Denník N

Kto porazí Le Penovú, to je otázka

Francúzi si možno budú musieť vybrať medzi extrémizmom a ekonomickými reformami.

Kto z kandidátov demokratických strán má najlepšiu šancu poraziť Marine Le Penovú? Ten, čo sa jej najviac podobá a dokáže k sebe strhnúť aj časť potenciálnych voličov kandidátky krajnej pravice? Alebo ten, čo sa jej podobá najmenej, môže preto zjednotiť voličov demokratickej ľavice i pravice a nebude nútiť voličov vybrať si medzi menším a väčším zlom?

To by nakoniec mohlo skončiť tak, že mnohí radšej voliť nepôjdu a pomôžu tak Le Penovej k prezidentskému kreslu. Hillary Clintonová by o tom mohla veľa rozprávať.

Tí, čo hlasovali v primárkach francúzskej pravice, si vybrali prvú možnosť, aj keď väčšinou neuvažovali takto takticky. Expremiér Francois Fillon má spomedzi kandidátov demokratickej pravice názorovo k Le Penovej najbližšie. Straší prisťahovalcami a islamom, má problém rozlišovať medzi islamom ako náboženstvom a radikálnym islamizmom ako ideológiou v pozadí islamského terorizmu.

[articlelin id=“619529″]

Rovnako ako Le Penová má veľké pochopenie pre Putina a ruské imperiálne ambície – aj keď v jeho prípade asi nepôjde o obdiv k ruskému režimu, ale skôr o „mníchovanstvo“ – presvedčenie, že sa s „pánom Putinom“ dá dohodnúť a netreba pre akýchsi pochybných spojencov alebo pre nejaké princípy ohroziť francúzske ekonomické záujmy, pracovné miesta a tobôž nie francúzske životy.

Či to proti Le Penovej nakoniec bude stačiť, je otázka. Fillon sa snaží dištancovať od vládnuceho establišmentu, je však jeho súčasťou a preto pre mnohých z fleku nedôveryhodný.

A najviac ho môže oslabiť to, čo je pritom jeho najväčšou výhodou – snaha zaviesť liberálne ekonomické reformy. Francúzsko ich nutne podporuje, aby naštartovalo svoje upadajúce hospodárstvo, ale v posledných desaťročiach si na nich vylámal zuby každý politik, čo vôbec mal odvahu s týmto nápadom prísť.

Pre víťazstvo Fillon potrebuje aj hlasy veľkej časti stredových a ľavicových voličov, teda tých, čo ekonomické reformy odmietajú. Mnohí z nich možno budú namiesto francúzskeho „Thatchera“ voliť radšej Le Penovú, ktorá aj na sociálne a ekonomické problémy sľubuje samé rýchle a najmä bezbolestné riešenia.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na pripomienky@dennikn.sk.

Komentáre

Teraz najčítanejšie