Denník N

Vplyvný bruselský novinár: Fico rozpráva ako extrémista

Foto – TASR
Foto – TASR

Vulgárne výroky slovenského premiéra o „špinavých protislovenských prostitútkach“ kazia podľa novinára zo servera Politico dobré meno slovenského predsedníctva.

Ak chcel slovenský premiér Robert Fico zviditeľniť pre zahraničné médiá doteraz nevýrazné slovenské predsedníctvo v Európskej únii, tak sa mu to vulgárnymi výrokmi na adresu novinárov podarilo.

Jeho výrok, že niektorí novinári „sú špinavé protislovenské prostitútky“, prekvapil mnohé svetové médiá. Takéto slovné výpady proti médiám sú z úst politických lídrov krajín Európskej únie nevídané.

Ako neprijateľné ich označila na Twitteri predstaviteľka OBSE pre slobodu médií Dunja Mijatovićová. Na portáli Rady Európy venovanom slobode médií Ficove výroky zaradili do databázy ako „nebezpečný precedens v pokračujúcom znevažovaní práce novinárov na verejnosti, čo môže ohroziť slobodu prejavu na Slovensku“.

Za netolerovateľný sexistický jazyk ich označila aj česká komisárka Věra Jourová, ktorá má v Európskej komisii na starosti rovnosť žien a mužov.

Extrémne slová z úst premiéra

„Komentáre slovenského premiéra Roberta Fica vyzerajú naozaj veľmi extrémne,“ povedal Denníku N vplyvný bruselský novinár Ryan Heath, ktorý pracuje ako editor portálu Politico a jeho denný prehľad udalostí Brussels Playbook číta v EÚ takmer každý, kto sa vidí ako „decision maker“, teda ten, kto robí dôležité rozhodnutia.  

Ryan Heath bol jedným z novinárov, ktorí o Ficovom výroku písali, a zaradil ho aj do svojho playbooku ako citát dňa. „Môžete si byť istí, že ľudia v Bruseli si Ficov slovník všimli,“ hovorí.  

ƒ„Som zvedavý, aká je jeho skutočná motivácia. Zdá sa, že ide o oveľa viac ako len o osobné urážky. Skôr to vyzerá ako taktika preberať podporu z radikálnej krajnej pravice, a to tak, že prevzal ich jazyk,“ hovorí Heath, ktorý začínal ako novinár v rodnej Austrálii. Pracoval tiež priamo v Európskej komisii – robil hovorcu pre bývalého predsedu EK Josého Manuela Barrosu a podpredsedníčke Neelie Kroes. 

Politickí lídri by sa podľa neho mali už len z princípu zdržať útokov na novinárov v štýle, ako to predviedol Fico. „Veľmi to znižuje úroveň civilnej politickej debaty,“ dodáva o výpade slovenského premiéra. Ten obvinil novinárov, ktorí sa pýtali na kauzu predraženej prezentácie loga, že útočia na Slovensko a jeho predsedníctvo.

Zo zahraničia to však vyzerá, že dobré meno Slovenskej republiky poškodil Fico, nie novinári. 

Najväčší úspech: žiadna kalamita

„V Bruseli pracuje veľmi tvrdo veľa slovenských diplomatov. Majú za sebou už aj nejaké úspechy, napríklad pri dohode o bezvízovom styku pre Ukrajincov či získaní všetkých podpisov pod klimatickú dohodu z Paríža. A bratislavský samit bol dôležitým stretnutím 27 lídrov Únie, aby prebrali svoju silu a rozdiely pred rozhovormi o brexite,“ rozpráva znalec bruselskej politiky Ryan Heath.

Za najväčší úspech predsedníctva považuje, že nedošlo k žiadnej veľkej EÚ kalamite. ƒ„Ešte máte mesiac, aby ste to dotiahli do konca.“

„Takéto osobné útoky sú oveľa škodlivejšie než prehnané reakcie na pofidérne spravodajské stránky, ktoré preberajú ruskú propagandu. Stránky, ktoré šíria klamstvá, sú úspešné pre veľmi slabé mediálne povedomie, a Ficove výroky výroky len posilňujú nedôveru ľudí voči tlači, ktorú kritici vykresľujú ako elitársku,“ povedal Denníku N šéf programu pražského think-tanku Europeum Martin Michelot.

V európskom kontexte Ficova rétorika podľa francúzskeho analytika len umocňuje pohľad na strednú Európu ako miesto, kde sú základné demokratické slobody ohrozené. Pripomína zatvorenie maďarského denníka Népszabadság či ťažkú situáciu poľského denníka Gazeta wyborcza. 

„V konečnom dôsledku to nemusí poškodiť slovenské predsedníctvo, keď sa slovenskí diplomati sústredia na dôležité veci. V každom prípade to môže viac novinárov prinútiť, aby sa pozreli na obvinenia o predraženej prezentácii loga predsedníctva, na ktoré upozornila mladá zamestnankyňa ministerstva Zuzana Hlávková. Rovnako to môže zväčšiť tlak na Ivana Korčoka, aby predsedníctvo ukončil v dobrom duchu,“ dodal Michelot.

Nie je to pritom prvý raz, čo zahraniční predstavitelia kritizovali Fica za extrémistický slovník.

Za jeho populistickú protiutečeneckú kampaň ho kritizoval známy rakúsky sociálny demokrat Hannes Swoboda. „To nielenže nemá nič spoločné so sociálnou demokraciou, to je odmietnutie toho základného, čo predstavuje Európska únia. Je to antieurópske,“ povedal o ňom v rozhovore pre Denník N.

Grécky veľvyslanec na Slovensku Nicolas Plexidas povedal, že Fico svojou xenofóbnou kartou pomohol extrémistom dostať sa do parlamentu.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na pripomienky@dennikn.sk.

Slovensko, Svet

Teraz najčítanejšie