Denník N

Berú ľudí, ktorí ani do štyridsiatky nepracovali, a posunú ich do normálneho zamestnania

Žehliareň. Foto N - Daniel Vražda
Žehliareň. Foto N – Daniel Vražda

Projekt sociálneho podnikania United Colors ocenili odborníci. Zamestnávajú bez ohľadu na farby pleti, cez elektronické trhovisko sa dostali k zákazkám na pranie a žehlenie, ktoré ich živia. Pracovali aj na Pohode.

Rómske osady a getá majú aj úspešné príbehy. Takým je aj komunitná práčovňa a žehliareň, ktorá funguje jeden a pol roka vo Valaskej pri Podbrezovej.

Projekt mladých Rómov s pracovným názvom United Colors teraz ocenila medzinárodná platforma Impact Hub Bratislava v kategórii Social Business.

Impact Hub, inkubátor pre zmysluplné a inovatívne riešenia a spoločensky prospešné projekty, vybral United Colors spomedzi 200 projektov. Ivan Mako, šéf Združenia mladých Rómov a jeden zo zakladateľov práčovne konštatoval, že ocenili už to, že vôbec existujú a vďaka vlastnému know-how zamestnávajú ľudí takmer neumiestniteľných na trhu práce.

Nechcú si udržať zamestnancov

Mladí Rómovia vytvorili projekt, ktorý dáva možnosť pracovať aj ťažko zamestnateľným skupinám ľudí, dlhodobo nezamestnaným, zdravotne postihnutým a znevýhodneným. Zamestnávajú aj ľudí, ktorí sú bez práce pätnásť, dvadsať rokov.

„Nič podobné na Slovensku neexistuje. Ľudia prídu, ako napríklad 43-ročná žena z Brezna, ktorá nikdy v živote nepracovala. Najprv musia získať sebavedomie, zručnosti a návyky, ktoré nemali, alebo ich dávno stratili. Niektorí sa prvý raz stretli s automatickou práčkou u nás,“ hovorí Mako.

Projekt je špecifický tým, že cieľom práčovne nie je udržať si zamestnancov čo najdlhšie, ale snažia sa, aby „pretiekli“ systémom a zamestnali sa natrvalo inde.

„Potrebujeme dať šancu ďalším,“ dodáva.

Vyše tridsať percent z celkového počtu dlhodobo nezamestnaných a znevýhodnených sa znovu zamestnalo po upgrade vo Valaskej.

„Cena od Impact Hub aj výsledky ukazujú, že ideme dobrou cestou. Prizvali nás aj ku príprave zákona o sociálnych podnikoch.“

Projekt pre celé Slovensko

Komunitná práčovňa a žehliareň v Multifunkčnom centre Horehronie zamestnáva 20 ľudí bez ohľadu na pôvod a farbu pleti. Cez elektronické trhovisko sa dostali k zákazkám, ktoré ich živia. Pracujú na dve zmeny.

Pred jeden a pol rokom s pomocou fondov a nadácií väčšinou svojpomocne prestavali rozpadávajúcu sa budovu vo Valaskej. Mladí Rómovia nevymysleli nič nové, len importovali vyskúšané projekty zo zahraničia.

Model sociálnych prevádzok ponúkli aj štátu. Mako tvrdí, že keby sa systémová sociálna ekonomika rozšírila, prácu by našli stovky ľudí najmä na vidieku.

Takéto a podobné projekty by mohli vzniknúť podľa šéfa mladých Rómov po celom Slovensku. Môžu ponúkať služby, ktoré trh potrebuje, ale pre komerčné firmy nie sú finančne zaujímavé.

Možnosť prezentovať pozitívny príbeh dlhodobo nezamestnaných z Horehronia dostali nedávno aj na festivale Pohoda. Presťahovali dve práčky, sušičku a mangel a štyri dni pracovali zadarmo.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Slovensko

Teraz najčítanejšie