z IT biznisu. Členkou správnej rady Progresívneho Slovenska sa stala Michaela Jacová, ktorá zakladala fondy rizikového kapitálu v Neulogy Ventures, čo je firma Ivana Štefunka. Členkou správnej rady aj riaditeľka známeho on-line portálu Profesia.sk Ivana Molnárová. Tá sa v roku 2015 stala aj predsedníčkou správnej rady Nadácie otvorenej spoločnosti. Medzi podporovateľmi združenia zasa figuruje spolumajiteľ internetového kníhkupectva Martinus.sk Michal Meško, advokátka Zuzana Čaputová a spoluvlastník softvérovej firmy Eset Anton Zajac. Ten nedávno podporil aj iniciatívu poslanca Miroslava Beblavého V mojom mene.

Ľudia okolo Progresívneho Slovenska sa v piatok stretli so stovkou osobností z rôznych oblastí. Podľa Martina Dubéciho budú v týchto aktivitách pokračovať. „Oslovili sme a momentálne sa stretávame s množstvom zaujímavých ľudí,“ povedal Dubéci. „Náš plán je jasný, chceme okolo Progresívneho Slovenska postupne vybudovať komunitu, ktorej cieľom bude nielen spracovať víziu ďalšieho smerovania krajiny, ale túto víziu aj aktívne presadiť.“

Keby ste chceli vedieť, kto alebo čo je to tá „bratislavská kaviareň“, tak vedzte, že to je Progresívne Slovensko. Ide o partiu veľmi alebo iba trochu menej úspešných ľudí, ktorým nie je ľahostajné, v akej krajine žijú, a rozhodli sa vstúpiť do politiky. Tá má však viacero špecifík, s akými sa doposiaľ vo svojom podnikateľskom živote pravdepodobne nestretli. Tu sú tri hlavné odporúčania pre súčasných či potenciálnych členov tejto budúcej politickej strany:

  1. Ak nemá byť PS iba elitnou skupinkou, ako je dlhé roky napríklad OKS, potrebuje získať okrem osobností žijúcich v Bratislave aj osobnosti žijúce v regiónoch. Tým sa zbaví prívlastku „bratislavská“, čo už po voľbách pochopil aj taký Richard Sulík, ktorý po nečakanom úspechu začal budovať SaS aj v regiónoch.
  2. Ak nemá byť PS navždy iba think-tankom, ale úspešnou politickou stranou, nesmie sa hneď na začiatku vymedziť voči niektorým citlivým témam úplne otvorene. Ak dá napríklad niektorý z jeho predstaviteľov rozhovor, ktorý bude mať zjednodušujúci titulok, že „Slovensko by malo prijať viac utečencov“, tak nech je to akokoľvek bohumilý humanistický prístup, PS skončí hneď na začiatku. Politickí konkurenti sa už o to postarajú. PS sa skrátka musí zbaviť aj označenia „kaviareň“, ktorá vraj nevie, ako premýšľajú a čo chcú bežní ľudia.
  3. Tretie odporúčanie je už otravnejšie ako Saganovci vo vianočných reklamách Telekomu, ale skutočne platí, že každá úspešná politická strana potrebuje silného a charzimatického lídra. Nevedno, či ním má byť Ivan Štefunko alebo niektoré z nových mien, ktoré PS predstavilo (aj na stránke sú všetci uvedení iba ako „člen/ka“ Správnej rady, či podporovatelia), no ak to táto partia ľudí myslí vážne, mala by ho verejnosti predstaviť čo najskôr.

Jednou vetou

  • Televízii Markíza sa podarilo stretnúť s človekom, ktorý býva na adrese údajného bydliska nového konateľa firmy, ktorá stavala Bonaparte.
  • Gabriel Šípoš z Transparency International v parlamente povedal, že nestačí, aby úradníci ukázali dokumenty k predsedníctvu len im, reagoval tak na ponuku stretnutia zo strany ministerstva zahraničných vecí: „Prístup k informáciám nemôže byť limitovaný osobnými stretnutiami, majú na ne právo všetci občania,“ povedal Šípoš poslancom.
  • Exminister zdravotníctva Richard Raši dvakrát dovolenkoval vo vile podnikateľa Petra Hložného blízkeho firme, ktorá vyhrala podozrivý tender v nemocnici ministerstva vnútra. Raši však odmieta, že by súťaž ovplyvňoval.
  • Ministrovi vnútra Robertovi Kaliňákovi sa z reformy ESO, o ktorej hovoril celé minulé volebné obdobie, podarilo jedine spojiť niekoľko úradov, celkový počet štátnych zamestnancov však stúpa.
  • Kotlebovci už v Banskej Bystrici hliadkujú aj v divadlách a riaditelia divadiel musia žiť s pocitom, že ich akcie kontrolujú ľudia z banskobystrickej župy: „Ak bude mať Kotleba väčšinu, tak sa tu v štúdiu tanca rozprávame posledný raz,“ myslí si šéf Bábkového divadla na Rázcestí Marian Pecko.
  • Slovensko automobilke Jaguar odpustilo 22 miliónov eur cez výnimku z odvodov z pôdy, ustanovenie o odpustení poplatkov za vynímanie pôdy pre významného investora chce pritom štát z nariadenia vypustiť, žiada to EÚ.
  • Minister dopravy Árpád Érsek zvažuje autobusy zadarmo pre okresy, ktoré nemôžu využívať bezplatné vlaky.
  • Jeden z veriteľov firmy Letisko Piešťany je aj trnavský podnikateľ Vladimír Poór, vyhlásil to poslanec Jozef Viskupič z OĽaNO-Nova, podľa ktorého „zatiaľ všetko nasvedčuje tomu, že nejaká skupina má záujem cez scenár likvidácie letisko sprivatizovať podľa starého HZDS manuálu“.
  • Fico počas návštevy Bieloruska vyhlásil, že je rád, že bola zrušená väčšina sankcií voči Bielorusku, považuje ho za spriatelenú krajinu, chce rozvíjať spoluprácu najmä v oblasti farmaceutického priemyslu.
  • Skupina 14 európskych štátov na čele s Nemeckom (vrátane Slovenska) chce novú dohodu s Ruskom o kontrole zbrojenia, v čase sporov s Ruskom pre konflikt na Ukrajine nechcú nové preteky v zbrojení.
  • Európsky parlament schválil rezolúciu, v ktorej pomenúva ruskú propagandu, ktorá sa snaží rozdeliť Európu, a propagandu Islamského štátu.

FB status víkendu

https://www.facebook.com/adam.znasik/posts/10210993045963889?pnref=story

Zaujímavé texty

Peter Schutz: Príležitosť menom Evka

Marek Vagovič: Smer a kontakty s podsvetím

Andrej Bán: Ľudskoprávne duo Weisenbacher a Krempaská

Rozhovor so šéfom organizácie LEAF program na návrat Slovákov zo zahraničia: Mladí ľudia majú obrovský záujem robiť pre štát

Článok Veroniky Folentovej: Rodine v núdzi poslali ľudia za deň tisíce eur, šéf Ficovej kancelárie sa jej osobne ospravedlnil

Slavomír Olšovský: Päť amerických lekcií nielen pre Fica

Hláška víkendu:

„Ja som sa v detstve nehral s bábikami, ja som vyrastal na ulici. A bol som naučený, že keď má mať niečo výsledok, tak to musí byť priamy úder do nosa.“

Robert Fico

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Slovensko

Teraz najčítanejšie