Denník N

Slovenskú filmárku si všimol najväčší európsky dokumentárny festival

Foto – Martin Kollar
Foto – Martin Kollar

Snímku Hotel Sunrise nakrútila mladá režisérka Mária Rumanová. Vybrali ju do súťaže v Amsterdame.

Na otázku, čím ju bavia dokumenty, odpovedá pohotovo: robiť ich je zaujímavé a prekvapivé. Viac ako pri hraných filmoch. „Na škole som občas robila asistentku réžie hraných snímok,“ vraví Mária Rumanová.

„Nič vás pri tom neprekvapí. Je to tvrdá makačka, aby sa všetko stihlo, nasvietilo, okolo je milión káblov… Nie že by to nebolo pri dokumentoch náročné, ale je to radosť. O to väčšia, ak sa niečo podarí.“

Jej sa niečo podarilo. Práve sa vrátila z  Amsterdamu, kde sa koná najväčší festival dokumentov v Európe, v súťaži tam premietli jej snímku Hotel Sunrise.

Táto akcia je podľa niektorých názorov taká dôležitá pre dokument, ako je pre hrané filmy podujatie v Cannes – čo je síce zveličené, ale mať tam film je iste stále veľká prestíž. Ešte lepšia správa je, že jej príbeh z východného Slovenska zaujal aj tamojšie náročné publikum.

Zvláštny pocit beznádeje

Ten pocit, keď po prvýkrát vystúpila z vlaku v Čiernej nad Tisou, si pamätá, aj keď presne popísať ho nevie. „Bol to pocit ťažoby a neschopnosti s hocičím tam pohnúť. Úplne vás to priklincuje k zemi.“

Filmárkou vtedy ešte nebola, s priateľom cestovali na Ukrajinu, zistili, že bez pasov ich colníci cez hranice nepustia, a zostali zaseknutí v  meste takmer bez služieb.

Turista sa v triapoltisícovom sídle nemá kde ubytovať, ani vybrať z bankomatu peniaze, jediné, čo spoľahlivo funguje, sú pohostinstvá, potraviny a pohrebným sortimentom obložené kvetinárstvo.

Časy, keď desaťtisíc ľudí z regiónu pracovalo pri železnici, sú dávno preč, dnes je ich len pár stoviek a väčšina ostatných je bez práce. Sú tu ako v pasci: aj keby predali byt, za tritisíc eur sa inam nepresťahujú.

Zvláštny pocit beznádeje nevyprchal ani po troch rokoch, keď do Čiernej nad Tisou dochádzala so štábom. Preto môže prekvapovať výsledný tvar snímky. Hotel Sunrise nie je kŕčovitá depresia a ani žiadne cvičenie na tému „sociálna dráma o zapadákove“.

02
Foto – Radka Šišuláková

Spustnuté paneláky pri poli

Nie že by sa hrdinovia nemotali v bludnom kruhu. Jeden z nich pre neplatenie výživného končí za mrežami, ďalšiemu sa nedarí schudnúť

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie