Denník N

Newsfilter dňa: Hviezdne chvíle Žitňanskej a Kažimíra

Žitňanskej zmeny exekúcií a bankrotov, Kažimírov rozpočet na rok 2017 a novela zákona o hazarde.

Newsfilter (komentované správy dňa, tipy na čítanie, citát a FB príspevok dňa) pripravuje Radovan Choleva, ktorý radil viacerým slovenským politikom.

Žitňanskej prešli zmeny exekúcií aj bankrotov

Od apríla budúceho roka čakajú exekútorov veľké zmeny. Novela Exekučného poriadku, ktorú v utorok schválili poslanci, síce začne platiť už od februára, exekútorským úradom však ostanú ešte dva ďalšie mesiace na prípravu. Ide najmä o to, aby dokázali celé exekučné konanie odkomunikovať elektronicky. Ak technickú prípravu nezvládnu, nebudú sa môcť zapojiť do systému. To je jeden z nástrojov, ktoré by mali exekúcie ako také zrýchliť, čo sľubuje ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská.

Hlavnou zmenou je, že exekútora si už nebudú vyberať tí, ktorí chcú pohľadávku vymáhať. Rozhodne o tom náhodne počítač. Slovenská komora exekútorov tvrdí, že náhodný výber zaručí väčšiu nezávislosť exekútorov a výrazne aj zníži priestor na korupciu, klientelizmus a neprípustné diktovanie podmienok veľkými veriteľmi“. Výsledkom toho podľa komory bude aj lacnejšie exekučné konanie.

Veľká zmena je aj to, že trovy exekučného konania budú limitované. Aj vďaka pozmeňujúcemu návrhu poslanca Sme rodina Petra Pčolinského by ani pri vymáhaní nízkych položiek nemali presiahnuť trovy exekútora vymáhanú sumu. Určí sa percento z vymoženej pohľadávky a zároveň aj limit trov. Nemalo by sa už teda stať, že za 50-eurovú pokutu v mestskej hromadnej doprave nakoniec čierny pasažier zaplatí aj náklady exekútora v stovkách eur.

S novými pravidlami exekúcií zavádza Žitňanská nové pravidlá aj pre osobný bankrot. Podmienkou vstupu človeka do oddlženia už nebude len jeho vyhlásenie, že je platobne neschopný, ale aj to, že je voči nemu vedená exekúcia. Oddlženie bude stáť 500 eur, dnes je to 650 eur. Ten, kto ich nemá, si bude môcť požičať od centra právnej pomoci. Týmto spôsobom chce Žitňanská zabrániť tomu, aby ľudia, ktorí budú chcieť vyhlásiť osobný bankrot, neboli atakovaní firmami, ktoré im ponúknu pomoc a vlastne ich ešte viac zadlžia.

Ak doteraz podnikatelia mohli špekulovať, že sa zbavia väčšiny dlhov a firma im naďalej zostane, teraz sa to má zmeniť. V parlamente prešla bez väčších emócií novela od ministerky spravodlivosti Lucie Žitňanskej. Píše sa v nej, že dlžník musí vyplatiť aspoň polovicu narobených dlhov, aj keď sa účtovníctvom kvalifikuje na takzvanú reštrukturalizáciu. Inak môže zabudnúť na odpis dlhov a firmu musí poslať do konkurzu. „Verím, že reštrukturalizácie budú viac fér,“ povedala Žitňanská po schválení parlamentnej novely. Prípady ako Váhostav, Doprastav či Carrefour by sa tak už nemali opakovať.

Žitňanská reagovala aj na výroky Roberta Fica o novinároch. „Vulgarizácia politického slovníka politike škodí a škodí aj vláde,“ povedala. Je presvedčená o tom, že „vytváranie si nepriateľov a potom urputný boj proti týmto nepriateľom tiež politike a vláde škodia“. Ministrovi Miroslavovi Lajčákovi odkázala, že by mal zverejniť zmluvy spojené s organizovaním kultúrnych akcií predsedníctva, na ktoré upozornila Zuzana Hlávková a Transparency International Slovensko. „Som presvedčená o tom, že ten prípad musí skončiť pred súdom a že skončí pred súdom,“ reagovala zase na odmietnutie žaloby na bratov Paškovcov.

Sú ľudia, ktorí veria v život po smrti, niektorí veria dokonca aj v život po svadbe a Lucia Žitňanská uverila v život slušného pravicového politika v koalícii so Smerom a SNS. Občas si síce musí z úst premiéra vypočuť, že novinári sú špinavé protislovenské prostitútky, a prehltnúť aj podnikateľa Bašternáka ako obchodného partnera ministra vnútra, no po 29. novembri 2016 bude môcť legitímne tvrdiť, že na pomyselných miskách váh prevážili nad negatívnymi externalitami jej účasti v tejto vláde pozitíva.

Balík jej schválených zákonov – od náhodného výberu a zlacnenia exekútorov cez jednoduchší osobný bankrot až po sprísnenie podmienok reštrukturalizácií – je príkladom do učebníc, ako by mal dobrý minister pracovať. Ak vás napríklad idú zožrať exekútori, alebo vašej firme hrozí nevyplatenie faktúr od veľkej spoločnosti, ktorá z toho chce klasicky vykorčuľovať (pozri napr. Váhostav), vstup Žitňanskej do tejto vlády mal pre vás zmysel.

Zároveň sa z akéhosi etického maskota tejto tretej Ficovej vlády stáva jej svedomím. Nebojí sa priamo povedať, že to predseda vlády s osočovaním novinárov preháňa, vie poukázať na čudesné udalosti na divokom východe (bratia Paškovci) či žiadať od kolegu vo vláde stransparentnenie procesov (Lajčákove zmluvy). Bez Žitňanskej by rokovania vlády vyzerali ako stretávky kamarátov z mokrej štvrte, čo si podľa tempa a hladkého priebehu schvaľovania jej zákonov uvedomujú aj partneri v koalícii.

Komentátor Denníka N Konštantín Čikovský sa vo svojom komentári opýtal: Stojí však takéto legislatívne pohodlie ambicióznej ministerky za podporu pochybnej vlády?“ Odpoveď je áno.

Parlament schválil štátny rozpočet na rok 2017

Poslanci parlamentu dnes schválili prvý rozpočet tretej Ficovej vlády, v ktorej sú okrem Smeru aj SNS a Most-Híd. Za rozpočet hlasovalo 82 poslancov, proti bolo 61 poslancov. Rozpočet ráta s tým, že naša ekonomika v budúcom roku porastie o 3,5 %, teda podobne ako v tomto roku. Nezamestnanosť má klesnúť pod 9 %.

Fico zdôrazňuje, že Brusel zaradil náš rozpočet medzi päť najlepších v eurozóne. Urobil tak tretí rok po sebe. Okrem nášho je v najlepšej skupine aj rozpočet Nemecka, Holandska, Estónska a Luxemburska. V tomto roku máme mať deficit podľa vlády pod 2 percentami, Európska komisia aj naša rozpočtová rada upozorňujú, že môže byť vyšší (v krajnom prípade sa môže priblížiť k 2,5 %).

„Víťazom rozpočtu je školstvo, došlo tam k nárastu výdavkov o 300 miliónov eur,“ tvrdí premiér Robert Fico (Smer). K tomuto číslu dospel tak, že porovnal plánované výdavky na školstvo na tento a budúci rok. Keby porovnal skutočné tohtoročné výdavky, vyšlo by mu, že výdavky na školstvo stúpnu o 40 miliónov (podľa údajov ku koncu októbra). Návrh rozpočtu prvýkrát obsahuje výsledky projektu Hodnoty za peniaze. V sektore zdravotníctva boli identifikované viaceré opatrenia s konkrétnym vyčíslením ich prínosu, v iných oblastiach to tak necítiť.

Opozícia kritizuje, že vláda odsúva cieľ mať vyrovnaný rozpočet, počet zamestnancov vo verejnej správe neklesá a rozpočtová rezerva je nejasne definovaná. Pýtajú sa, prečo sa eurofondy z tretieho programového obdobia tak pomaly čerpajú, a čakajú, že podpredseda vlády Pellegrini by mal predstaviť plán, ako sa ich čerpanie zrýchli. „V návrhu rozpočtu na roky 2017 až 2019 prevažujú negatívne riziká nad pozitívnymi,“ konštatuje vo svojom hodnotení rozpočtová rada. Rozpočet však považuje za realistický.

Mantra o rozhadzovačnom Smere a dobre hospodáriacej pravici bude do roku 2020, keď by mali byť parlamentné voľby, len zabudnutý mýtus. Vyrovnaný rozpočet sa síce posúva na neskôr, no pred voľbami bude mať akiste veľkú reklamu (Babišovi v Česku sa to podarilo tiež zhodou okolností až vo volebnom roku) a odkaz bude jasný: podarilo sa nám to prvýkrát od vzniku Slovenskej republiky. Či je motiváciou tlak z Európskej únie, alebo snaha zanechať verejné financie v poriadku, nechávame na posúdení čitateľa.

Za konštruktívnu debatu pri prerokovávaní rozpočtu patrí pochvala všetkým zúčastneným. Rozdielom oproti minulosti je, že kým za starých čias bolo schvaľovanie rozpočtu hlavnou bitkou sezóny, dnes je to na úrovni priateľského zápasu. To, že žiaden poslanec z opozície nenašiel nič zásadné, čo by rozpočtu vytkol a šiel by s tým do médií, znamená buď to, že Kažimír spravil naozaj dobrý rozpočet, alebo ho v opozícii nikto poriadne „neprečítal“. Možné však je, že sú platné oba tieto výroky. A mimochodom, za rozpočet zahlasovala aj trojica odídencov od Kollára, čím ju môžeme s definitívnou platnosťou pripočítať k vládnej 80-ke.

Kažimírovi prešla aj novela zákona o hazarde

Poberatelia dávok v hmotnej núdzi si od budúceho roka hazardné hry na Slovensku nezahrajú. Parlament totiž definitívne schválil novelu zákona o hazardných hrách z dielne Ministerstva financií SR. Po novom sa vytvorí register, v ktorom budú evidovaní poberatelia dávok v hmotnej núdzi či ľudia, ktorým bolo diagnostikované patologické hráčstvo.

Novelou zákona sa upraví aj umiestnenie prevádzkovateľov hazardných hier. Herňa bude môcť byť umiestnená len v hoteloch, moteloch a penziónoch, budovách pre obchod a služby, budovách pre kultúru a na verejnú zábavu. V bytových domoch bude môcť byť herňa umiestnená, len ak s tým bude súhlasiť nadpolovičná väčšina všetkých vlastníkov bytov a nebytových priestorov.

Právna norma stanovuje i prísnejšie pravidlá pre online prevádzkovateľov hazardných hier. Zmeny sa majú týkať subjektov bez licencie, ktoré nemajú na svoju činnosť povolenie a do štátnej pokladnice na Slovensku neplatia dane.

Zároveň poslanci schválili aj pozmeňujúci návrh koaličnej poslankyne Edity Pfundtner (Most-Híd). Upravuje sa ním kvórum pri petícii za zakázanie hazardu. V Košiciach a v Bratislave bude stačiť, ak petíciu podpíše 15 percent obyvateľov nad 18 rokov. Ustanovenie týkajúce sa kvóra sa použije i na petície vybavené prerokovaním v mestskom zastupiteľstve po 31. decembri 2016.

Primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal privítal, že parlament definitívne schválil novelu zákona o hazardných hrách z dielne ministerstva financií. Táto novela veľmi výrazne posilňuje vplyv občanov. Tie kompetencie sú pomocné v boji proti hazardu,“ povedal na brífingu primátor. Bratislava oceňuje najmä to, že parlamentní poslanci schválili aj pozmeňujúci návrh koaličnej poslankyne Edity Pfundtner (Most-Híd).

Hovorkyňa Asociácie zábavy a hier Dominika Lukáčová upozornila, že bratislavský primátor nebol schopný ani po polroku zverejniť konkrétne číslo, koľko bolo vyzbieraných platných podpisov petície proti hazardu. Navyše sa verejne chváli tým, že osobne loboval za zníženie kvóra na 15 percent. Týmto sa preukázalo, že umelé a vynútené prispôsobovanie slovenskej legislatívy je napojené na už vyzbieranú petíciu,“ informovala TASR.

Okrem rozpočtu treba pochváliť Kažimíra aj za novelu zákona o hazardných hrách, ktorá rieši hneď niekoľko problémov naraz. V prvom rade sa hracie automaty presunú z krčiem do herní, čo prinesie zníženie množstva hráčov. Jedna vec je totiž ísť si zahádzať „pár drobných“ do automatu popri popíjaní piva s kamarátmi, pričom automaty majú z princípu navrch, a úplne iná vstúpiť do herne, ktorá jednak nie je v každej obci či mestečku, a tiež ju navštevujú ľudia, ktorí idú primárne hrať. Samotní prevádzkovatelia automatov odhadujú, že sa ich počet zníži o 40 %, a verme, že o podobné percento sa zníži aj počet hráčov.

Druhým pozitívom je zákaz hrania pre poberateľov sociálnych dávok a pre patologických hráčov. Autor je trochu skeptický, čo sa týka reálnej vymáhateľnosti tohto zákazu, no niekde začať treba a výsledky ukáže až prax. A do tretice je pozitívna aj úprava pre prevádzkovateľov hazardných hier cez online priestor, ktorí doteraz neplatili štátu žiadne dane. Aj tu bude reálna aplikácia komplikovaná, ale ak si s tým poradili v iných krajinách, môže sa to podariť aj na Slovensku.

Samostatnou kapitolou je pozmeňovák Edity Pfundtner, podľa ktorého na petíciu proti hazardným hrám bude (v Bratislave a Košiciach) stačiť 15 % vyzbieraných podpisov. Ide o lobing zo strany bratislavského primátora Iva Nesrovnala, ktorému z magistrátu záhadne zmizlo“ približne tritisíc (z celkovo osemtisíc) hárkov s podpismi proti hazardu v hlavnom meste. V tomto prípade treba tento lobing pochváliť, na rozdiel od lobingu Asociácie zábavy a hier, či nedávno vzniknutej Aliancie za čistú hru (riaditeľom je istý Rafael Rafaj), ktorá vyzvala prezidenta, aby tento zákon nepodpísal. Lobing tejto záujmovej skupiny je na Slovensku jeden z najsilnejších (porovnávať sa s ním môžu asi už len gastrolístkové firmy), takže trojici Kažimír, Pfundtner a Nesrovnal treba zložiť za odolnosť veľkú poklonu.

Jednou vetou

  • Harabinov senát Najvyššieho súdu oslobodil Sergeja a Alexandra Salmanovcov, ktorých vinili z korupcie, za prijatie úplatku však riaditeľ Daňového úradu v Dunajskej Strede dostal sedem rokov väzenia.
  • Novým šéfom Národného onkologického ústavu sa stane poslanec Smeru Jozef Valocký, jeho doterajší šéf Jozef Dolinský postupuje na šéfa projektu budúcej veľkej bratislavskej nemocnice.
  • Košická univerzitná nemocnica potvrdila, že Marek Križánek už nešéfuje jej odboru nákupu, Križánek bol podpredseda predstavenstva nebankovej spoločnosti AGW, na jeho pôsobenie v košickej nemocnici upozornili poslanci Miroslav Beblavý a Jana Cigániková. 
  • Islamský štát bojoval raketami, ktoré mali byť zničené na Slovensku, pričom sériové čísla na raketách naznačujú, že ide o muníciu, ktorú mal zničiť Vojenský opravárenský podnik v Novákoch.
  • Takmer každý piaty človek na Slovensku žije na hranici chudoby alebo sociálneho vylúčenia, k najohrozenejším skupinám patria mladí ľudia, jednorodičovské rodiny, rodiny s troma a viac deťmi, ľudia so zdravotným znevýhodnením a rómske obyvateľstvo.
  • Naše 10-ročné deti vedia matematiku a prírodné vedy horšie, ako je priemer Únie a OECD, čoraz viac zaostávajú dievčatá a chudobné deti.
  • Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák je jediným kandidátom na predsedu Valného zhromaždenia OSN.
  • Minister životného prostredia Lászlo Sólymos nariadil kontrolu geologického prieskumu v Smilne, chce zistiť, či Alpine Oil and Gas dodržuje licenciu.
  • Vláda v stredu rozhodne, či sa povinná aktivácia e-schránok presunie o ďalších 6 mesiacov na 1. júla 2017, navrhla to SOPK a podpredseda vlády Peter Pellegrini predloží tento návrh na rokovanie vlády.
  • Piešťanské letisko nepôjde do likvidácie, na nasledujúce tri mesiace by mala spoločnosť Letisko Piešťany, a. s., použiť dotáciu z ministerstva dopravy, od ktorého dostane 160-tisíc eur za predpokladu, že vráti zhruba 20-tisíc, ktoré nevyčerpala z predchádzajúcej dotácie.
  • Minister dopravy Árpád Érsek zvažuje zlúčenie Národnej diaľničnej spoločnosti a Slovenskej správy ciest – NDS má na starosti diaľnice a rýchlostné cesty a SSC zase cesty I. triedy.
  • Jaguar Land Rover bude v Nitre vyrábať nový Land Rover Discovery, model Discovery bude hlavným produktom slovenskej fabriky, ktorá spustí výrobu v roku 2018.
  • Alexander Dubček bude mať bustu v priestoroch Európskeho parlamentu v Štrasburgu, pri príležitosti 95. výročia narodenia Dubčeka to oznámil predseda vlády Robert Fico.
  • Robert Fico neodletí na Kubu na pohreb Fidela Castra, ktorý zomrel v piatok, premiér sa na kubánskom veľvyslanectve v Bratislave stretol s veľvyslankyňou a zápisom do kondolenčnej knihy vyjadril sústrasť kubánskemu ľudu.

FB status dňa:

Zaujímavé texty:

Konštantín Čikovský: Žitňanskej (pre dnešok šťastná) voľba

Fero Múčka: Fico musí riešiť trojuholník s Dankom a Maďaričom

Rozhovor s Ivanom Štefunkom: Mám ambíciu byť vo vláde

Peter Tkačenko: Zabudnime na Štefunka

Peter Morvay: Prečo voliči nepočúvajú odborníkov

Peter Bárdy: Mafiánska kauza, zmiznutie novinára a zastrašovanie

Hláška dňa:

„Primátorka je silná manažérka. Vidieť to aj na týchto výsledkoch. Mesto je v prebytku, mesto pozitívne hospodári a je tu skutočne snaha nastavovať systém a jasné pravidlá vo všetkom.“

Andrej Kiska, prezident SR (po stretnutí s primátorkou Humenného Janou Vaľovou)

🗳️ Ak chcete podporiť našu prácu pred druhým kolom volieb aj nad rámec predplatného, môžete to urobiť aj darom.🗳️

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Slovensko

Teraz najčítanejšie