Denník N

Pozrite si znečistenie vzduchu na Zemi v reálnom čase

Takto vyzeralo znečistenie vzduchu nad strednou Európou dnes o 14:00. Foto - AirVisual.com
Takto vyzeralo znečistenie vzduchu nad strednou Európou dnes o 14:00. Foto – AirVisual.com

Bezpečné hodnoty sú na mape zobrazené modrou. Takmer v celej Európe táto farba chýba.

Pod pojmom znečistenie ovzdušia si ľudia často predstavia najmä jeho najvizuálnejšiu formu, smog. Tvoria ho oxidy dusíka a síry, ozón, aldehydy a mikročiastočky prachu a dymu.

Smog a prítomnosť pevných čiastočiek vo vzduchu je v súčasnosti celosvetový problém. Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) dýcha neuveriteľných 92 percent celosvetovej populácie vzduch, ktorý presahuje ňou stanovený bezpečný limit.

Vdychovanie vzduchu znečisteného nebezpečnými plynmi a mikročiastočkami zvyšuje riziko vzniku srdcových chorôb, mŕtvice, ochorení dýchacieho systému a pľúc, ale aj výskyt akútnych respiračných infekcií a astmy.

V Číne je situácia extrémna, zlé ovzdušie tam ročne zabije 1,6 milióna ľudí. Preto sa Yann Boquillod rozhodol založiť portál AirVisual Earth, ktorý zobrazuje znečistenie vzduchu naživo z celého sveta.

Interaktívna mapa

AirVisual je francúzska startupová spoločnosť sídliaca v čínskom Pekingu. Na monitorovanie celosvetovej situácie výskytu vzduchu znečisteného pevnými prachovými časticami vyvinula interaktívnu mapu celého sveta.

Tá používa dáta z vyše 8000 satelitov, vďaka čomu zobrazuje situáciu v každej krajine sveta v reálnom čase (dostupné tu).

Znečistenie vzduchu nad Európou. Foto - AirVisual
Znečistenie vzduchu nad Európou. Foto – AirVisual

Na mape je možné sledovať výskyt čiastočiek s priemerom menším ako 2,5 mikrometra (na porovnanie, ľudský vlas má hrúbku približne 100 mikrometrov). Tie po vdýchnutí prechádzajú hlboko do našich dýchacích ciest a môžu sa dostať až do krvi.

„Vidieť znečistené ovzdušie z vášho domu je pomerne zložité, preto sme sa rozhodli urobiť to názornejšie,“ vysvetlil Boquillod pre Washington Post. „Keď uvidíte pohľad na Zem v 3D, budete šokovaní. Naša planéta skutočne trpí znečisteným vzduchom, ktorého tvorcom sme my sami.“

Mapu je možné otáčať, približovať a oddialiť, a zistiť konkrétne hodnoty pre vybraný bod na Zemi. Farby zobrazujú koncentráciu mikročiastočiek vo vzduchu na kubický meter. Akákoľvek hodnota pod 12 mikrogramov na kubický meter je zobrazená modrou a zelenou, hodnoty nad 100 sú zobrazené odtieňmi červenej.

Na porovnanie, hodnoty nad 10 mikrogramov na kubický meter už sú nebezpečné pre zdravie.

Vplyv smogu na ľudské zdravie

„Chceme, aby ľudia pochopili, že globálne otepľovanie sa tu neberie len tak z ničoho nič. Pochádza z emisií. Chceme im ukázať, aká zlá je naša situácia, aby sa najprv začali chrániť a potom začali vyvíjať tlak na vládu, aby sa to zmenilo,“ dodal Boquillod.

Znečistené ovzdušie si ročne vyžiada okolo 3 miliónov ľudských životov. Ak sa však započíta aj znečistené ovzdušie v interiéri, podľa WHO toto číslo stúpne na viac ako dvojnásobok. To zodpovedá 11,6 percenta všetkých úmrtí na svete.

„Znečisťovanie vzduchu má výrazne zlý vplyv na najzraniteľnejšie skupiny populácie ako ženy, deti a seniorov. Aby mohli byť ľudia zdraví, musia dýchať čistý vzduch od svojho prvého až po posledný nádych,“ dodala Flavia Bustreo z WHO.

Vizualizácia mapy je dostupná na stránke AirVisual.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Príroda

Veda

Teraz najčítanejšie