Denník N

Videla si biele oblaky? Nie. Číňanka natočila film o znečistení, je hitom

Čoraz viac domácich nosí v čínskych mestách rúška. Foto – TASR/AP
Čoraz viac domácich nosí v čínskych mestách rúška. Foto – TASR/AP

Čínska novinárka natočila film o znečistení vzduchu v krajine. Za dva dni mal viac ako 175 miliónov pozretí.

Čchaj Ťing je renomovaná čínska novinárka, ktorá pracovala pre štátnu televíziu CCTV. Odišla pred rokom, keď sa jej narodilo prvé dieťa.

Ako hovorí vo filme, nikdy sa nezaujímala o znečistenie ovzdušia v najľudnatejšej krajine sveta. „Predtým som sa nikdy nestarala o znečistenie. Kamkoľvek som išla, nikdy som nenosila rúško,“ hovorí podľa Wall Street Journal.

To sa zmenilo, keď bola tehotná. Jej dcéra sa ešte nenarodila a doktori zistili, že má nezhubný nádor. Čchaj Ťing ho spája so znečistením vzduchu. Podľa americkej organizácie Health Effects Institute znečistenie len v roku 2010 spôsobilo 1,2 milióna úmrtí nenarodených detí.

Čínska novinárka sa preto rozhodla natočiť film. V 104-minútovom dokumente stojí pred plátnom a vysvetľuje aj svoje pohnútky.

Obava verejnosti

Film s názvom Pod klenbou uverejnili na viacerých čínskych internetových stránkach v sobotu. Do pondelkového večera si ho podľa AP ľudia pustili 175-miliónkrát. Aj to dokazuje, že v posledných rokoch sa už Číňania začínajú strachovať o životné prostredie, v ktorom žijú.

„Nazvite to aj čínska Nepríjemná pravda,“ napísal portál thebeijinger.com narážajúc na film bývalého amerického viceprezidenta Ala Gora.

Čchaj Ťing ukazuje ultrazvuk svojho dieťaťa, keď mu zistili nádor. Hneď po narodení ho museli operovať.

Dieťa prežilo, no prvý rok života strávilo podľa Wall Street Journal takmer celý doma, pretože sa matka obávala smogu za oknami.

Videla si niekedy oblaky?

Na úvod dokumentu sa podľa BBC novinárka pýta šesťročného dievčatka z provincie Šan-si, kde je mnoho uhoľných baní.

„Videla si niekedy hviezdy?“ pýta sa podľa britského portálu novinárka. „Nie,“ odpovedá dievčatko.

„Videla si niekedy modrú oblohu?“ znie ďalšia otázka. „Videla som oblohu, ktorá je trochu modrá,“ odvetí dievča.

„Ale videla si biele oblaky?“ – „Nie.“

Novinárka podľa médií financovala dokument, na ktorom robila rok, zo svojich vlastných peňazí. Stál asi milión juanov (140-tisíc eur). Hovorí, že film je nezávislý.

Ako píše BBC, Čchaj Ťing priznala pre miestnu tlač, že scenár poslala čínskemu parlamentu a vládnemu úradu, ktorý má na starosti zákony týkajúce sa ťažby ropy a plynu. Obe inštitúcie poslali naspäť svoje poznámky.

Ministerstvo životného prostredia film chválilo s tým, že „odráža verejný záujem o ochranu životného prostredia a hrozby pre zdravie ľudí“. Film uverejnili len pár dní pred tým, ako sa má na svojom výročnom zasadnutí zísť čínsky parlament. Jedným z problémov, ktoré má riešiť, je aj väčšia ochrana životného prostredia.

Boj so smogom

Krajina začala v posledných rokoch niečo robiť s hustým smogom v čínskych mestách. Ako napísal Wall Street Journal, v roku 2014 sa koncentrácia častíc PM2,5 v 74 najväčších čínskych mestách znížila o 11 percent.

Stále však iba osem miest splnilo miestne normy, ktoré sú miernejšie oproti normám udávaným Svetovou zdravotníckou organizáciou. Aj dokument ukázal, aké ťažké je zavádzať do praxe zákony na ochranu životného prostredia.

„Toto určite nie je ‚pukancový film‘. Očakávajte, že vám ponúkne mŕtve ryby v riekach, dym z tovární a scény z nemocníc, kde pacienti trpia rakovinou,“ napísal portál thebeijinger.com.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na pripomienky@dennikn.sk.

Svet

Teraz najčítanejšie